english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

O potenciálu britského vesmírného sektoru se přesvědčily i české firmy

V posledních letech skokově roste zájem o vesmírnou problematiku a s ní spojená odvětví. Platí to jak o České republice, tak Spojeném království. Britský vesmírný průmysl nyní tvoří 6,5 % globálního sektoru, cílem je však do roku 2030 navýšit podíl až na 10 %. Tomu odpovídají i vládní programy na podporu výzkumu i stavbu infrastruktury. O potenciálu spolupráce s britskými partnery se přesvědčily i české firmy na začátku září ve Skotsku a na veletrhu Space Comm Expo ve Farnborough. Akce byla podpořena z fondu projektů ekonomické diplomacie (PROPED).
 

Sektor vesmírných technologií je, stejně jako v ČR, jedním z nejinovativnějších sektorů – odpovídá tomu i podpora vlády, která míří jak do programů na výzkum a vývoj, tak do výstavby infrastruktury. Odhadem bylo v roce 2019/20 vynaloženo na výzkum a vývoj související s vesmírem 836 milionů GBP. Za posledních deset let investovali soukromí investoři do sektoru zhruba 6 miliard GBP a zaměstnanost od roku 2018/19 vzrostla o 6,7 % - i tato čísla ukazují na vzestup sektoru, který generuje 15,8 miliardy GBP do celkové hrubé přidané hodnoty Británie v celém dodavatelském řetězci.

Británie má Národní vesmírnou strategii, jednotlivé devolvované národy nad rámec této strategie publikují strategie vlastní, včetně dodatečného financování. Skotská strategie počítá s příspěvky až 4 mld. GBP ročně nad rámec celostátních fondů a má za cíl podpořit celkový rozvoj sektoru právě v tomto regionu. Skotský průmysl je podobně jako český silně zaměřen na mezinárodní spolupráci a vesmírné technologie nejsou výjimkou.

Skotsko má kromě kromě dvou hlavních center v Glasgow (spíše zaměřené na manufacturing) a Edinburghu (sdružuje firmy vyvíjející software) výhodnou geografickou polohu. Ta umožňuje rozvoj odpalovacích kapacit. V roce 2020 byla podepsána smlouva mezi třemi vertikálními odpalovacími místy raket – Shetland Space Centre, Space Hub Sutherland a Spaceport 1 – spolu se dvěma horizontálními místy „vzletu“ – Glasgow Prestwick Spaceport a Machrihanish Airbase Community Company.

UK Spaceport Alliance je v současnosti tvořena pouze skotskými kosmodromy, nicméně dialog s širšími lokalitami se sídlem ve Spojeném království již probíhá. Přijetí dalších odpalovacích míst do aliance by podpořilo společný přístup Spojeného království k vývoji a poskytování služeb vypouštění objektů na mezinárodní vesmírný trh – kromě Skotska se mají další odpalovací kapacity nacházet v Cornwallu a ve Walesu.

Britský průmysl, který zaštiťuje asociace UK Space, případně Space Scotland, je aktivní ve všech aspektech vesmírných technologií, ať už se jedná o vývoj softwaru či hardware a má vlastní integrátory. Největší zastoupení vesmírných organizací je stále v okolí Londýna, stoupá však i význam dalších regionů. Jako perspektivní partner bylo vytipováno právě Skotsko, které ve dnech 5. a 6. 9. 2022 navštívily i české firmy. Delegaci, která měla možnost se setkat i se skotským ministrem pro obchod, cestovní ruch a podnikání (vč. space sektoru) Ivanem Mckee, za českou stranu vedl náměstek ministra zahraničních věcí Martin Dvořák.

České firmy TRL Space, 5M, Výzkumný a zkušební letecký ústav, Advacam, Huld, Zaitra společně se zástupcem Brno Space Cluster navštívili ve dnech 5. – 6. 9. 2022 výrobce satelitů AAC Clyde Space a Alba Orbital a firmu Spire, která se soustředí na data-sets v různých oblastech. Zároveň měli podnikatelé možnost své aktivity probrat v průběhu B2B matchmakingu, který spoluorganizovalo Scottish Enterprise. Následně proběhla setkání se zástupci University of Glasgow a University of Strathclyde. Mise pokračovala ve dnech 7. – 8. 9. 2022 na veletrh Space Comm Expo, kde se český space sektor prezentoval na společném českém stánku. Celý program byl podpořen jako projekt ekonomické diplomacie PROPED s financováním Ministerstva obrany ČR.

Na letošní podnikatelskou misi by v roce 2023 měl navázat incomingová mise britských partnerů do ČR. Detaily této mise budou v následujících měsících zveřejněny na webu Velvyslanectví ČR v Londýně a na www.export.cz.

Michaela Chrtová, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Londýně

Eliška Vetýšková, stážistka, Velvyslanectví ČR v Londýně

Galerie


Czech Space Day 2022