english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jak postupovat v případě úmrtí občana ČR na území Velké Británie

V případě, že na území UK zemře český občan, jeho pozůstalí nemohou s ostatky zesnulého nakládat okamžitě.

Informace pro pozůstalé

Nejdříve je nutné počkat, až bude koronerem  uzavřeno šetření. Většinou se jedná o 1 pracovní týden, někdy i déle. Jakmile koroner ukončí vyšetřování a vydá předběžnou zprávu, je možno podnikat další kroky, jako je zařízení přepravy zemřelého či jeho zpopelnění.

Britské pohřební služby přepravují zemřelé do ČR většinou letecky, či zařizují zpopelnění na území UK. Pokud je tělo zpopelněno na území UK, můžete si urnu převzít a odvézt do ČR, nebo přepravu zařídí pohřební služba.

Pokud se rozhodnete pro převoz těla zesnulého do ČR, velvyslanectví  vystavuje Průvodní list pro přepravu lidských pozůstatků (poplatek cca 7,- GBP). Zařídí jej pohřební služba, na kterou se obrátíte, a poplatek již bude zahrnut v celkové ceně.

Pozn.: Pokud dojde ke kremaci ve UK a do ČR budete převážet pouze urnu s popelem, k převozu by Vám měl stačit úmrtní list (Death Certificate) a doklad o kremaci (Cremation Certificate).

Pohřební služba Vám vyřídí všechny dokumenty potřebné k převozu těla přes hranice a samozřejmě vyřídí i britský úmrtní list s apostilou (ověřovací doložkou), která je nezbytná pro účely použití úmrtního listu před českými úřady (pro vystavení českého úmrtního listu). Úmrtí českého občana v zahraničí je třeba evidovat přes Zvláštní matriku v Brně.

Apostilu je možno vyřídit na legalizačnín oddělení v Milton Keynes, které apostily vydává. Pohřební služby mají možnost vyřízení apostily na místě, fyzické osoby pouze prostřednictvím poštovní zásilky.

The Legalisation Office
Foreign & Commonwealth Office
Milton Keynes
Tel: +44 (0) 37 00 00 22 44
www.fco.gov.uk
e-mail: legalisationenquiries@fco.gsi.gov.uk

V některých případech české matriky apostilu nevyžadují (odpouštějí), proto doporučujeme si na Zvláštní matrice v Brně ověřit, zda ve Vašem případě bude apostila nutná. Pohřební služby ale apostilu většinou vyřizují automaticky.

Kontaktní údaje na Zvláštní matriku Brno:
Tel.: +420 542 175 187
http://www.stred.brno.cz

Záleží jen na Vás, zda zvolíte pohřební službu z ČR nebo z UK.  Částka za vyřízení veškerých dokladů a převoz zemřelého do ČR činí obvykle cca 2.000,-GBP. Za kremaci a převoz urny do ČR je částka téměř stejná. Pokud využijete pro převoz českou pohřební službu, doporučujeme vám ověřit si cenu a služby přímo u ní a také zda vyřizují potřebné dokumenty k převozu ze zahraničí. Bez patřičné znalosti angličtiny nebude česká pohřební služba schopna vše potřebné zařídit.

O případné další informace můžete požádat např. Pohřební ústav Hlavního města Prahy, Pohřební ústav ELPIS, případně další.

 

Kontakt na britské či další pohřební služby (tento seznam není úplný  a slouží pouze jako orientační přehled pohřebních služeb, se kterými velvyslanectví v minulosti řešilo převoz zemřelých do ČR):

 

Velká Británie

Rowland Brothers International
Tel: +44 20 8684 2324
http://www.rowlandbrothers.com
e-mail: info@rowlandbrothers.com