english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: PublicDomainPictures @ Pixabay
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Britský program finanční podpory firem postižených epidemií koronaviru

Vláda Spojeného království schválila balíček finanční pomoci firmám na zmírnění ekonomických dopadů pandemie COVID-19 o celkové výši 330 mld. GBP.

Stav ekonomiky

Británie je nejpostiženější z velkých evropských ekonomik. Za rok 2020 se britské HDP propadlo o 9,9%, což je nejhorší výsledek o roku 1709, kdy se kvůli silným mrazům ekonomika zmenšila o 13%. To je nejhorší propad ze zemí G7. Sektor služeb se za rok 2020 zmenšil o 8,9%, výroba o 8,6%, stavebnictví o 12,5% a zemědělství o 9,4%.  Ve 4. čtvrtletí ekonomika rostla o 1%, UK se tak vyhnula dvojité recesi ve tvaru písmene „W“.

Deficit státních financí je za finanční 2020-21 rok  316,4 mld. GBP. Dle odhadů se deficit ve finančním roce 2020-21 vyšplhá až na 400 mld. GBP. Celkový státní dluh k lednu 2021 dosáhl hodnoty 2,115 bil. GBP (97,9% GDP), nejvíce od roku 1962. Výrazně se zvýšilo i zadlužení měst a obcí. Inflace ve Velké Británii stoupla v lednu na 0,7%, zejména díky zvyšování cen potravin a nábytku.

UK je ve velké krizi zaměstnanosti. Míra nezaměstnanosti v posledním čtvrtletí mírně vzrostla na 5,1%. V meziročním srovnání počet zaměstnaných poklesl o 723 tis., především v sektoru pohostinství a ubytování, z toho téměř 3/5 tvořili lidé do 25 let. Počet žádostí o sociální podporu (universal credit) stoupl od začátku pandemie více než o třetinu (4,5 mil.). 1 z 5 škol začala kvůli dopadům krize provozovat potravinové banky pro místní rodiny.

 

Makroekonomická predikce

MMF snížil prognózu oživení britské ekonomiky na 4,5 % HDP oproti původním 5,9 %.

OECD predikuje díky rychlému programu vakcinace rychlejší růst britského HDP v roce 2021 5,1% a v roce 2022 4,7%.

 

Vládní strategie podpory ekonomiky

Celkové náklady na pomoc ekonomice s následky pandemie se v dvouletém období 2020 až 2022 vyšplhají až na 407 mld GBP, státní programy na podporu zaměstnanosti a investic v dalších dvou letech budou stát 65 mld GBP. Celkový přehled nákladů např. na webu NAO https://www.nao.org.uk/covid-19/cost-tracker/

Dne 3. 3. 2021 představil britský ministr finance Rishi Sunak rozpočet na příští finanční rok (2021–22). Rozpočet se nese v duchu podpory ekonomiky zasažené pandemií covid-19 a souvisejícími opatřeními, obsahuje největší snížení či odpuštění daní od 2. světové války. Byla prodloužena většina podpůrných programů, případně byly nahrazeny programy novými – UK čeká v průběhu jara postupné rozvolňování opatření a znovuotevírání ekonomiky, s čímž souvisí i určitá změna podpory.

Do roku 2026 byly zmraženy limitní hranice pro platbu progresivní daně z příjmu fyzických osob (možné růsty mezd mohou výhledově pro mnoho lidí znamenat vyšší daně, současné zmrazení již nyní přesune 1 mil. lidí nad limit, kdy je nutné platit daň z příjmu), od roku 2023 stoupne korporátní daň ze zisku ze současných 19 % na 25 % (pro zisk nad 250 000 GBP, mělo by se týkat 10 % společností, pro společnosti se ziskem pod 50 000 GBP bude nadále platit 19 % daň. Zároveň však další dva roky firmy budou moci výrazně odpisovat své investice až do výše 130 % své investice ze základu pro výpočet daně (reálně snížení daně o 25 pencí z každé investované libry).

V rámci podpory investic a obnovy ekonomiky směrem k normálu bude založena Banka pro infrastrukturu se sídlem v Leedsu, která má podpořit investice. Počáteční kapitál bude ve výši 12 mld. GBP.

Administrativy decentralizovaných národů také obdrží financování navíc – 1,2 mld GBP pro Skotsko, 740 mil. GBP pro Wales a 410 mil. GBP pro Severní Irsko. Byly oznámeny podpůrné programy pro Ayrshire, Argyll and Bute, Falkirk, střední a severní Wales a  Swansea Bay.

Předchozí programy vládní podpory oznámené v průběhu roku 2020:

Končící financování EU bude nahrazeno Spojeným fondu prosperity (UK Shared Prosperity Fund) s hodnotou 1,5 miliardy GBP ročně. Představena byla také nová národní infrastrukturní strategie, která nastiňuje dlouhodobou vizi vlády pro investice do infrastruktury, a nová britská infrastrukturní banka se sídlem na severu Anglie, která bude spolupracovat se soukromým sektorem na financování velkých investičních projektů.

Vláda 9. 11. oznámila  vytvoření agentury pro investice „Office for Investment“, která má podporovat získání investic do klíčových odvětví.

Premiér Johnson představil na konci června plán pro obnovu britské ekonomiky po pandemii Covid-19 s názvem „New Deal for Britain“ ve výši 5 mld. GBP (0,2% HDP). Vládní strategie na obnovu země se ponese namísto úspor v duchu investic – Johnsonovou ambicí je transformace Británie do „vědecké supermocnosti“, kde se hlavní důraz kladen na inovace zejména v  oblasti IT, bio science, vesmírných satelitů, umělé inteligence, bezuhlíkových technologiích a řešení klimatických výzev. V rámci programu bude alokováno 900 mil. GBP na 300 připravených schémat a infrastrukturních projektů. Investice má „položit základy zelené ekonomické obnovy“ země. Vláda také potvrdila investici 360 mil. GBP pro město Manchester na výstavbu 26 tis. nových domovů.

 

Programy vládní podpory: 

Dne 25. března 2020 byl schválen zákon (tzv. „Covid Bill“), pro flexibilní finanční podporu.

Zavedeny jsou následující nástroje podpory:   

Program na pomoc firmám při přerušení činnosti - The Coronavirus Business Interruption Scheme (CBILS)  

Program poskytuje firmám půjčky s 80% státní garancí nebo jiné formy financování až do výše 5 mil. GBP. Od 30. července je schéma přístupné také malým firmám na pokraji kolapsu s obratem do 9 mil. GBP. Společnosti, které jsou zadlužené či ve ztrátě, byly původně ze schématu vyloučeny kvůli EU regulaci státní pomoci. Program je otevřen do 31. 3. 2021.

Program na retenci pracovních míst, tzv. „furlough scheme“ (Coronavirus Job Retention Scheme, CJRS)

Od března vláda hradila 80 % výplaty všech zaměstnanců, jejichž pracovní místa firma zachová, a to až do výše 2 500 GBP měsíčně. Pro tuto finanční pomoc nebyl stanoven finanční strop. Program byl prodloužen do konce září 2021. Od července 2021 bude muset zaměstnavatel přispívat 10 %, v srpnu a září pak 20 %. Na furlough je v současné době 5 mil. lidí. V rámci programu bylo doposud podpořeno 11,2 mil. pracovních  míst s náklady 53,8 mld. GBP.

Odklady DPH -  VAT Deferrals 

Firmy registrované v  Británii mohou požádat o odklad platby DPH v rámci daňových přiznáním až do konce června. Firmy, které požádaly o doklad DPH, budou mít možnost DPH doplatit v 11 menších měsíčních částkách splatných od března 2021.

Podpora velkých firem 

  • The Coronavirus Large Business Interruption Scheme (CLBILS) poskytuje od počátku krize půjčky velkým firmám s ročním obratem nad 45 mil. GBP až do výše 200 mil. GBP. Program je zaměřen na firmy, které se nekvalifikují pro úvěrový program CCFF centrální banky. Firmy, které schématu využijí, nesmí  do splacení půjčky vyplatit dividendy svým akcionářům, zároveň se na ně budou stahovat restrikce vyplácet bonusy členům představenstva.
  • Projekt „Bříza“ - MF UK připravuje v rámci projektu „Birch“ rozsáhlé záchranné balíčky pro největší zadlužené firmy, „které již vyčerpaly všechny ostatní možnosti záchrany, a jejichž krach by poškodil hospodářství“. Tedy především automobilky (v čele s největší Jaguar Land Rover), letecké výrobce (Rolls Royce) i ocelárny.

Podpora malých a středních firem 

  • Daň z obchodní plochy („business rates“) pro menší maloobchody, hotely, kavárny a podniky volného času v Anglii bude až  do června odstraněna na 100 %  daně, poté si budou moci podniky odečíst až 2/3 daně s nižším odvodem pro znovuotevřené podniky, a to až do výše 2 mil. GBP.
  • Malé a střední firmy (SMEs) do 250 zaměstnanců mají nemocenskou do délky 15 dnů proplacenou vládou.  
  • Malé a střední podniky se zaměřením na výzkum a vývoj budou těžit z nových grantů a půjček ve výši 750 milionů GBP. 
  • Bounce Back Loan Scheme (BBLS) ve výši 45 mld. GBP poskytuje půjčky až do výše 50 tis. GBP malým podnikům se 100% státní garancí. Schéma BBLS a ukázalo se jako jedno z nejpopulárnějších vládních opatření. Podle nových pravidel mohou malé podniky, které již úvěr získaly, ale nepožádaly v rámci první žádosti o maximální částku, požádat o doplnění úvěru. Celková půjčka může mít hodnotu až 25% ročního obratu. Vláda oznámila schéma „Pay as you grow“ prodloužení splatnosti firemních úvěrů v rámci, které dosud využilo 1,4 mil. firem, ze 6 na 10 let s možností volby nízkého úroku 2,5%. Firmy mohou současně odložit první splátku o dalších 6 měsíců. Další možností pro firmy je splácení pouze úroků po dobu 6 měsíců až třikrát. Program jaře skončí a bude nahrazen programem se stáními garancemi (80 %) za komerční půjčky pro firmy všech velikostí až do výše 10 mil. GBP za úvěr.
  • Vláda také alokovala dalších 617 mil. GBP pro místní správy na poskytování grantů malým podniků v místních komunitách.

Podpora pro OSVČ - Self-Employment Income Support Scheme (SEIS) 

  • Pro OSVČ je v důsledku lockdownu navýšena podpora na 80% průměrného zisku až do výše 3 750 GBP za měsíc.
  • Program podpory OSVČ byl prodloužen do konce září 2021, odhadem by jej mělo využít zhruba 600 tis. osob.

Podpora lidem

  • Národní minimální mzda se od dubna zvyšuje na 8,91 GBP
  • Nemocenská zaměstnancům je placena již od 1. dne; nárok na ni mají i osoby v dobrovolné izolaci (bez potvrzené infekce koronavirem); vznikl fond ve výši 500 mil. GBP na pomoc nejvíce zranitelným skupinám obyvatel.
  • Regulátor prodloužil do 1. 4. 2021 zákaz vystěhování dlužníků, kteří nemohou splácet hypotéku.
  • Daň za koupi nemovitosti (stamp duty) – její zrušení pro nemovistosti pod 500 000 GBP bylo prodlouženo do června 2021, poté se daň nebude platit pro nemovistosti do 250 000 GBP, od října 2021 se poté daň znovu obnoví pro nemovitosti nad 125 000 GBP (stav před covidem).
  • Program státních garancí za hypotéky – od dubna bude spuštěn program státních garancí za hypotéky, který umožní poskytnutí hypotéky pouze s 5 % depositu ze strany kupujícího.
  • Univerzální sociální dávka „universal credit“ byla na začátku pandemie navýšena o 1 tis. GBP ročně (20 GBP týdně). Navýšení bude platit do září 2021.
  • Schéma „kickstart“ má za cíl vytváření pracovních míst pro mladé lidi ve věku 16-24 let, jejichž mzdy bude vláda platit po dobu šesti měsíců. Vláda vyhradí 2 mld. GBP. Firmy obdrží nově bonus 3 tis. GBP za každého přijatého učně do 25 let a 1,5 tis. GBP za učně starší 25 let. V rámci schématu bylo doposud vytvořeno 20 tis. pracovních míst.
  • 3,6 mld. GBP bylo alokováno na zajištění kontinuity plánu podpory pracovních míst, včetně nového tříletého programu Restart za 2,9 mld. GBP, který má pomoci více než milionu nezaměstnaných lidí najít práci.
  • Podpora místních hospod, sportovních a kulturních klubů – bude vyčleněno 150 mil GBP na pomoc komunitním zařízením, kdy místní komunita bude moci převzít vlastnictví u lokalit, kterým hrozí zavření.

Podpora pro městské rady v Anglii

  • Vláda přislíbila dalších 500 mil. GBP městským radám, celková částka vládní podpory v období krize covid tak činí 4,3 mld. GBP.
  • Vláda zároveň nahradí okolo 75% příjmů, o které rady přišly, a nabídne schéma, které umožní rozložit daňový deficit do období 3 let.
  • Premiér přislíbil v rámci „fondu pro města“ další finanční podporu ve výši 1 mld. GBP nad rámec dříve alokovaných 3,6 mld. GBP.
  • Radnice v Anglii dále získají 1,1 mld. GBP na jednorázové platby za účelem podpory firem.
  • Desítky radnic v Anglii získají 23,75 mil. GBP na pomoc v boji proti dezinformacím o vakcíně a proti „skepticismu“ ohledně očkování u nejvíce rizikových skupin (senioři, etnické minority a invalidé).
  • V daňovém roce 2020-21 rady očekávají ztrátu příjmů až ve výši 1,3 mld. GBP.

Podpora firem ve Walesu:

V souvislosti s novými restrikcemi velšská vláda ohlásila nová opatření ve výši 340 mil. GBP

  • Restrictions business fund (160 mil. GBP) umožní oprávněným podnikům v odvětví pohostinství, cestovního ruchu a volného času, které platí daň z obchodní plochy (NDR), získat granty až do výše 5 tis. GBP. Odhaduje se, že tuto podporu získá přibližně 60 tis. podniků. Firmy, které nejsou v systému NDR, budou moci i nadále požádat místní úřady o diskreční granty až do výše 2 tis. GBP.
  • Economic Resilience fund (180 mil. GBP) je určen malým a středním podnikům v sektoru pohostinství, cestovního ruchu a volného času, které budou moci získat až 100 tis. GBP, a větším velšským firmám, kterí mohou získat až 150 tis. GBP. Balíček má podpořit až 10 tisíc firem.

Opatření ve Skotsku:

Skotská vláda oznámila nový rozpočet - více než 16 mld. GBP pro skotské zdravotnictví, služby, přičemž dalších 869 mil. GBP bylo přímo alokováno na boj proti koronavirům. Rozpočet také zahrnuje 1,1 mld. GBP výdajů na podporu zaměstnanosti a 3,1 mld. GBP na vzdělávání. Skoti budou příští rok platit nižší daň z příjmu, zatímco radnice obdrží 90 mil. GBP, aby zmrazily obecní daň. Skotský hospodářský růst se vrátí na úroveň před pandemií až v roce 2024.

Podpora centrální banky Bank of England (BoE) 

  • Bank of England snížila základní sazbu na 0,10%. BoE je případně připravena snížit úrokové sazby pod nulu a stimulovat další růst. BoE dospěla k závěru, že k přípravě na záporné úrokové sazby budou potřebovat nejméně 6 měsíců. Podle ekonomů je však nepravděpodobné, že by se UK uchýlilo k záporným úrokovým sazbám.
  • Covid corporate financing facility (CCFF) je úvěrový program banky, který pomůže firmám s cash-flow během pandemie.
  • Program Term Funding Scheme (TFSME) pro malé a střední podniky vytvořený v březnu, byl o 6 měsíců prodloužen až do 31. 10. 2021. TFSME poskytuje věřitelům přístup ke čtyřletému financování za sazby velmi blízké úrokové sazbě, aby je motivoval k podpoře reálné ekonomiky a pokračování poskytování úvěrů v období ekonomické krize.
  • BoE omezila repo operace na 3 dny v týdnu.
  • BoE rozšířila svůj balíček stimulačních opatření (QE). Celková hodnota programu se tak zvýšila na 895 mld. GBP (875 mld. GBP na nákup státních dluhopisů a 20 mld. GBP korporátní dluhopisy.)
  • BoE pozastavila preventivní opatření přijatá v březnu a opět povolila britským bankám vyplácení dividend. Vyplácené částky nesmí ohrozit fungování banky. BoE konstatuje, že banky zůstávají „dobře kapitalizovány“ a jsou schopné absorbovat ztráty za více než 200 mld. GBP.
  • BoE povolí věřitelům udržovat jejich tzv. „fond pro deštivé dny“ - proticyklický kapitálový polštář (CCyB) na 0 % po celý rok 2021, ve snaze zachovat poskytování půjček po celou dobu covid krize.

Situace a podpora vybraných firemních sektorů:

HoReKa, maloobchod: The Retail, Hospitality and Leisure Grant Fund (RHLGF) poskytuje firmám granty až do výše 25 tis. GBP pro každou provozovnu v sektoru maloobchodu, s hodnotou pod 51 tis. GBP. DPH na jídlo, ubytování a atrakce byla od července snížena ze současné sazby 20 % na 5 % (do konce března 2021). Tento „katalyzátor“ v hodnotě 4 mld. GBP má podpořit více než 150 000 podniků a ochránit 2,4 mil. pracovních míst. V rámci nového záchranného balíčku v hodnotě také 4 mld. GBP budou přes 600 tis. podnikům v odvětví maloobchodu, pohostinství a volného času poskytnuty jednorázové granty, vázané na nemovitost, v hodnotě 4-9 tis. GBP. Dalších 594 mil. GBP bude k dispozici firmám  jiných odvětví přes místní orgány a decentralizované vlády. Prodeje v pohostinství poklesly v roce 2020 o 56%, nejvíce za 100 let, asociace britských hospod (BBPA) proto vyzývá vládu k prodloužení podpory sektoru. Britský maloobchod (mimo segment potravin) vyčíslil dopad lockdownů v roce 2020 na 22 mld. GBP, propad o 24%, a požaduje od vlády další podporu. Objem prodejů v maloobchodu v lednu meziměsíčně poklesl o 8,5%. Nový 5 mld. GBP program Restart Grant na pomoc znovuotevření podniků – non-essential maloobchod, který dle plánu rozvolňování bude moci otevřít zhruba v polovině dubna, bude moci získat grant až do výše 6000 GBP, pro sektor pohostinství, který bude moci obnovit provoz až v následné vlně, pak budou granty až do výše 18 000 GBP za jednu lokaci. Dočasné snížení DPH na 5 % pro pohostinství prodlouženo do konce září, poté stoupne na „přechodnou“ sazbu 12,5 %, návrat k normální sazbě 20 % by měl nastat až v dalším finančním roce, tedy od dubna 2022. Sektor sportu získá 300 mil GBP v rámci programu na obnovu.

Aerospace: Britská kosmická agentura (UKSA) poskytuje kosmickému sektoru finanční prostředky ve výši 2,6 milionu liber na vývoj řešení, která mohou pomoci NHS v boji s koronavirem. Vláda poskytne firmám ze sektoru aerospace 3,9 mld. GBP.  Experti očekávají zotavení leteckého odvětví na úroveň z r. 2019 do roku 2022/2023. Zahájení nového národního programu pro vesmírné inovace bude podpořené počátečním financováním UK Space Agency ve výši 15 mil. GBP, z čehož prvních 10 mil. GBP bude určeno na projekty, které budou sledovat globální změny klimatu.

Inovativní technologické firmy: Vládní fond Future Fund ve výši 1,25 mld. GBP je určen na pomoc firmám, které podporují inovace ve Velké Británii. Balíček zahrnuje investiční fond ve výši 500 mil. GBP pro společnosti s vysokým růstem zasažené krizí, a je spolufinancován od vlády a soukromého sektoru. Alespoň polovina personálu a příjmů z prodeje musí sídlit/pocházet z  UK. Vláda dokončuje návrh na spuštění nového veřejno-privátního investičního fondu, Life Sciences Investment Program. Investorem mají být mj. Spojené arabské emiráty. Vláda v roce 2022 spustí 800 mil GBP Agenturu pro pokročilý výzkum Advanced Research & Invention Agency (ARIA), která má financovat vysoce rizikový vědecký výzkum s vysokou perspektivou, upevnit pozici UK  jako světové vědecké supervelmoci a zároveň přispět k obnově ekonomiky země pomocí inovací.

Hromadná doprava: Velšská vláda přistoupila ke znárodnění železniční dopravy. Od března 2020 vláda alokovala dotace na udržení provozu železniční dopravy 9 mld. GBP. Od 14. 1.  byly spoje na železnici redukovány v rámci lockdownu o 72% objemu před pandemií. Železniční tarify v Anglii a Walesu se v 1. 3. zvýší o 2,6%, což je poprvé, co se vláda rozhodla zvýšit ceny nad inflaci RPI od roku 2013.

Automotive: Výzkum a vývoj v automobilovém průmyslu dostane k dispozici 10 mil. GBP s cílem pomoci společnostem uvést špičkové nápady ze stádia prototypu až na trh. Vládní podpora má dále urychlit přechod na výrobu elektrických vozidel a zachránit tisíce pracovních míst pro Brity (Ford má v UK celkem 13 tis. zaměstnanců). Rok 2020 byl v počtu prodaných nových aut nejhorším od roku 1992.  Sektor utrpěl nejhorší únor za více než 60 let, kdy prodej poklesl o 35%. Elektrická vozidla (BEV) a plug-in hybridní vozidla (PHEV) představovaly více než jednu osminu z počtu prodaných aut, což představuje nárůst z pouhých 5,7% v únoru 2020.

Stavebnictví a infrastruktura: Podle vlády bude do infrastruktury investováno celkem 640 mld. GBP. Velká města v čele s Londýnem plánují úpravy veřejného prostoru za účelem zachování fyzických rozestupů, včetně rozšíření chodníků a podpory cyklistiky, např. „London Streetscape“. Skotská vláda nabízí městským radám 10 mil. liber, aby mohly přebudovat nové širší „pop-up“ chodníky a cyklostezky. Vláda poskytne na program dekarbonizace bytů a veřejných budov 3 mld. GBP. Domácnosti získají z fondu ve výši 2 mld. GBP poukázky v hodnotě 5 tis. GBP  na vylepšení izolace domů za účelem snížení emisí uhlíku. Zbývající 1 mld. GBP bude alokována na zajištění ekologičtějšího provozu veřejných budov. Iniciativa má vytvořit 140 tis. pracovních míst. V příštím roce bude investováno téměř 19 mld. GBP do dopravy, včetně 1,7 mld. GBP na údržbu a modernizaci místních silnic. Vláda také potvrdila víceleté investice za více než 58 mld. GBP na výstavbu silnic a železnic po celé zemi. Dalších více než 260 milionů GBP na pokračování transformačních programů digitální infrastruktury, včetně sdílené sítě pro pokrytí 4G pro venkov, místních sítí vysokorychlostního internetu a programů diverzifikace 5G a testovacích programů. Nový fond ve výši 3,5 mld. GBP byl alokován na opravu nebezpečného opláštění výškových budov v Anglii.

Kultura: Umělci a pracovníci v kulturním sektoru budou mít nárok na hotovostní granty až do výše 2 500 GBP, v rámci balíčku ve výši 160 mil. Premiér Johnson přislíbil nový záchranný balíček (“cultural recovery programme”) z ve výši 1,57 mld. GBP určený sektorům umění a kulturního dědictví. Velšská vláda do kultury investuje 53 mil. GBP. V krizi se po odložení premiér vybraných filmů ocitl sektor kin. Vláda oznámila fond 165 mil. GBP na nouzové půjčky (v rámci dříve oznámeného vládního fondu na obnovu kultury ve výši 1,57 miliardy liber) některým z největších britských organizací pro umění a kulturní dědictví. Kulturní zařízení získají dalších 300 mil GBP (k již stávajícím 1,57 mld GBP), dodatečné finance budou alokovány i na podporu komunitních kulturních projektů, 77 mil GBP bude určeno i pro další britské národy.

Cestovní ruch: Vláda zavedla v první vlně fond 1,3 milionu GBP na okamžitou podporu místních turistických organizací.

Vzdělávání: vláda vyplatí univerzitám školné za žáky („tuition fee“) v hodnotě 2,6 mld. GBP a ministři umožní universitám účtovat studentům plné poplatky, i když se studenti nemohli fyzicky vrátit do přednáškových sálů a výuka probíhá on-line formou. Univerzity zároveň získají 100 mil. GBP na podporu výzkumu. Programy britské vlády se dále zaměřují na znevýhodněné děti, rekvalifikace, celoživotního vzdělávání a zvýšení digitálních dovedností. Od začátku vládního programu na podporu přístupu k on-line vzdělávání bylo dodáno celkem 1 055 745 notebooků a tabletů. Univerzity získají další balíček 50 mil. GBP na podporu studentů s finančními potíži způsobenými pandemií. Vláda Severního Irska zajistila fond 38 mil. GBP pro oblast vyššího vzdělávání, v rámci kterého bude všem studentům VŠ z UK a EU (40 tis.) vyplacena jednorázová diskreční platba ve výši 500 GBP. Premiér přislíbil fond 300 mil. GBP pro vyrovnání dopadů uzavření škol.

Finanční sektor: Británie chce po brexitu „obnovit pozici Spojeného království jako nejvýznamnějšího finančního centra na světě“.

Energetický sektor: Vláda vyjádřila podporu záměru 2 mld. GBP investice do vývoje nové generace 16 mini modulárních nukleárních reaktorů do roku 2050, který vede konsorcium vedené firmou Rolls-Royce, Laing O’Rourke a Atkins. Firma Rolls-Royce se zavázala k vytvoření 6 tis. pracovních míst v UK do pěti let. Domácnostem, které nebudou schopny platit zimní účty za energii, bude muset podle nových pravidel předložených regulačním orgánem Ofgem dodavatel nabídnout „realistický“ plán splácení dluhu nebo nouzový úvěr. Ofgem povolí energetickým společnostem investovat až 40 mld. GBP (místo původních 25 mld.) do „zelené“ modernizace přenosové soustavy, které jsou hrazeny prostřednictvím účtů za energii. Vládní materiál Energy White Paper, který stanovuje britskou energetickou strategii a hlavní investice do snižování emisí uhlíku z energetického systému do roku 2050, mj. zahrnuje plán vytvoření 220 tis. pracovních míst a fond min. 6,7 mld. GBP na podporu sociálně zranitelných a vytápění domácností s nízkým příjmem v příštích šesti letech. Vláda také obnovila rozhovory s EDF o plánu na vybudování 20 mld. GBP jaderného reaktoru Sizewell C v Suffolku. Podle firmy EDF Energy by pandemie mohla odložit výstavbu jaderného reaktoru Hinkley Point C o šest měsíců a tím zvýšit náklady o 500 mil. GBP.

 

Další informace o podpoře pro britské firmy:

https://www.businesssupport.gov.uk/ a https://www.gov.uk/coronavirus/business-support   

Informace pro britské exportéry a britské firmy působící mezinárodně