english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Pete Linforth from Pixabay
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Obchod s Británií v kontextu pandemie COVID-19

Hranice Británie zůstávají otevřené pro pozemní i leteckou dopravu. Neexistují ani omezení na vývoz zdravotnických prostředků z UK v kontextu pandemie. Komplikace pro obchod však představuje v Británii nařízené omezení vycházení, i omezení řady ekonomických aktivit, nově bude v květnu zavedena i 14denní karanténa po příjezdu ze zahraničí. Británie poptává řadu produktů pro boj s koronavirem, především osobních ochranných prostředků. Hluboký propad ekonomiky ve 2. čtvrtletí by po budoucím ukončení restrikcí mělo vystřídat obnovení růstu.

Situace v Británii

Britská vláda v pátek 20. března uzavřela restaurace, kluby, kavárny a tělocvičny a kulturní instituce. Následně premiér Johnson v pondělí 23. března oznámil  „lockdown“, tj. nařízení opouštět domov pouze v absolutně nezbytných případech. Vláda Spojeného království naopak neomezila cestování osob a jen důrazně apeluje na všechny, aby se cestování vyhnuli, pokud mohou. Mnoho dopravců zrušilo velký počet spojů, např. letecká společnost Easyjet uzemnila celou flotilu 330 letadel. Silně omezena je také MHD v britských městech, i vlaková a autobusová spojení v celé zemi. Byť některé letiště fungují, realizovaných letů je velmi málo. Kromě vybraných léčiv však vláda neomezila export zboží ze země a na dva měsíce zrušila DPH z osobních ochranných prostředků pro britské zdravotnictví.  Školy v celém Spojeném království byly k 20. březnu uzavřeny a nejdříve se některé z nich otevřou k 1. červnu. Vláda také vyzvala všechny britské občany k okamžitému návratu ze zahraničí a nedoporučuje cestovat do ciziny. Ve Velké Británii je aktuálně přes 180 tis. nakažených osob a přes 32 tis. osob v souvislosti s Covid-19 zesnulo. Osobám s příznaky se doporučuje 7-denní karanténa. Pokud má jedna osoba v jakékoli domácnosti přetrvávající kašel nebo horečku, musí každý člen domácnosti zůstat doma 14 dní. Čeští občané a firmy ve Velké Británii by se měli řídit obecnými opatřeními, která přijala britská vláda v souvislosti s epidemií koronaviru. 

Přijatá opatření pro boj se SARS-Cov-2:

  • lidé by měli zůstat doma, aby se nákaza nešířila, a nevídat se s lidmi včetně přátel nebo rodiny, kteří s nimi nežijí v domácnosti
  • existují výjimky: mohou si dojít nakoupit (co nejméně často), mohou si dojít zacvičit na vzduch (třeba zaběhat nebo projet se na kole, sami, s členem domácnosti nebo jednou další osobou), mohu vyjít ven v případě potřeby zdravotnické pomoci
  • Britové mohou jezdit do a z práce, jen pokud je to doopravdy nutné a práci nemohou vykonávat z domova
  • shromáždění o více než dvou lidech na veřejnosti jsou zakázána (vyjma členů jedné domácnosti)
  • zavřeny restaurace a bary, většina hotelů
  • zavřena většina obchodů kromě potravin a základních potřeb
  • zavřeny i knihovny, hřiště a venkovní sportoviště
  • zrušeny všechny společenské události včetně svateb, křtin, ale vyjma pohřbů

Plán uvolňování omezení:

Dne 11. května 2020 vláda zveřejnila plán postupných uvolňování omezení; k jednotlivým fázím uvolňování bude přistoupeno, pokud bude klesat riziko přenosu koronaviru, stanovené tzv. "Covid Alert Level“ (škála od 1 = virus není v UK přítomen, po 5 = nejkritičtější stádium; k 12. květnu platí stupeň 4):   

Fáze 1 - od středy 13. května 2020: lidé by měli nadále pracovat z domova, ale ti, kdo z domova pracovat nemohou, se mají vrátit do práce, nemají ovšem k cestám pokud možno využívat MHD, ale mají preferovat chůzi, kolo, či osobní auto; je nově možno neomezeně pobývat venku za účelem sportu/rekreace, ale pouze v doprovodu členů vlastní domácnosti či 1 osoby mimo domácnost, při zachování rozestupu 2m; je také nově možné cestovat za rekreací po Anglii libovolně daleko, za podmínky že budou respektována pravidla a opatření ve Skotsku a Walesu (jinými slovy, za hranice Anglie není možné vycestovat s ohledem na jiná pravidla stanovená tamními vládami); vláda doporučuje nošení obličejových roušek tam, kde není možné zajistit odstup 2m. 

Fáze 2 - bude platit nejdříve od 1. června 2020: postupné znovuotevření škol dle ročníků a některých obchodů;

Fáze 3 - bude platit nejdříve od 1. července 2020: měly by otevřít některé restaurace a hotely, pokud zajistí dodržování rozestupů.

Britská vláda vydala metodiky pro firmy, zaměstnavatele i dopravní společnosti, jak správně zajistit rozestupy mezi zaměstnanci na pracovištích a v provozech tak, aby bylo možné postupně obnovovat činnost ekonomiky.      

Aktuální informace o cestování

"V brzké době" (cca od druhé poloviny května) bude v Británii zavedena ohlašovací povinnost a 14 denní karanténa (autoizolace) pro všechny, kteří přijedou do země ze zahraničí (s výjimkou Irska). Termín, od kdy bude tato povinnost platit, vláda upřesní. Doporučujeme sledovat web britské vlády.

Omezení paralelního exportu léků

Britská vláda zakázala paralelní export více jak 80 klíčových léků, mezi nimi mj. adrenalin, inzulín, paracetamol a morfin. Firmám, které se dopustí paralelního exportu hrozí tvrdý postih. Kompletní seznam léků a více informací na stránkách vlády. Žádná jiná omezení exportu zdravotnických či ochranných prostředků však zavedena nebyla.

Projekt na podporu ekonomických aktivit v zahraničí PROPEA

Nad rámec asistence poskytované v rámci ekonomické diplomacie českým firmám velvyslanectvím ČR v Londýně (zejm. B2G služby) a londýnskou kanceláří CzechTrade (B2B), získají české firmy od května 2020 také možnost využít proexportních business služeb v rámci tzv. projektu na podporu ekonomických aktivit v zahraničí („PROPEA“). Ten ve Velké Británii zajišťuje Česko-Britská obchodní komora (CBCC) se sídlem v Londýně. Výzva českým zájemcům o zapojení a více informací o projektu bude zveřejněno v příštích dnech na stránkách velvyslanectví ČR v Londýně.

Informace pro firmy sídlící v Británii

Ministerstvo zahraničního obchodu vydalo 9. března pro britské firmy příručku pro firmy postižené padnemií COVID-19. UK Export Finance (UKEF) spolupracuje s bankami a pojišťovacími makléři, aby pomohl společnostem všech velikostí plnit své zahraniční závazky a získat platby za poskytnuté zboží a služby.

Informace pro firmy od ministerstva průmyslu a obchodu ČR.

Informace pro řidiče

Evropská pravidla pro hodiny strávené za volantem byla v souvislosti s epidemií koronaviru v Británii zmírněna. Evropští řidiči teď mohou denně nařídit 11 místo původních 9 hodin. Ostatní pravidla týkající se hodin strávených za volantem byla také zmírněna. Více informací na stránkách Evropské komise.

Momentálně nejvíce poptávané zboží:

  • Ochranné prostředky pro zdravotnictví, zejména:
  • Lékařské pláště
  • FFP3 a FFP2 respirátory
  • Chirurgické roušky
  • Medicínský kyslík
  • Plicní ventilátory (byť nabíhá domácí produkce)

Příležitosti pro dodavatele:

 

Zpracovali: Tamara Slate Glässner, Karel Bartošík, Aleš Opatrný, ekonomický a obchodní úsek velvyslanectví ČR v Londýně