english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Londýně
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Guernsey má zájem o spolupráci ve vzdělávaní i čistých technologiích

Česká republika není na Guernsey neznámá, např. značku Škoda na sobě má značná část vozového parku pětašedesátitisícového ostrova. Další příležitosti pro český business i vědu představuje zájem tohoto druhého největšího z Normanských ostrovů diversifikovat svoji ekonomiku dnes silně taženou finančními službami, např. do oblasti obnovitelných zdrojů, zejména přílivových elektráren, dále vytvořit první universitu na ostrově, či posílit integraci záchranného systému. 

Velvyslanec České republiky ve Spojeném království Libor Sečka jednal o spolupráci s nejvyššími představiteli ostrova Guernsey, závislého území britské koruny v rámci Normanských ostrovů. V průběhu historicky první návštěvy se velvyslanec Sečka na Guernsey setkal s předsedou parlamentu a soudu v jedné osobě (tradiční funkce “bailiff”, rychtář, je nevolená, apolitická role) p. Richardem Collasem, s guvernérem (jmenovaným královnou) vice admirálem Ianem Corderem, premiérem Gaviem St Pierem, ministrem pro zahraniční záležitosti Jonathanem Le Tocqem, a dále se šéfy finančního dohledového orgánu, agentury pro technologie a inovace, s firmami sdruženými v místní hospodářské komoře, či hlavním informačním poradcem vlády. 

Z jednaní vyplynul zájem Guernsey o spolupráci s ČR jak v kontextu brexitu, tak především ve vědě a vzdělávaní - Guernsey např. v budoucnu plánuje prostřednictvím mnohostranné mezinárodní spolupráce ustavit první vysokoškolskou instituci na ostrově. Ostrovní stát také usiluje o diversifikaci své ekonomiky dosud vysoce zaměřené na finanční služby, prostřednictvím obnovitelných zdrojů, jelikož nadprůměrná výška přílivu (až 10 metrů) činí oblast zvláště vhodnou pro přílivové elektrárny. Příležitosti jsou rovněž ve stavebnictví, zejména pokročilých materiálech, environmentálních technologiích, ale i oblasti kybernetické bezpečnosti. 

Velvyslanec Sečka v rámci návštěvy také uctil položením věnce k památníku spojeneckých letců padlých v teritoriálních vodách Guernseyského rychtářství v průběhu druhé světové války dva hrdiny z Československa, piloty letounů Spitfire Josefa Bláhu a Jaroslava Nováka, kteří zahynuli v roce 1943 při bojové misi poblíž Guernsey, tehdy okupovaném nacistickým Německem. 

Ostrov Guernsey (spolu s menšími ostrovy jako je Alderney, Sark a Herm tvořící tzv. Rychtářství Guernsey - „Bailiwick of Guernsey“, je britskou korunní dependencí. Podobně jako největší z Normanských ostrovů, Jersey, byl i Guernsey od roku 933 součástí normanského vévodství a s spolu s ním byl Vilémem Dobyvatelem roku 1066 spojen s Anglií. Hlavou ostrova je britský panovník, dnes královna Alžběta II., z titulu normanské vévodkyně. Ostrovy mají vlastní voládu a se Spojeným královstvím mají společnou měnovou unii, dohodu o volném pohybu a společnou zahraniční politiku a obranu. V letech 1940 až 1945 byly Normanské ostrovy okupovány nacistickou armádou.

Aleš Opatrný, ekonomický diplomat, velvyslanectví ČR v Londýně

Galerie


Guernsey