english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Životopis velvyslance Michaela Žantovského

(Archivní článek, platnost skončena 06.10.2010.)

Velvyslanec Michael Zantovsky

Velvyslanec Michael Žantovský, foto: Roland Kemper

Velvyslanec Žantovský (nar. 3. 1. 1949) studoval psychologii na Univerzitě Karlově v Praze a na Mc Gill University v kanadském Montrealu. Absolvoval summa cum laude v roce 1973. Poté pracoval jako asistent a vědecký pracovník ve Výzkumném ústavu psychiatrickém v Praze. Zabýval se výzkumem nonverbálního chování a teorií motivace.

Od roku 1980 pracoval na volné noze jako překladatel a publicista. Přeložil do češtiny více než 50 děl současné anglické a americké prózy, poezie, dramatu i nebeletristické prózy, mj. díla Normana Mailera, Josepha Hellera, Jamese Baldwina, Toni Morrisonové, Nadine Gordimerové, W. H. Audena, Toma Stopparda či Joea Ortona. Přispíval do samizdatového tisku, od roku 1988 byl pražským dopisovatelem agentury Reuters. Napsal též knihu o životě a díle Woodyho Allena. V říjnu 2009 vyšly v češtině slavné paměti Amose Oze „O lásce a tmě“, které přeložil z hebrejštiny.

V roce 1989 se stal zakládajícím členem české pobočky PEN, mezinárodní organizace spisovatelů a překladatelů, která byla v době komunismu v Československu zakázána. V listopadu 1989 spoluzakládal Občanské fórum, které koordinovalo svržení komunistického režimu. V lednu 1990 se stal tiskovým tajemníkem a mluvčím prezidenta Václava Havla. Byl také politickým ředitelem Kanceláře prezidenta republiky. V únoru 1992 byl jmenován velvyslancem Československa v USA a v lednu 1993 znovu jmenován jako velvyslanec České republiky v USA, kde působil do února 1997.

V listopadu 1996 byl zvolen do Senátu Parlamentu České republiky za volební obvod Praha 5. V roce 1996 a opět v letech 1998 a 2000 byl zvolen předsedou senátního Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost. V letech 1997 a 2001 byl zvolen předsedou Občanské demokratické aliance, liberálně konzervativní parlamentní strany. Po skončení svého senátního mandátu v roce 2002 se vrátil do diplomacie.

Jako autor, pedagog a překladatel se soustavně zabývá zahraniční politikou a politickou teorií. Byl iniciátorem Zákona o svobodném přístupu k informacím a spoluautorem knihy o jeho aplikaci v českém právním systému. Jeho překlady zahrnují díla Henryho Kissingera, Joshuy Muravchika a Madeleine Albrightové. V roce 2003 spoluzaložil think-tank Program atlantických bezpečnostních studií (PASS) se sídlem v Praze a pracoval jako jeho první výkonný ředitel. Přednášel amerikanistiku na Univerzitě Karlově v Praze a euro-americké vztahy na pražské pobočce New York University.

Od prosince 2003 do října 2009 byl velvyslancem České republiky v Izraeli. V červenci 2009 ho prezident ČR jmenoval velvyslancem ve Velké Británii, kde zahájil své působení 5. října 2009.

Michael Žantovský má čtyři děti, Ester (1980), Jonáše (1984), Davida (2001) a Rebeku (2003). Jeho manželka Jana Žantovská je fotografka, držitelka významných ocenění za reportážní a portrétní fotografii.