english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Marino Radačič
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Američtí experti na autonomní vozidla a elektromobilitu navštívili Českou republiku

Generální konzulát ČR v Los Angeles ve dnech 12 – 16.3.2018 zorganizoval incomingovou misi v rámci projektu ekonomické diplomacie v oblasti autonomních technologií a elektromobility z USA, která přinesla řadu konkrétních výstupu pro české firmy a univerzity.

Automobilový průmysl čelí kombinované výzvě nástupu nových technologií – od autonomního řízení přes elektromobilitu po koncept sdílených jízd. To vše může budoucnost tohoto průmyslu zásadním způsobem ovlivnit. Pro ČR je autoprůmysl klíčovým segmentem naší ekonomiky, proto je důležité, aby se české firmy i český výzkum a vývoj udržel na světové technologické špičce. V USA zažívají výše uvedené technologie prudký rozvoj, který je daný podmětným prostředím, velkou mírou investic, ale též relativně volným režimem pro testování technologií v praxi. Zároveň velká města USA – především aglomerace jako Los Angeles, San Francisco či New York zažívají trvalou komplikovanou dopravní situaci, což zvyšuje tlaky na to, přicházet s novými řešeními.

Generální konzulát ČR v Los Angeles se  dlouhohobě zabývá problematikou mobility. V rámci tohoto úsilí byl ve spolupráci s CzechInvest, Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR a Sdružením automobilového průmyslu realizován projekt, který si kladl za cíl přivést do České republiku skupinu amerických odborníků  s cílem hledat možnosti spolupráce s konkrétních projektech s českými univerzitami či firmami. Za americkou stranu se projektů zúčastnili zástupci firmy Nvdia a dvou vysokých škol – University of Nevada a University of Notre Dame.

Mise

Mise

 

Celkově mise navštívila dvě technické univerzity (ČVUT a CEITEC/VUT), dvě instituce (Ministerstvo dopravy ČR, Centrum dopravního výzkumu), absolvovala větší prezentační akci na Ministerstvu průmyslu a obchodu a sérií mítinků s českými firmami v Praze, Mladé Boleslavi a Brně (mj. firmy Škoda Auto, HE3DA, TÜV – SÜD, Olife Energy, Valeo, Roboauto, Eyedea)

Ve firmě HE3DA

Ve firmě HE3DA

Výsledkem mise byly dohody na spolupráci mezi univerzitami a navázání cenných osobních kontaktů pro české firmy, pro které tak vznikla řada příležitostí proniknout do USA se svými – často velmi inovativními technologiemi. Popularizovat misi a příležitosti pro spolupráci s USA se podařilo i díky interview s účastníky mise otištěném v Hospodářských novinách.

Problematika mobility, autonomní dopravy a elektromobility budou nadále jedním z klíčových okruhů zájmů Generálního konzulátu ČR v Los Angeles s tím, že výhledově by na tuto incomingovou misi navázala mise českých firem a univerzit na západní pobřeží USA formou projektu ekonomické diplomacie, případně spojená i s návštěvou jiných center autoprůmyslu USA.

Marino Radačič, ekonomický diplomat Generálního konzulátu ČR v Los Angeles