english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

26-30 Kensington Palace Gardens

Od roku 1970 až do rozpadu ČSFR sídlilo československé velvyslanectví na rohu ulic Kensington Palace Gardens a Notting Hill Gate. Novostavba z dílny architektů Šrámka, Bočana a Štěpánského je tributem tehdy avantgardnímu brutalistickému stylu a v roce 1971 získala prestižní cenu RIBA (Royal Institute of British Architects). Dnešní zastupitelský úřad České republiky sídlí v objektu původně určeném pro byty, obchodní a konzulární oddělení, zatímco hlavní reprezentační budovu federálního velvyslanectví získala Slovenská republika.
 

Ačkoli v sedmdesátých letech minulého století architektonický brutalismus degeneroval do podoby strohých a nenápaditých panelových sídlišť, v šedesátých letech, kdy byla stavba velvyslanectví budována, šlo o moderní tvůrčí počin, pokus osvobodit se od socialistického realizmu a přihlásit se k moderním světovým trendům v architektuře. Tento trend stvrdila spolupráce s britským architektem Robertem Matthewem, autorem Royal Festival Hall.

V souladu s brutalistickými principy je velvyslanectví vybudováno ze železobetonových panelů, skla a dřevěných přepážek členících interiéry. Tvůrci odmítli dekorativní ornament, který nahrazují nezakryté spáry mezi panely nebo rýhy, jež zůstaly v betonu po sbíječkách a odstraněném bednění. Na vnitřní výzdobě strohých budov se podíleli přední českoslovenští výtvarníci té doby včetně Stanislava Kolíbala a Adrieny Šimotové.

Reprezentačním účelům československé ambasády sloužila samostatná budova, která od rozdělení federace slouží jako zastupitelský úřad Slovenské republiky. Dnešní objekt velvyslanectví České republiky, obrácený do ulice Notting Hill Gate, měl původně především obytnou funkci. Čtyři patra zaplňovaly byty zaměstnanců, v pátém patře byla umístěna společná jídelna. Přízemí bylo tvořeno úřadovnami konzulátu a menšími reprezentačními prostory a mezipatro sloužilo kancelářím obchodního oddělení velvyslanectví. Do suterénů budov byly umístěny šatny, garáže, prostorný kinosál a později přepažené spojovací chodby mezi oběma objekty. Málokdo tuší, že k zastupitelskému řadu České republiky patří i malý kiosek v ulici Palace Gardens Terrace, dlouhá léta využívaný jako knihkupectví.

Po dokončení právě probíhající rekonstrukce bude budova hostit nejen zastupitelský úřad, ale i kanceláře CzechTourismu, CzechInvestu, CzehTradu a Českého centra a stane se tak opravdovým „českým domem“ v srdci Londýna. Opraven a veřejnosti zpřístupněn bude kinosál a důstojné využití najde i postranní kiosek.