english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

apostila

Informace o vyšším ověření (apostile), které je nutné v případě dokumentů vystavených úřady v USA pro použití úřady v České republice.

Česká republika a USA jsou členy Haagské úmluvy o ověřování z roku 1961. Veřejné či právní listiny (např. rodný list, oddací list, výpis z rejstříku trestů, rozvodový rozsudek atd.) proto musí být pro použití v jiném členském státě Haagské úmluvy opatřeny vyšším ověřením ve formě ověřovací doložky zvané apostila (Apostille). Apostila slouží jako potvrzení pravosti a platnosti dokumentu a bez ní je dokument jednoho státu pro úřady jiného státu neplatný.

Dokument vystavený v USA se ověřuje apostilou v příslušném státě USA podle místa vydání dokumentu úřadem Secretary of State. Doba nutná pro vystavení apostily i výše poplatku se v jednotlivých státech USA liší. Pokud zasíláte svůj požadavek na ověření apostilou příslušnému úřadu poštou, nezapomeňte přiložit originál dokumentu, který chcete ověřit a rovněž uveďte, že požadujete ověření apostilou a že takto ověřený dokument bude používán v České republice.

Kontaktní údaje jednotlivých úřadů Secretary of State, kde je třeba o vydání apostily požádat, naleznete na oficiálních webových stránkách Haagské úmluvy o ověřování.