english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: DW
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Informace pro dopravce do Spojeného království

V rámci přípravy na nová pravidla platná od 1. 1. 2021 otevřelo britské ministerstvo dopravy síť 45 informačních a poradenských kanceláří pro dopravce, které nabídnout individuální školení o nových postupech na hranicích, podpora je dostupná až ve 13 různých jazycích. S koncem roku 2020 končí i přechodné období po odchodu země z Evropské unie, kromě individuálních školení jsou dostupné i obsáhlé pokyny pro dopravce a komerční řidiče. V prvních dnech a týdnech nového roku však lze očekávat fronty na obou stranách hranice.
 

Nově otevřené informační kanceláře jsou umístěny na klíčových dálničních čerpacích stanicích a stanovištích pro nákladní vozidla napříč britskou silniční sítí, nabízejí dopravcům individuální školení – zde je možné individuálně projít všechny potřebné dokumenty a postupy, které musí dopravce splnit, aby mohli i nadále poskytovat služby jak ve Velké Británii, tak napříč Evropou a aby mohli zejména překračovat hranice. Otevřené kanceláře doplňují tak příručku Haulier Handbook (pokyny pro dopravce a komerční řidiče), která je také dostupná v českém překladu. Pokyny shrnují klíčové informace a rady o přepravě zboží po 1. 1. 2021.

Kanceláře nabízí i školení o nové službě Check an HGV“, která pomůže ověřit způsobilost vozidla překročit britsko-evropskou hranici – tento postup je nutný při průjezdu hrabstvím Kent pro získání Kent Access Permit. Jde o speciální povolení vydávané od ledna 2021, které je povinné při odjezdu z Velké Británie přes Eurotunel či přístav Dover. V ostatních případech je využití systému Check an HGV dobrovolné. Aby bylo zabráněno kolapsu dopravy ve směru z Velké Británie do EU přes Francii, budou dopravci muset dokládat, že mají všechna potřebná povolení pro přechod hranic. Jednotlivé povolení bude platné po dobu 24 hodin pro jednu cestu. Povolení pro hrabství Kent se týká všech dopravců (jak britských, tak evropských). Systém Smart Freight/Check an HGV bude brzy plně zprovozněn. V případě porušení pravidel bude dopravcům hrozit pokuta ve výši až 300 liber za každý přestupek.

Vzhledem k novým pravidlům a zcela novému systému doporučujeme firmám připravit se na případná zdržení na britsko-evropských hranicích v prvních dnech a týdnech nového roku. Test post-brexitových procesů, který provedly francouzské úřady na konci listopadu, vedl k vytvoření 5 mílové kolony nákladních vozů na britské straně. Zpráva britské vlády ze září varovala v nejhorším možném případě před frontami až 7 tis. nákladních vozidel v obou směrech hlavních dálničních tras k Eurotunnelu a trajektům v Doveru.

Některá pravidla jsou stále dojednávána a může je ovlivnit dohoda o budoucích vztazích mezi EU a Spojeným královstvím. Doporučujeme proto aktualizaci informací pravidelně sledovat.

Pozn.: Británie povinnost Kent Access Permit k 20. 4. 2021 zrušila. Elektronický systém Check an HGV je nadále možné využít pro kontrolu dokumentů nutných k překročení hranice.

Matouš Pudil, stážista, Velvyslanectví ČR v Londýně

Tamara Slate Glässner, ekonomická specialistka, Velvyslanectví ČR v Londýně