english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rezidence velvyslance

Rezidence velvyslance České republiky, známá též pod poetickým názvem Vila Magnolia, je skutečně reprezentativní budovou. Sídlí v prestižní londýnské čtvrti Hampstead a v jejím spodním patře, jakož i v rozsáhlé zahradě, se konají koncerty a společenské akce i pracovní setkání vrcholových politiků. A ano, v zahradě rezidence skutečně každým rokem rozkvétají keře magnolií!


Před druhou světovou válkou byla rezidence velvyslance Československé republiky umístěna do budovy na 23 Wilton Crescent ve čtvrti Belgravia, tedy v blízkosti prvních budov našeho velvyslanectví na 8-9 Grosvenor Place. V pachtu československého státu se tento objekt  nacházel i na konci války, ale stejně jako budovy velvyslanectví utrpěl škody během válečného bombardování Londýna a po roce 1948 bylo rozhodnuto, že stát tuto budovu opustí.


Od poloviny padesátých let dvacátého století sídlí naši velvyslanci na adrese 70 Redington Road u samého okraje lesoparku Hamsptead Heath. Pan velvyslanec s rodinou obývá první patro této budovy, v přízemí jsou tři elegantní salonky sloužící reprezentativním účelům, od kulturních akcí až po politická jednání v intimním prostředí. Na podiu v kuřáckém salonku trůní a na posluchače čeká majestátní klavír značky C. Bechstein, vyrobený ještě před první světovou válkou.


Dovolí-li to počasí, je možno pro společenské akce a zahradní slavnosti využívat i rozsáhlou zahradu, která je domovem keřům, jež daly vile její jméno, tedy magnoliím.