english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Českoslovenští vojáci v UK za 2. světové války

Během okupace Československa v letech 1938 – 1945 odešlo mnoho Čechů a Slováků bojovat za svou vlast do zahraničí. Ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska jich během 2. světové války působilo několik set. Jednalo se zejména o letce, výsadkáře a příslušníky obrněné brigády. Někteří z nich dosáhli nevídaných úspěchů.

Českoslovenští letci v RAF

Bojová činnost příslušníků československého letectva v jednotkách Royal Air Force (RAF) během druhé světové války byla významným příspěvkem v boji proti německému nacismu. Celkem v RAF vznikly 4 československé perutě, stíhací 310., 312. a 313. a bombardovací 311. Čechoslováci operačně létali i v jiných perutích RAF, např. slavný noční stíhací pilot RAF, Čech Karel Kuttelwascher s 18 sestřely nepřátelských letadel, létal u 1. stíhací perutě. U 68. noční stíhací perutě působila československá letka.

Jak stíhací perutě, tak i bombardovací zasáhly krátce po svém založení do bojů 2. světové války, zejména pak do Bitvy o Británii. Co do počtu účastníků bitvy, českoslovenští piloti byli po Polácích, Novozélanďanech a Kanaďanech na čtvrtém místě a patřili k elitním pilotům. Dle různých zdrojů se Bitvy o Británii účastnilo 84 - 93 československých pilotů, velká většina z nich byli Češi. Nejlepším spojeneckým stíhačem v této bitvě byl četař Josef František, který bojoval v polské 303. peruti, a během září 1940 sestřelil 17 nepřátelských letadel. Do 31.10.1940 sestřelili čs. piloti celkem 56 letadel, 14. letadel sestřelili pravděpodobně a 6 poškodili.

Více informací o čs. letcích v RAF: https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Ceskoslovensk%C3%A9_perut%C4%9B_v_RAF

Výsadkáři (Special Operations Executive – SOE)

Na jaře v roce 1941 byl ve Skotsku zahájen nábor dobrovolníků pro výcvik na speciální akce (SOE). Do roku 1943 prošlo ve Skotsku v utajovaných výcvikových střediscích speciálním výcvikem celkem 300 československých parašutistů, z nichž 127 jich operačně působilo v rámci výsadků na okupovaná území. Tím nejznámějším byla operace Anthropoid, v rámci které Jan Kubiš a Josef Gabčík provedli 27.5.1942 atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha: https://cs.wikipedia.org/wiki/Operace_Anthropoid

Českoslovenští výsadkáři působili dále v bojových akcích v Německu, Itálii a Francii. Od r. 2009 připomíná výsadkáře v někdejším výcvikovém středisku ve skotském Arisaigu kamenný pomník ve tvaru padáku.

Obrněná brigáda

Od roku 1940 působila na území Spojeného království 1. československá smíšená brigáda. V červenci 1941 byla tato brigáda reorganizována podle britských tabulek a předpisů na Čs. samostatnou brigádu. Sloučením této brigády s čs. vojskem ze Středního východu vznikla 1. září 1943 ve Velké Británii Čs. samostatná obrněná brigáda. Jejím velitelem se stal brigádní generál Alois Liška.

Dne 30. srpna 1944 se příslušníci Čs. samostatné obrněné brigády přeplavili z Britských ostrovů do Francie. Na přelomu srpna a září 1944 byla Československá samostatná obrněná brigáda přesunuta k francouzskému přístavu Dunkerque, který byl obsazen německými jednotkami. Počátkem října 1944 vystřídali čs. vojáci britskou brigádu a zahájili obléhání silně opevněného přístavu. Jejich úkolem bylo znemožnit Němcům akce vedené proti týlu spojeneckých armád, zabránit posilování a zásobování obklíčené posádky a donutit nepřítele ke kapitulaci. Několik desítek jich při obléhání padlo a ti byli pohřbeni na vojenském hřbitově v Adinkerke. Pro postupující britské a americké jednotky bylo dostačující, že čs. brigáda znemožnila silnému uskupení německých armád únik z obleženého přístavu. Německá posádka Dunkerque se vzdala až po kapitulaci celé německé armády 8. května 1945.

Více o čs. jednotkách na Západě v letech 1939 – 1945: https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Ceskoslovensk%C3%A9_pozemn%C3%AD_jednotky_na_Z%C3%A1pad%C4%9B_1939%E2%80%931945

Žijící váleční veteráni ve Velké Británii

Po ukončení bojů 2. světové války se pro další život ve Spojeném království rozhodlo na desítky československých vojáků a letců, ať již z osobních či politických důvodů.

V současnosti je na živu bohužel již jen hrstka z nich. Jedná se o následující osobnosti:

plk. v. v. Rudolf Čapek, 1. československá obrněná brigáda

paní Anděla Haida, roz. Beníčková

plk. v. v. Miroslav Liškutín, DFC, AFC

plk. v. v. John Pemberton, roz. Zbyšek Nečas

plk. v. v. Arnošt Polák

genmjr. Ivan Oto Schwarz

Medailonky s jejich životopisy jsou k dispozici v této příloze. (PDF, 115 KB)

Představitelé velvyslanectví České republiky v Londýně si jejich hrdinství a odkazu nesmírně váží a udržují s nimi pravidelný kontakt, zejména při vzpomínkových akcích k uctění památky padlých v bojích 2. světové války, při jejich významných osobních výročích a dalších příležitostech.