english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Británie opět odložila zavedení dalších kontrol na importované zboží z EU

Ve snaze usnadnit firmám zotavení se z následků pandemie a řešení potíží s dodávkami v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajině znovu britská vláda odložila zavádění dalších kontrol dovozu zboží (vč. povinnosti tzv. Safety and Security Delarations a sanitárních a fytosanitárních kontrol), které měly být původně zavedeny od 1. července tohoto roku. Odložení kontrol by podle očekávání mělo britským dovozcům ušetřit roční náklady nejméně 1 mld. GBP. Kontroly by nově oměly být zavedeny až na konci roku 2023.

Odloženy budou pro zboží z EU následující požadavky:

  • Požadavek, aby sanitární a fytosanitární (SPS) kontroly aktuálně v místě určení byly přesunuty na hraniční kontrolní stanoviště (BCP)
  • Požadavek na prohlášení o bezpečnosti a zabezpečení při dovozu do EU
  • Požadavek na zdravotní osvědčení pro další dovoz SPS
  • Požadavek, aby bylo zboží SPS předloženo na BCP
  • Zákazy a omezení dovozu chlazeného masa z EU

Kontroly platné od ledna 2021 u nejrizikovějších dovozů zvířat, živočišných produktů, rostlin a rostlinných produktů budou platit i nadále vedle ostatních celních kontrol, které již byly zavedeny.

Další plánované zavádění kontrol bude zveřejněno na podzim 2022 v nové podobě Border Operating Model – nově Target Operating Model - a mělo by vstoupit v platnost na konci roku 2023. Cílem UK je vytvoření systém komplexní „digitální“ hranice.

Více informací na webu britské vlády.

 

Tamara Slate Glässner, ekonomická specialistka, Velvyslanectví ČR v Londýně