english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Registrace pobytu občanů EU v systému EU Settlement Scheme

V souvislosti s plánovaným vystoupení Velké Británie z EU (brexit) spustilo dne 30.3.2019 britské Ministerstvo vnitra (Home Office) plnou verzi systému pro registraci dlouhodobého pobytu  "EU Settlement Scheme".  Registrace určena pro občany EU a jejich rodinné příslušníky, kteří Velké Británii žijí a budou zde chtít zůstat i po brexitu. Doporučujeme občanům ČR a jejich rodinným příslušníkům provést registraci nejpozději do 31.12.2020.

Registrace je povinná pro všechny občany EU a jejich rodinné příslušníky, kteří nejsou držiteli britského pasu ani pobytového povolení "Indefinite leave to remain".

Pro občany EU, kteří mají povolení k pobytu "Indefinite leave to remain", je registrace dobrovolná. Občané EU, kteří mají současně i britské občanství, se neregistrují.

Registrace je bezplatná a lze ji provést online pomocí mobilní aplikace "EU Exit: ID Document Check".

Registrace zajistí občanům EU a jejich rodinným příslušníkům oprávnění zůstat ve Velké Británii i po Brexitu a přístup k veřejným službám (lékařská péče, sociální podpora atd.).

Při registraci prokazuje občan EU, resp. jeho rodinný příslušník svoji identitu, délku pobytu ve Velké Británii a odpovídá na otázky týkající se jeho bezúhonnosti, resp. trestní minulosti.

Podrobnější informace o registraci v "EU Settlement Scheme" můžete najít na webových stránkách našeho úřadu

https://www.mzv.cz/london/cz/konzularni_a_vizove_informace/brexit/registrace_pobytu_ve_velke_britanii/index.html

a na britských vládních stránkách https://www.gov.uk/settled-status-eu-citizens-families

Podrobné informace o brexitu jsou na našich stránkách https://www.mzv.cz/london/cz/konzularni_a_vizove_informace/brexit/index.html