english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Glassor
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ručně vyráběné české Vánoce

K českým Vánocům patří i skleněné vánoční ozdoby. A tradice jejich ruční výroby a malování v České republice stále žije! Vyrábějí se např. na Jablonecku a Liberecku, v oblastech se sklářskou tradicí sahající již od 13. století. České vánoční ozdobičky v klasických i moderních tvarech směřují do celého světa, včetně USA a Anglie, kde budou letos dekorovat i Vánoce na velvyslanectví ČR v Londýně.

Pro letošní Vánoce prý bude trendem retro styl, vedle baněk tak např. dekoracemi budou houbičky, perníčky, či medvídci. V Anglii jsou české ozdůbky k dostání např. obchodních domech Harrods, či z eshopu.  Velvyslanectví ČR v Londýně v minulosti asistovalo firmě s vyhledáním potenciálních obchodních kontaktů ve Velké Británii. Velvyslanectví poskytlo v minulém roce individuální službu také firmě Vánoční ozdoby, DUV – družstvo. Firma nabízí okolo 80 000 ručně vyráběných produktů nejrůznějších provedení a tvarů až v 600 odstínech barev.

Ručně vyráběné skleněné vánoční ozdoby vyrábí už přes 70 let také výrobní družstvo Slezská tvorba v Opavě. Jejich specialitou jsou foukané koule až o velikosti 20cm a to v kombinaci s více než 13 a půl tisíce dekorů. Firma IRISA se může pochlubit jak tradiční výrobou vánočních ozdůbek, tak moderními vzory, které ale neztrácí na vánoční atmosféře. Výroba vánočních ozdob má v České republice bezesporu dlouholetou tradici. Jedním z důvodů výroby může být považováno také heslo družstva Slezská tvorba, které hlásá, že „bez skleněných ozdob nemají Vánoce ten správný třpyt.“

Ručně vyráběné vánoční ozdoby značky Glassor

Ručně vyráběné vánoční ozdoby značky Glassor