english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Jolly Thompson
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Největší prezentace české zdravotnické techniky v Británii posledních let

Česká republika prezentuje v Británii své pokročilé technologie i v oblasti zdravotnické techniky. Deset českých firem v rámci projektu ekonomické diplomacie „Czech Medical Devices Day“ představilo britským partnerům své inovativní produkty a jednalo o spolupráci v kontextu brexitu. Business seminář synergicky navázal na odbornou konferenci věnovanou česko-britské spolupráci v oblasti kardiologie.

V rámci Českého týdne uspořádalo velvyslanectví ČR v Londýně dne 25. října 2018 patrně největší prezentaci českého zdravotního sektoru ve Velké Británii v historii. Dopolední odborně-společenská konference „Den českého srdce“ představila českou medicínu a kardiologii britskému publiku. Dvanáct špičkových kardiologů (vždy jeden z České republiky a jeho partner ze Spojeného království) ve svých vystoupeních prezentovalo česko-britskou spolupráci ve vybrané oblasti péče o lidské srdce. Během konference bylo také předáno ocenění lékařům, kteří nejvíce přispěli k rozvoji česko-britských vztahů v oblasti kardiologie. Konference se zúčastnilo na sedm desítek posluchačů, především lékařů a zdravotnických specialistů, ale i novinářů.  

Na kardiologickou konferenci navázal obchodní seminář "Czech Medical Devices Day", pořádaný velvyslanectvím ČR v Londýně ve spolupráci s Asociací výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků (AVDZP). Seminář zahájil velvyslanec Libor Sečka, který zdůraznil, že u příležitosti oslav 100 let novodobé české státnosti velvyslanectví v Londýně představuje pokročilé technologie z ČR, vedle oblasti zdravotnictví např. i nanotechnologie. Náměstek ministra zdravotnictví Radek Policar v úvodním slově vyzdvihl vynikající výsledky českého zdravotnictví, které je na předních místech na světě v oblastech, jako jsou péče o srdce, pediatrie a neonatologie a expertizu českých výrobců zdravotnických prostředků. Za britskou stranu pronesla úvodní slovo pí Nikki Patelová (Clinical Programme Lead and Head of Evaluation, Digital Development, NHS England), která účastníkům nastínila očekávání a budoucí potřeby britského zdravotnického systému z hlediska digitalizace.

Předseda AVDZP Doc. Karel Volenec představil širokou škálu zdravotnických produktů, které více než 100 členů AVDZP vyrábí, ale i výzvy, kterým producenti čelí z hlediska nových evropských předpisů i brexitu. V následujících moderovaných panelech se představilo 10 českých firem:

Panel s názvem „Kardiologie a gastrointestinální trakt“ představil inovativní stenty firmy ELLA-CS, která již má v Británii řadu úspěšných obchodních případů, dále externí kardiostimulátory firmy MediaTrade, revoluční technologii firmy Riocath vhodnou pro výrobu tubulárních systémů jako jsou žilní stenty a urinární katetry s nižším infekčním rizikem a vyšším komfortem pro pacienty, a výzkumné kapacity Mezinárodního centra klinického výzkumu při Fakultní nemocnici u Sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC), které nabízí i britským partnerům spolupráci při klinickém testování nových zdravotnických prostředků.

Panel „Lékařské technologie“ představil širokou paletu chirurgických, ortopedických a traumatologických nástrojů firem Medin a Prospon, komplexní služby v oblasti instalace zdravotnických plynů firmy MZ Liberec, která již má v Británii řadu úspěšných instalací, a  preventivní diagnostické a telemedicínské programy pro oblast kardiovaskulárního systému firmy Advanced Medical Solutions.

Panel s názvem „Všeobecné zdravotnictví“ pak představil inovativní přípravky pro krytí ran s vrstvou nanostříbra firmy Grade Medical, schopnosti firmy Intergaze v oblasti dodávek jednorázových chirurgických setů, a osvědčené i novátorské oděvy a textilie pro zdravotnictví firmy CLINITEX.

Při následném networkingu zástupci českých firem jednaly s britskými partnery o možnostech spolupráce. Na britské straně se účastnili zástupci veřejného zdravotního systému NHS, nákupčí ze soukromých nemocnic, lékáren, britských asociací výrobců a dodavatelů zdravotních prostředků BHTA a ABHI, lékaři i distributoři zdravotního materiálu hledající nové obchodní příležitosti.

Rozsáhlý britský zdravotnický sektor představuje řadu příležitostí pro spolupráci v obchodě i výzkumu a vývoji. Farmaceutický, zdravotnický a chemický průmysl jsou po automobilovém průmyslu druhým nejvýznamnějším exportním výrobním sektor britské ekonomiky. Sektor zažívá dynamický růst, tažený především inovacemi a je očekáván také růst spotřeby zdravotních prostředků a farmak v průměru o 1,8% v letech 2018-23. Life sciences (farmaceutický průmysl a zdravotnické prostředky) je také v rámci nové průmyslové strategie označen za jeden z „národních šampionů“, nejperspektivnějších oborů, kterým bude věnována vládní podpora v oblasti výzkumu. Potenciální riziko pro rozsáhlý britský farmaceutický sektor představuje brexit, jelikož případná regulatorní divergence mezi britským a evropským vnitřním trhem by pro britské společnosti znamenala nutnost realizovat extrémně nákladné certifikace léků a zdravotních prostředků jak v Británii, tak v EU.

Aleš Opatrný, ekonomický diplomat velvyslanectví ČR v Londýně

Letiště Praha a.s. - Partner Projektu

Letiště Praha a.s. - Partner Projektu

 

 

Galerie


Czech Medical Devices Day in London 2018