english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Londýně
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Inovativní české start-upy v Londýně

(Archivní článek, platnost skončena 01.10.2021.)

Pět špičkových českých start-upů z oblastí e-mobility, IoT a ICT oslovilo investory a strategické korporátní partnery v rámci 3. ročníku úspěšného Central European Start-ups Day 2017, organizovaného Velvyslanectvím ČR v Londýně a agenturou CzechInvest dne 5. října v londýnském sídle PWC.
 

Inovativní české start-upy Battswap, BigClown, CleverAnalytics, TeskaLabs a Wolkabout se představily stovce zástupců investorů a potenciálních obchodních partnerů z řad britských a mezinárodních firem a investičních fondů sídlících v Londýně. Battswapp zaujal systémem na automatickou, pouhých 30 sekund trvající výměnu baterií v elektromobilech; Big Clown stavebnicovým systémem pro vytváření domácích součástí internetu věcí; CleverAnalytics sofistikovaným systémem analýzy a uživatelsky přívětivé vizualizace obchodních dat; TeskaLabs robustním a prověřeným systémem pro správu mobilních aplikací; a Wolkabout inovativním systémem pro komplexní interakci přístrojů v rámci internetu věcí.

Třetí ročník úspěšné match-makingové akce Central European Start-ups Day 2017 uspořádalo Velvyslanectví České republiky v Londýně dne 5. října 2017 v rámci projektů české ekonomické diplomacie, ve spolupráci s kanceláří CzechInvest Londýn, s Czech ICT Alliancí, londýnskou PricewaterhouseCoopers, Česko-britskou obchodní komorou a partnery z Visegrádské skupiny a Rakouska. Akce se uskutečnila v moderní budově společnosti PWC poblíž Tower Bridge. Celkem 25 start-upů z ČR, Maďarska, Polska, Slovenska a Rakouska, vzešlých ze soutěže na národních úrovních, ve svých 4 minutových vystoupeních představilo své inovativní produkty či služby.

V rámci akce také vystoupil jako hlavní řečník Karim Tabet Jalbout ze společnosti Egon Zehnder zabývající se globálním vyhledáváním talentů, který přítomným start-upům i investorům nabídl pohled na obchodní potenciál nejnovějších trendů v oblastech moderních technologií, jako jsou strojové učení a umělá inteligence. Závěrečný oběd ve formě rautu byl příležitostí pro četná individuální jednání start-upů s investory. Třetí ročník potvrdil dosaženou rekordní návštěvností rostoucí zájem o match-makingová setkání jak na straně středoevropských start-upů, tak londýnských investorů.

Británie v čele s Londýnem zůstává jedním z globálních center informačních a komunikačních technologií (ICT) a předním centrem evropským. Tuto skutečnost potvrzuje např. rozhodnutí konat prestižní výroční konferenci TechCrunch Disrupt, zaměřenou na ICT a start-upy, vedle San Francisca, New Yorku a Pekingu právě v Londýně; dokladem je i rozhodnutí společnosti Apple (učiněné až po referendu o Brexitu) umístit do Londýna sídlo jedné ze svých největších poboček mimo USA (od roku 2021 bude sídlit v adaptované Battersea Power Station). Také společnost Google po referendu oznámila, že rozšířením svého London Campus (o 3 tis. pracovních míst) vytvoří v UK své druhé největší vývojové středisko na světě, a společnost Facebook rovněž otevře své nové ústředí v Londýně. Pokračují také investice samotných britských společností do ICT, dle průzkumů 60% z nich očekává, že v příštím roce bude do této oblasti investovat více, než letos (zejm. do systémů řízení zásob, upgradů IT infrastruktury a systémů řízení výroby). Britská vláda na podzim 2016 ohlásila fond ve výši 400 mil. GBP na podporu rozvoje technologických firem. ICT sektor se úzce prolíná také se sektorem vesmírných technologií, především v oblastech šíření televizního a rozhlasového vysílání, telekomunikací a navigace. Londýn tak může i nadále sloužit jako nejbližší odrazový můstek pro české ICT firmy i inovativní start-upy k jejich globální expanzi.

Aleš Opatrný, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Londýně

 

České start-upy:

Battswap - systém pro výměnu baterií v elektrických automobilech

 

TeskaLabs - security + operations + analytics

 

CleverAnalytics - business mapping software

 

Wolkabout - platforma IoT

 

BigClown - vývoj hardwaru

 

Prezentace českých start-upů:

Prezentace společnosti Battswap (PDF, 766 KB)

Prezentace BigClown (PDF, 7 MB)

Prezentace společnosti CleverAnalytics (PDF, 3 MB)

Prezentace společnosti TeskaLabs (PDF, 10 MB)

Prezentace společnosti Wolkabout (PDF, 3 MB)

 

Galerie


ICT Startups 2017