english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Petr Torák
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

CZEXPATS Interview: Petr Torák, ředitel charitativní organizace COMPAS

Ve Spojeném království dnes žije okolo 100 000 obyvatel s českým občanstvím či původem. Najdeme mezi nimi mnoho významných osobností, ale také lidi s unikátními příběhy. Ty nejzajímavější jsme se Vám rozhodli představit v našem projektu  „CZEXPATS Interviews“, tentokrát s ředitelem charitativní organizace COMPAS a honorárním konzulem Petrem Torákem.

Nabízí Velká Británie Romům lepší podmínky než Česká republika? Za co obdržel Řád Britského impéria od Britské královny? A jaký přínos má práce honorárního konzula pro českou komunitu ve Velké Británii? Na všechny tyto otázky a mnohé další naleznete odpovědi v našem rozhovoru s Petrem Torákem.

Petr Torák je bývalý policista, ředitel charitativní organizace COMPAS a dnes také honorární konzul České republiky v Peterborough. V roce 1999 odešel z Česka do Spojeného království, kde požádal o azyl po sérii rasově motivovaných útoků. Od roku 2006 do roku 2017 pracoval v Peterborough jako policista. Intenzivně se věnuje práci s menšinami a s přistěhovaleckými komunitami. V roce 2013 spolu-založil policejní asociaci GRTPA (Gypsy Roma Traveller Police Association), která má za cíl podporovat policisty z řad Romů a Travellerů. V roce 2010 pak založil charitativní organizaci COMPAS (Community Partnership Group), která slouží pro poskytování vzdělávání a volnočasových aktivit pro českou a slovenskou komunitu žijící v Peterborough. V říjnu 2015 za své aktivity obdržel Řád britského impéria a stal se tak vůbec prvním českým Romem, který je nositelem tohoto Řádu. V roce 2021 se stal honorárním konzul České republiky s působností pro Peterborough a okolí.