english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Marino Radačič
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Generální konzulát ČR v Los Angeles podporuje české firmy v hledání nejvýhodnějších investičních pobídek v USA. Nejnověji podpořil českou firmu HE3DA

Dne 23. října 2018 v rámci návštěvy Kalifornie zavítal guvernér amerického státu Virginie Raplh Northam na Generální konzulát ČR v Los Angeles, kde se sešel s GK Pavolem Šepelákem a zástupci české firmy HE3DA Janem Procházkou a Lenkou Somolovou.

Generální konzulát ČR v Los Angeles vystupuje za ČR jakožto vyspělý stát, který disponuje cenným know-how v disruptivních technologiích jako je např. uskladnění energie v bateriích, kterou disponuje firma HE3DA. Globální dosah inovace je důležitý element a při investici do zahraničí ekonomická diplomacie konzulátu ráda firmám pomáhá při hledání zajímavých pobídek.  

Z pohledu Virginie představují firmy jako HE3DA obrovský potenciál neboť můžou přinést revoluci v oblasti budoucí energetiky. Státu se díky dlouhodobému úsilí podařilo překonat závislost na zemědělství a zde se řadí mezi hlavní technologické státy USA se speciálním zaměřením na počítačové technologie, čipy, vojenské technologie a datová centra.

Na západním pobřeží USA zatím nejvíce investovaly české firmy v oblasti informačních technologií, které se tradičně usazují především v oblasti Silicon Valley, kde již vytvořili několik desítek pracovních pozic. Firmy s českými kořeny jako AVAST, STRV, Kerio nebo GoodData mají na americkém trhu trvalou prezenci a jejich úspěch v USA se promítá i do úspěchů jejich základen v České republice, kde mohou pokračovat v expanzi a investicích do výzkumu a vývoje.  Proto je i v zájmu České republiky dále podpořit české firmy v jejich snahách investovat i v USA.

Podobně jako CzechInvest poskytuje pobídky zahraničním firmám investujícím do České republiky, tak i velká většina jednotlivých amerických států či měst – především těch, které se snaží transformovat z jednostranně zemědělských či těžařsky orientovaných na moderní průmysl a služby, poskytuje různou míru pobídek, které zpravidla zahrnují daňové prázdniny či asistenci při vyhledávání lokalit nebo podporu při rekvalifikaci zaměstnanců.

Jednotlivé americké státy mezi sebou soupeří i nabídkou výstavby infrastruktury či obecně výši daní a vstřícnosti nastavení administrativy resp. podnikatelského prostředí a byrokratické zátěže.  Žebříčky nejatraktivnějších amerických států každoročně vydává např. časopis Forbes.

Pro české firmy, které zvažují investici v USA, je důležité při rozhodování o lokalitě vzít v potaz nejenom výši místních daní a pobídek, ale též faktory jako blízkost ke klientům, logistické spojené resp. složitost přepravy z / do Evropy a blízkost přepravních uzlů, dostupnost vzdělané pracovní síly a náklady na energie a místní ceny / náklady, v čemž jsou v USA značné rozdíly.

Podrobnosti o nabídce pobídek v jednotlivých státech jsou dnes dobře dostupné na internetu, zpravidla na stránkách specializovaných úřadů spadajících pod úřady jednotlivých guvernérů. Např. nabídka státu Nevada je na webu Diversify Nevada - http://www.diversifynevada.com, představení Arizony na Arizona Commerce Authority - https://www.azcommerce.com , Utah na Governors Office for Economic Development - https://business.utah.gov/  atd.

Kromě toho o zajímavé investice soupeří i jednotlivá města – která díky svým velkým populacím i relativní autonomie přesahují váhu i některých světových států. Např. metropolitní oblast Los Angeles má téměř 18 milionů obyvatel a velmi usiluje o přilákání technologických investic – jak z jiných částí USA, tak i ze zbytku světa. Podrobnosti o nabídce Los Angeles jsou k dispozici např. na webu World Trade Center Los Angeles https://www.wtcla.org/. Město San Diego specificky usiluje o investice v oblasti biotechnologií, které se snaží ve své oblasti koncentrovat – viz též zde

HE3DA má seriozní zájem vybudovat výrobní kapacitu v USA a plánuje v krátké době udělat rozhodnutí, kde bude továrna stát. Například pro Virginii, z pohledu HE3DA, hovoří větší blízkost Evropě i dostupnost velkých přístavů a širší možnosti získání vzdělané pracovní síly. Pro Nevadu a oblast Reno hovoří blízkost řady potenciálních klientů (především z Kalifornie, která se připravuje na kompletní přechod na bezemisní zdroje do roku 2045  a bude potřebovat téměř 200 násobně zvýšit kapacity uskladnění energie v bateriích) i lepší klimatické podmínky resp. stálé klima, což je důležité z pohledu fungování budoucího výrobního závodu.

Generální konzulát České republiky v Los Angeles je vždy připraven pomoci českým firmám, které zvažují investici v USA a to konzultací či asistencí při kontaktování jednotlivých státních agentur pro podporu investic.       

Marino Radačič, ekonomický diplomat, Generální konzulát ČR v Los Angeles