english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Marino Radačič
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká republika se v Los Angeles představila jako atraktivní destinace pro americký filmový průmysl

Státní fond kinematografie, Česká filmová komise a Generální konzulát ČR v Los Angeles za podpory Asociace producentů v audiovizi (APA) zorganizovali v hlavním městě světového filmu – Los Angeles, filmovou snídani a večerní recepci k propagaci České republiky jako atraktivní destinaci pro filmové investory. Akce ukázaly, že ČR má co nabídnout nejenom co se týče nabídky pobídek, ale též lokalit a kvalitních filmových štábů a studií. Klíčovým pro přilákání amerického byznysu bylo ohlášení připravovaného navýšení filmových pobídek z 20% na 25%.

Ve čtvrtek 21.9.2018 zorganizoval Generální konzulát ČR v Los Angeles, Státní fond kinematografie a Česká filmová komise za podpory Asociace producentů v audiovizi „filmovou snídani“ v prostorách Peninsula Beverly Hills pro americké filmové investory, který byla příležitostí propagovat Českou republiku jako ideální filmovou lokaci a představit producentské komunitě chystané novinky v oblasti pobídek. Akci navštívila téměř čtyřicítka zástupců amerických studií – od tradičních firem jako Universal Pictures, HBO, Walt Disney, 21st Century Fox po nové zábavní platformy jako Amazon Video či Netflix.

Generální konzul Pavol Šepelák ve svém projevu vyzdvihl stabilitu České republiky, vynikající nabídku lokalit v ČR, ale též skutečnost, že Česká republika patří mezi nejbezpečnější země světa, což v dnešní době oprávněně rezonuje.

GK Šepelák, Helena Bezděk Franková, Pavlína Žipková

GK Šepelák, Helena Bezděk Franková, Pavlína Žipková

Helena Bezděk Franková, ředitelka Státního fondu kinematografie uvedla legislativní aktivity ČR v souvislosti s navýšením vratky z 20% na 25%, což má ČR více přiblížit středoevropské konkurenci.

Pavlína Žipková, vedoucí České filmové komise, představila tradici a historii české kinematografie v působivé Power Point prezentaci a ilustrovala komparativní výhody České republiky, především přednosti české nabídky pobídek ve srovnání s evropskou konkurencí a to zejména co se týče jednoduchosti, garantovanosti i rychlosti čerpání pobídek.

Filmová snídaně GK Los Angeles

Filmová snídaně GK Los Angeles

Kromě finanční stránky v následné moderované diskuzi se světovými producenty – mj. režisérem Carnival Row Jonem Amielem, showrunnerem seriálu Lore Seanenm Crouchem a producentem filmu Underworld: Blood Wars Richard Wright, natáčeného také v Čechách, zazněly další výhody České republiky – zejména kvalita českých štábů, jedinečnost lokalit a i celkově vysoké kvality života v ČR a pověst Prahy, která je atraktivní i pro americké zaměstnance včetně filmových hvězd.

Ve čtvrtek 21.9 večer se pak v prostorech rezidence Generálního konzula ČR v Los Angeles uskutečnila neformální recepce, která byla příležitostí pro networking českých / evropských a amerických filmových producentů a posloužila jako ideální prostor pro diskuzi o zkušenostech s filmováním v České republice a navázání kontaktů do budoucna.

Hollywood je nadále centrem amerického, ale i světového filmového a televizního průmyslu. Kromě studií se stoletou tradicí zde působí i audiovizuální části technologických firem jako je Netflix, Amazon Video či Hulu, které slibují, že výrazným způsobem naruší a rozhýbou svět zábavy nabídkou nových způsobů konzumace obsahu uživateli. Jestli se má ČR soustředit na investice s přidanou hodnotou, tak do něj filmový průmysl bezpochyby patří. Zahraniční filmaři v České republice každoročně utrácejí téměř pět miliard korun a zaměstnávají tisícovky lidí nejen z filmové branže, ale i dalších společností z nefilmových dodavatelských odvětví. Generální konzulát ČR v Los Angeles bude nadále proto podporovat český filmový byznys jako nedílnou součást svých aktivit na poli ekonomické diplomacie

Marino Radačič, ekonomický diplomat, Generální konzulát ČR v Los Angeles