english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Anna Česká – milovaná choť krále Richarda Plantageneta

Dcera jednoho z nejvýznamnějších českých panovníků, Karla IV. Lucemburského, se zapsala do anglické historie. Sestra králů Václava IV. a Zikmunda Lucemburského, známá v českém dějepisectví také jako Anna Lucemburská, se roku 1382 provdala za anglického krále Richarda II. Plantageneta, a ačkoliv jejich manželství zůstalo bezdětné, je klasickým příkladem romantické lásky – skutečně až za hrob.
 

Při návštěvě královské hrobky v kapli Westminsterského opatství může upoutat pozornost návštěvníků společný pomník krále Richarda II., a jeho choti, Anne of Bohemia, tedy Anny České. Zatímco ostatní panovníci své královny buď do společné hrobky vůbec neukládali či jim na společném pomníku přisoudili nanejvýš podřadné místo u svých nohou, Richard II. svou českou manželku nechal pohřbít vskutku důstojně. Královna Anna má svůj bronzový pomník vedle krále, a přestože z jeho původní drahocenné výzdoby do dnešních dnů mnoho nezbylo, zůstala nám díky němu dodnes známa její podoba. Proč tomu tak je?

Šlo o běžný, sjednaný sňatek mezi královskými rody. Václav IV. provdal svou sestru za anglického krále, aby stvrdil dobré mocenské vztahy s Anglií, které poněkud pošramotil jeho dědeček, Jan Lucemburský, jenž padl za stoleté války v bitvě u Kresčaku na straně Francie. Královna Anna sice nepřinesla do Anglie nic věnem, obohatila ale místní módu o středoevropské účesy a výdobytky klenotnictví. Postupně si také získala důvěru dvora a přezdívku „Good Queen Anne“ svým moudrým a kompromisním vystupováním. Ale jako nejdůležitější se ukázalo, že si získala přízeň a lásku krále, což v těch dobách zdaleka nebylo samozřejmé.

Když královna Anna roku 1394 předčasně skonala ve věku dvaceti osmi let, Richard truchlil. Nechal vypálit panství, na němž zemřela, a ve Westminsterském opatství nechal zřídit nákladnou hrobku s její sochou. Byla první anglickou královnou, které se takové cti dostalo. Je také možné, že žal nad smrtí milované choti zatemnil mysl krále Richarda II. natolik, že si v posledních několika letech své vlády počínal jako tyran a byl nakonec vlády zbaven. Svou předčasnou smrtí tak možná česká princezna a anglická královna Anna přispěla k událostem, které inspirovaly Williama Shakespeara při tvorbě slavné hry Richard II.

 


Pohřeb