english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Londýně
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rozvoj spolupráce s Velkou Británií v kybernetické bezpečnosti

V rámci projektu ekonomické diplomacie (PROPED) navštívila Spojené království mise českých expertů zaměřených na různé aspekty kybernetické bezpečnosti, aby jednala o spolupráci s partnery z předních britských universit, nejvýznamnějších firem, konsorcií a státních institucí. 

Ve dnech 5. – 7. listopadu 2018 zrealizoval zastupitelský úřad v Londýně ve spolupráci s Ministerstvem vnitra ČR projekt ekonomické diplomacie, v rámci kterého čeští experti zaměření na různé aspekty kybernetické bezpečnosti jednali o stávající i budoucí možné spolupráci s britskými partnery.

V rámci mise jednala česká delegace se zástupci nejrenomovanějších britských odborných pracovišť zabývajících se kybernetickou bezpečností, v čele s Oxford University (Cyber Security Oxford), Royal Holloway (Information Security Group), Imperial College London (Cyber Security), King’s College London (King’s Academic Centre of Excellence in Cyber Security Research) a University of Southampton, které patří mezi akademická centra excelence z hlediska britského Národního centra pro  kybernetickou bezpečnost, dále s firmami aktivními v oblasti kybernetické bezpečnosti jako je BAE Systems/Applied Intelligence, či konsorciem (ISC)², což je přední světová profesní organizace v oblasti kybernetické a IT bezpečnosti, i se zástupci britského Národního centra pro  kybernetickou bezpečnost.

Předmětem jednání byl další rozvoj již probíhající spolupráce mezi některými českými a britskými universitami, i snaha ustavit další dlouhodobou spolupráci v bezpečnostním výzkumu, včetně možných budoucích společných projektů, ať již v rámci Horizont 2020, resp. příštího rámcového programu, či na bilaterální meziuniverzitní a mezifakultní úrovni, a výměny studijních pobytů.

Británie patří k evropské a světové špičce ve vývoji programů a nástrojů pro potírání kybernetických hrozeb, a vynikající výsledky má i v souvisejících oborech jako je umělá inteligence, kvantová kryptografie, smart cards, telekomunikace, IoT, zaměřuje se i na bezpečnostní aspekty kryptoměn. Umělá inteligence např. patří k prioritní oborům nové britské průmyslové strategie a britská vláda uzavřela s firmami a universitami tzv. sektorovou dohodu pro rozvoj umělé inteligence a strojového učení.   

Mise se zúčastnili odborníci na kybernetickou bezpečnost Masarykovy university, Vysokého učení technického v Brně, VŠB – Technické university Ostrava, Univerzity Palackého v Olomouci, Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost a Ministerstva vnitra ČR.

Aleš Opatrný, ekonomický diplomat velvyslanectví ČR v Londýně.

Galerie


Czech Cyber Security Mission