english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Kateřina Svitková
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

CZEXPATS Interview: Kateřina Svitková, fotbalistka ženského týmu West Ham United

Ve Spojejném království žije okolo 100 000 českých krajanů, mezi kterými najdeme řadu významných osobností i lidí s inspirativními příběhy. Tentokrát vám přinášíme Czexpats Interview s Kateřinou Svitkovou, bývalou „slávistkou“ a trojnásobnou českou fotbalistkou roku, která od podzimu 2020 působí v ženském týmu West Ham United.

Dobrý den Kateřino, jsme moc rádi, že Vás tady v Londýně máme. Jaký je to pocit, hrát za West Ham United a jak se Vám podařilo sžít s novým týmem?

Je to pro mě veliká čest hrát za West Ham, je to jeden z velkých a tradičních klubů v Anglii a má neskutečnou historii co se týče mužského fotbalu a já se budu snažit budovat historii toho ženského. Všichni v týmu jsou velice milí a vstřícní, takže od první chvíle nebyl žádný problém se tady cítit dobře. Je neuvěřitelné, jak tolik odlišných národností a kultur spolu skvěle vychází.

Byl pro Vás přesun do Velké Británie velký skok? Jak Vám sednul život v Londýně a britské kultura jako taková?

Ano musím přiznat, že všechno bylo pro mě výzvou. Ať už se jedná o věci na hřišti nebo v osobním životě jako bylo hledání bydlení nebo vyřizování různých jiných služeb v novém jazyce, tak to bylo pro mě úplně nové. Byla jsem velmi překvapená, jak jsou Britové velice milí a ochotní, u nás se většinou považují za "studené", ale já mám naopak jen zkušenosti s přátelským přístupem. Co se týče Londýna, tak jsem si bohužel ještě pořádně nestačila nic projít, protože kvůli Covidu jsem se držela spíš doma. Takže věřím, že se to teď více rozvolní a já budu moci více prozkoumat i jiná místa než klasické turistické atrakce. Tím, že mám v týmu jen 4 Angličanky a s jinými lidmi zase tolik do styku nepřijdu, tak jsem zatím nějaká větší specifika britské kultury nepoznala. Nicméně už jsem si vyhlédla nějaká kulturní představení, která bych chtěla navštívit.

Cítíte velký rozdíl ve stylu fotbalu a v obtížnosti soutěže oproti české lize, kde jste hrávala za Slavii Praha?

Přicházela jsem s tím, že se jedná o jedinou plně profesionální ligu v Evropě, takže jsem s rozdíly tak nějak počítala. Rozdíl je určitě v rychlosti, hned v prvních trénincích jsem to hned pochytila, že nemám tolik času se kolem se podívat a rozmyslet si, co udělám v dalším kroku, protože mě hned dostoupila další hráčka. Řekla bych, že liga je hodně vyrovnaná, favorit si nemůže být jistý předem, že zápas určitě vyhraje, což se nám v Česku bohužel stávalo a u většiny zápasů byla jen otázka, kolik gólů se nám podaří vsítit.

Sezóna nejvyšší ženské fotbalové soutěže ve Velké Británii už skončila, tým WHU se umístil na 9. místě ze 12 týmů. Jak hodnotíte uplynulou sezónu a jak jste byla spokojena se svými výkony?

Jednalo se o mojí první sezonu v zahraničí, takže mi bylo jasné, že to bude chvíli trvat, než se sžiju s novým prostředím. Před sezónou jsem očekávala, že se umístíme lépe, že se popereme o místo v Champions League, ale nakonec se bohužel stalo několik nepředvídatelných věcí, hodně hráček si prošlo zraněními a nakonec se nám vystřídali i tři trenéři, což se na týmu určitě podepsalo a došlo to až k boji o záchranu, který jsme naštěstí zvládli. Co se týče mě osobně, tak se mi bohužel zranění také nevyhnula, což se mi stalo vlastně poprvé v kariéře, že bych byla mimo hru delší dobu. První zranění kolene přišlo hned po druhém kole, kdy jsem se zranila při utkání národního týmu proti Polsku a druhé přišlo teď v závěru a bohužel si vyžádalo operaci a rekonvalescence bude o něco delší. Nicméně bych měla stihnout začátek nového ročníku, takže věřím, že se vrátím silnější a moje druhá sezóna bude lepší než ta první.

Vašim mužským kolegům z WHU se v této sezoně neskutečně daří. Jste s nimi v kontaktu a mají jejich úspěchy pozitivní vliv i na to, jak se v klubu dívají na Vás?

Kluky samozřejmě sleduju a moc jim fandím. S Tomášem si občas napíšeme a s Vláďou jsem se nedávno potkala, takže jsme taky prohodili pár slov. Myslím, že oba udělali neskutečný dojem na celou Premier League, předvádí skvělé výkony a celkově si to v jejich týmu sedlo a proto se jim tak daří. V kabině se o tom holky hodně baví, zejména velká fanynka Kate Longhurst řeší každý jejich zápas a celkem se tam shodují, že příchod Tomáše byl důležitým faktorem pro loňskou záchranu i pro současné úspěšné období.

Vy sama jste nedávno zažila velké zklamání, když se Vám nepodařilo postoupit na ženské fotbalové EURO přes Švýcarsko. Jak vidíte šance mužského týmu, který se fotbalovém Mistrovství Evropy představí ve Velké Británii už za několik týdnů?

Myslím, že máme silný tým a můžeme předvést dobré výkony. Hodně mě mrzí, že se nešťastně zranil Lukáš Provod, měl teď neskutečnou formu a strašně jsem mu to přála. Jsem zvědavá, kam až to tým dotáhne, určitě budu fandit a doufám, že budu mít příležitost se na nějaké utkání podívat i naživo.

Máte na závěr něco, co byste chtěla vzkázat fotbalovým fanouškům jak ve Velké Británii, tak v České republice?

Doufám, že se covidová situace umírní a všichni fanoušci budou moci zpět na stadiony fandit, protože nám všem chybí. Věřím, že se ženský fotbal jak v Anglii, tak v ČR posune zase o kus dál a my jim ukážeme, že umíme hrát taky skvělý fotbal.