english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV/MFA
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zdravice ministra ke dni Čechů v zahraničí 4. února

V loňském roce ministr zahraničních věcí oslovil v anketě Čechy, kteří žijí v zahraničí, s dotazem na vhodné datum pro „Den Čechů v zahraničí“.

Vítězem ankety se stal 4. únor, hlasovalo pro něj 42 % respondentů. Je to den, kdy si připomínáme odchod Jana Amose Komenského z vlasti v roce 1628.

Jiří Krátký, zvláštní velvyslanec pro zahraniční záležitosti na ministerstvu se přidal s výrokem: „Chtěli bychom, aby tento den sloužil jako připomínka lidského potenciálu, který jsme historicky ztratili emigrací. Když lidé opouštějí naši zemi (CR), odcházejí se svým lidským kapitálem a my se dnes s nimi snažíme znovu spojit a získat ho zpět. Jsme přesvědčeni, že v zahraničí je spousta úspěšných lidí, kteří jsou stále hrdí na to, že jsou Češi.“

Na základě výsledku ankety Ministerstvo zahraničních věcí zahájilo legislativní proces, který povede k prohlášení „Dne Čechů v zahraničí“ za významný den. Tím se počet významných dní v České republice rozšíří ze současných 15 na 16. Legislativní proces aktuálně probíhá, ministr zahraničí Tomáš Petříček však pro vás všechny natočil krátké video k dnešnímu významnému dni již nyní.

Zdravice-video