english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Marino Radačič
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České firmy zaujaly Silicon Valley na startupové konferenci TechCrunch Disrupt 2018

V rámci společného projektu Czechinvest a GK Los Angeles, které spojily Czechdemo a projekt ekonomické diplomacie PROPED, dostala desítka českých firem příležitost představit se v kalifornském Silicon Valley, které je světově proslulé centrum moderních technologií a rizikového kapitálu.

V letošním roce se do San Francisca vypravily firmy Autolift, Webscope, Nanits Universe, Dataddo, MapTiler a Miomove. Další dva startupy – Xlab a Largos Media/ViaGood se podívají nejenom na TechCrunch, ale zůstanou celé tři měsíce na mentoringu u akcelerátoru US MAC díky programu CzechAccelerator. Další firmy přijely v rámci jiných podpůrných programů – Threat Mark, StatusDroid či Superkodeři. Jiné firmy, které programy podpory využily v minulosti a uspěly, se do San Francisca vrátily – jako např. Actijoy, který přijel na pozvání Techcrunch, jenž jej zvolil do prestižního výběru TC Top Pick.

Program pro české startupy zahájilo neformální odpolední setkání v parku Crissy Fields u Golden Gate v neděli 2. září s téměř třicítkou českých podnikatelů a zaměstnanců technologických společností jako Google či eBay. To byla příležitost potkat místní startupové veterány, které neodradily ani typická sanfranciská mlha a studený vítr.   

Na neformální setkání navázal v pondělí 3. září formální panel „Úspěšní Čechoslováci v Silicon Valley“ v co-workingovém prostoru Galvanize, kde se diskutovaly cesty, jak prorazit v Americe, kde hledat kontakty a potenciální partnery / investory a mentory a také jak může česká komunita nově příchozím pomoci v začátcích. V panelu vystoupili zástupci Silicon Valley československé investorské komunity – Andrej Kiska z Credo Ventures a Roman Horáček z Reflex Capital, tak úspěšný zakladatel firmy Stories (dnes již součást Workday) Filip Doušek a Senior Director české firmy GoodData Petr Olmer.

Úspěšní Čechoslováci v Silicon Valley

Úspěšní Čechoslováci v Silicon Valley

Úterní dopoledne a brzké odpoledne bylo vyplněno sérií intenzivních workshopů od zástupců sanfranciského akcelerátoru US Mac, kde si české firmy mohly procvičit svůj „pitch“ i naučit se základy Silicon Valley business etikety.  Večer se pak uskutečnila panelová diskuze a networking ve spolupráci s German Accelerator za účasti českých a německých startupů a zkušených investorů a mentorů jako Patrick Guerra a John Rizzo.

Networking

Networking

Ve středu 5.9 byl český výstavní den na pavilonu Techcrunch, kde příchozí české firmy měly příležitost prezentovat své produkty Techcrunch komunitě, médiím, i zástupcům globálních firem, investorů, startupistů i řadě konzultantů.

TechCrunch

TechCrunch

Pro všechny zúčastněné byl celý doprovodný program i výstavní den skvělou příležitostí nahlédnout do fungování Silicon Valley, otestovat svůj produkt na americkém publiku, ale též poznat investory, potenciální klienty a celkově trochu i americkou mentalitu a psychologii sanfranciského marketingu.

Actijoy

Actijoy

 

Silicon Valley zůstává pro startupy jednou z hlavních bran do USA a důležité poznání pro všechny bylo – kdo chce v Silicon Valley uspět, musí zde nějakou dobu pobýt.

Marino Radačič, ekonomický diplomat, Generální konzulát ČR v Los Angeles