english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: David Šesták pro Czech Design Hub
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

V Londýně proběhl první Czech Design Hub

Česká republika má s Velkou Británií mnoho společného – kromě lásky k fotbalu a k pivu nás pojí i zaměření na design a inovace. A právě poukázat na tento fakt a propagovat Českou republiku jako zemi se zajímavými firmami a designovými produkty byl cíl prvního Czech Design Hubu, který proběhl v londýnském Clerkenwellu 14. 3. 2022. Akce se zúčastnilo 10 českých firem, které prezentovaly své produkty. Akce byla podpořena jako projekt ekonomické diplomacie (PROPED).
 

Londýnský Clerkenwell je charakteristický velkým počtem designových a architektonických studií, které právě v této čtvrti našly domov pro své základny. Česká republika je v Británií známá především jako země piva a skla – společně s nově vzniklou Asociací českého průmyslového designu a jejich členy uspořádalo velvyslanectví ČR v Londýně „Czech Design Hub“, který měl za cíl zvýšit povědomí i o dalších českých inovativních a designových produktech a propojit české výrobce s britskými partnery. Kormě tradičních sklářských firem jako Lasvit a Preciosa se akce zúčastnily i další tradiční české firmy jako TON a Ravak, ale i novější hráči na trhu jako LD Seating a Glacio by Aveton.

V průběhu Czech Design Hubu proběhla také panelová diskuze na téma Inovace a udržitelnost,  v rámci které vystoupili Lenka Petráková ze Zaha Hadid Architects, Viktorie Souček z Bogle Architects, Richard Vodička z Egoe Life a Michal Vasku z Preciosa. Otázka zelených technologií a snižování dopadu výroby na životní prostředí je v Británii jedním z hlavních témat a české firmy mají v tomto ohledu co nabídnout. Většina výrobců, kteří se Design Hubu zúčastnili, mají udržitelnost jako jeden ze svých hlavních principů, což jim může na britském trhu přinést konkurenční výhodu.

Akce se konala v české designové restauraci Pivo, kde mají své produkty umístěny např. LIKO-S, mmcité či Clartes, kteří se akce také zúčastnily. Akce byla podpořena ze státního rozpočtu jako projekt ekonomické diplomacie PROPED Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Vzhledem ke kladnému ohlasu akce plánuje Velvyslanectví ČR v Londýně akci zopakovat i v roce 2023.

Michaela Chrtová, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Londýně