english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Jana Přikrylová
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

ČVUT získal první místo v Amazon Alexa Prize

Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT (CIIRC) byl v pondělí 16. srpna vyhlášen společnosti Amazon vítězem čtvrtého ročníku soutěže o nejlepší program schopný konverzace s člověkem - Alexa Prize Social Bot Grand Challenge. Konverzační robot (neboli chatbot) Alquist vznikl na CIIRC ČVUT  v roce 2016, kdy skupinka studentů pod vedením experta na umělou inteligenci Jana Šedivého poprvé poslala přihlášku do soutěže Alexa Prize vyhlášené společností Amazon. Český tým není v soutěži nováčkem. Po třech letech na stříbrné a bronzové pozici získal letos tým kov  nejcennější – zlato.
 

Letos se český tým snažil vytvořit systém schopný pružné konverzace, který syntetizuje přístupy s připravenými scénáři, a zároveň se dokáže lépe přizpůsobit potřebám uživatelů, a to se pod vedením Jakuba Konráda vyplatilo. Získané zkušenosti v oboru mohou samozřejmě pozitivně ovlivnit znalosti studentů, které jistě využijí ve své budoucí profesní orientaci.

Uživatelé i porotci potvrdili, že konverzace, které vedli s Alquistem, byly nejdelší, nejlepší, nejhodnotnější a nejvtipnější, a to i přesto, že je programovali studenti, jimž angličtina není mateřským jazykem a americké prostředí i společnost se od té naší dost liší. Ve finále porazili všechny své americké konkurenty ze Stanford University (2. místo), University of Buffalo (3. místo), University of California, Santa Cruz (finalista) a Emory University (finalista).

Kromě uznání za skvěle odvedenou práci a reprezentaci nejvýznamnější české technické univerzity na mezinárodním poli získává tým za čtrnáctiminutový rozhovor se strojem i finanční odměnu ve výši půl milionu dolarů.

Alexa Prize Socialbot Grand Challenge je soutěž, kterou společnost Amazon vyhlašuje pro studenty vysokých škol od roku 2016.  Letošní ročník soutěže se kvůli pandemii konal virtuálně na summitu v Seattlu, závěrečné vyhlášení proběhlo v Las Vegas. Soutěž je zaměřena na vytvoření sociálního robota, dovednosti Alexy, která koherentně a poutavě konverzuje s lidmi o populárních tématech a zpravodajských akcích. Zúčastněné týmy se zaměřují na několik oblastí konverzací s umělou inteligenci, včetně získávání znalostí, porozumění a generování přirozeného jazyka, modelování kontextu, smysluplné uvažování a plánování dialogů. Díky inovativní práci studentů mohou zákazníci Alexy využívat nové a poutavé konverzační zážitky a velké množství interakcí.