english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Londýně
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České letectví bodovalo ve Farnborough

Aero Vodochody představilo na mezinárodním leteckém veletrhu ve Farnborough koncept zbrusu nové generace osvědčeného cvičného proudového letounu, model L-39NG, na který již má první objednávky ze světa, i koncept nového bitevního letounu F/A-259 Striker. Dalších 7 českých firem nabídlo produkty od avioniky, přes tryskové a turbovrtulové motory, po precizní části letadel a kompozitní materiály. Česká expozice v praxi ukázala, proč se ČR řadí k několika málo zemím světa, které jsou schopny produkovat celá letadla.

Globálně rostoucí letecký trh představuje příležitosti pro spolehlivé a inovativní dodavatele a české firmy jsou u toho. Na nejvýznamnějším leteckém veletrhu na světě ve Farnborough u Londýna ve dnech 16.-22. července 2018 vystavuje 8 českých firem - Aero VodochodyAveo Engineering GroupCzech Airlines TechnicsJIHLAVANMESIT AerotradePBS Velka BitesRay ServiceSpoluWorks Perfecta a tři asociace leteckých producentů - Asociace leteckých výrobcůSvaz českého leteckého průmysluMoravský letecký klastr.

Aero Vodochody na svém stánku představilo především novou generaci světově nejrozšířenějšího cvičného tryskového letadla – L-39NG a zveřejnilo další objednávky na tento model, který by měl první testovací let absolvovat ještě v letošním roce. Přítomní zástupci SKYTECH (Defense Sky Technologies Lda) a RSW Aviation s generálním ředitelem Aera Vodochody na tiskové konferenci podepsali dohody o nákupu celkem 22 letounů L-39NG. Aero dále na Farnborough zaujalo také plánovanou novou generací stávajícího modelu L159 (ALCA), která pod názvem F/A-259 Striker bude mj. obsahovat novou avioniku dodanou firmou Israeli Aerospace Industries, nádrž integrovanou v křídle a možnost osazení větším počtem výstroje.

České výrobce v jednáních s obchodními partnery podpořili i náměstek ministra průmyslu a obchodu p. Petr Očko, zástupci českého velvyslanectví v Londýně a zahraničních kanceláří CzechTrade a CzechInvest ve Velké Británii. Delegace jednala o možnostech zapojení českých firem do dodavatelských řetězců gigantů jako je Airbus, BAE, Embraer, MBDA, Thales, GE, Leonardo, MBDA, Rolls-Royce a Thales. Náměstek Očko při jednáních zdůraznil, že české firmy již prokázaly schopnosti dodávat jak celá letadla, tak ucelené subsystémy vlastního designu i výroby pro letecký průmysl, např. kompletní proudové motory PBS TJ80 firmy PBS Velká Bíteš, kompletní zapisovače letu firmy MESIT, či elektronické systémy firmy Ray Service. 

Ve Velké Británii mají tradici a dobré jméno také malá česká letadla a ultralighty. Oficiální distributor českého výrobce letadel Evektor ve Británii, firma Light Sport Aviation Ltd uvádí, že v UK již nalezlo majitele přes 200 letadel EUROSTAR SL EV-97 z produkce Evektoru. Britské distributory mají i další výrobci ultralightů z ČR - TL Ultralight (v UK zastoupeni TL-Sting UK Ltd), SD planes (v UK zastoupeni JK Aviation) i výrobce kluzáků HPH (v UK zastupuje HPH Sailplanes UK).

Letecký veletrh ve Farnborough u Londýna je největší britskou událostí v oblasti letectví s globálním dopadem. Akce se koná každé dva roky, trvá týden a zúčastní se jí obvykle okolo 150 tis. návštěvníků. Letošní ročník přináší 1500 vystavovatelů a 150 letadel. Veletrh slouží k prezentaci nejnovějších modelů v civilním i vojenském letectví a vesmírných technologiích, a především k uzavírání obchodních kontraktů.

Letošní ročník veletrhu představil z novinek např. koncept hybridního leteckého taxi s kolmým startem firmy Rolls-Royce, který bude produkován v příští dekádě a představuje příležitost pro české dodavatele.

Ačkoliv Británie neprodukuje vlastní dopravní letadla, britský letecký a kosmický průmysl patří k největším a nejrozvinutějším na světě, s 879 firmami působícími v sektoru, širokým portfoliem produkovaných služeb a výrobků od designu a projektování, k výrobě trupů, křídel, motorů, přistávacích podvozků, palivových systémů, až po avioniku. Přes 90% obratu sektoru je přitom generováno exportem.

Britská vláda hodlá výzkum a excelenci v leteckém průmyslu podporovat i nadále v rámci své nové průmyslové strategie. Na veletrhu ve Farnborough britská vláda oznámila, že podpoří vybudování prvního britského kosmodromu pro vertikální starty, který by mohl vzniknout v Sutherlandu (poloostrov A'Mhoine) na severu Skotska a aktivity v tomto směru (např. firmy jako je Highlands and Islands Enterprise, Orbex a Lockheed Martin) již podpořila 30 miliony liber. Kosmodrom by měl sloužit zejména k vynášení menších satelitů a přispět k rozvoji britského vesmírného průmyslu. Další kosmodromy, ze kterých by ale satelity byly vynášeny při horizontálních letech konvenčních letadel, plánuje Británie vytvořit v Cornwallu, v Glasgow - Prestwicku a ve velšské Snowdonii.

Aleš Opatrný, ekonomický diplomat, velvyslanectví ČR v Londýně

Galerie


Farnborough 2018