english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Ája Bufka
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rozloučení s biskupem Esterkou

Dlouholetý kněz československých krajanů, o které pečoval v rámci České katolické mise, zemřel v 85 letech. Smuteční obřad se konal v „Kristově katedrále“ v kalifornském Garden Grove.

Členové náboženského společenství uctili památku zemřelého vztyčením šavlí řádu Knights of Columbus. Asistovali také při doprovodu rakve do katedrály. Následovalo její otevření, tak jak je tomu v USA zvykem, a modlitba růžence, po které přišla na řadu mše svatá. Po posledním rozloučení ve Spojených státech bude tělo biskupa převezeno k zádušní mši v Brně a v jeho rodišti Dolních Bojkovicích má být uloženo k věčnému odpočinku na tamějším hřbitově.

Duchovní otec krajanů

Mons. ThDr. Petr Esterka  emigroval v roce 1957 do Rakouska.  V září 1957 byl přijat do Papežské koleje v Římě a po studiu filozofie a teologie na Lateránské univerzitě byl 9.3.1963 v bazilice sv. Jana kardinálem Tragliou vysvěcen na kněze. Po získání licenciátu teologie v červnu 1963 byl poslán mezi krajany do arcidiecéze San Antonio v Texasu.  V letech 1974 – 1995 působil v americkém letectvu jako vojenský kaplan v záloze. Po roce 1978 se začal Petr Esterka intenzivněji věnovat práci mezi českými katolíky v USA a Kanadě. V roce 1986 byl biskupem Jaroslavem Škavrdou, který působil v Římě a pečoval o naše krajany v zahraničí, jmenován biskupským vikářem pro USA a Kanadu. Potom se od roku 1994 jeho působení rozšířilo i na Austrálii. Titul monsignor mu byl udělen v r. 1987 a o pět let později byl jmenován čestným prelátem. Prestižní cenu Gratias agit v roce 2013 získal za pomoc při šíření dobrého jména České republiky v zahraničí.

Přenos rakve do pohřebního vozu | Foto: Ája Bufka

Autor: Ája Bufka

Pro Radio Prague International