english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Marino Radačič
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Kalifornii navštívila mise českých firem, univerzit a institucí se zaměřením na budoucnost dopravy

Ve dnech 16 – 22. března 2019 navštívila Silicon Valley skupina složená ze zástupců českých firem (Škoda Auto Digilab, Roboauto), univerzit (ČVUT a CEITEC/VUT) a institucí (Ministerstvo dopravy ČR, Magistrát hlavního města Prahy, Centrum dopravního výzkumu) s cílem představit české technologie a navázat kontakty v oblasti budoucnosti mobility.
 

Spojené státy v oblasti dopravy prochází třemi zásadními změnami, spojenými s nástupem autonomního řízení, elektromobility a sdílené ekonomiky. Každý tento prvek sám o sobě zásadním způsobem ovlivňuje americký průmysl i ekonomiku, jejich kombinace pak celkový efekt násobí. Dopravní revoluci ženou velké technologické firmy se sídlem v Silicon Valley, přičemž je zřejmé, že trendy zde nastartované se brzy přelijí do zbytku světa.

Mise českých firem, univerzit a institucí v Kalifornii - v Plug & Play

Mise českých firem, univerzit a institucí v Kalifornii - v Plug & Play

Čeští účastníci měli příležitost se navštívit konferenci a veletrhu GTC společnosti Nvidia, která vyrábí „mozky“ pro samořídící vozidla, v rámci které se představovaly desítky firem s technologiemi umělé inteligence  - od vozidel přes virtuální realitu a umělou inteligenci po drony.

Část účastníků zamířila na dvoudenní konferenci 3 Revolutions na UC Davis diskutující regulatorní otázky spojené s transformací dopravy včetně otázek, jak mohou státy a města připravit legislativní prostředí a potřebou infrastrukturu, ale též jak se připravit na očekávané dopady na zaměstnanost.

Návštěva konference Nvidia GTC

Návštěva konference Nvidia GTC

Mise navštívila kromě konferencí NVIDIA a 3 Revolutions i panelové diskuze k mobilitě pořádané na University of Berkeley a americko-japonském inovativním foru Kenzai a následně absolvovala individuální schůzky se zástupci inovativní platformy pro smart cities CityInnovate San Francisco, inkubátorem se zaměřením na mobilitu Plug and Play Silicon Valley a progresivní automobilkou Byton vyrábějící samořídící elektromobily.

Na UC Berkeley

Na UC Berkeley

Možnosti spolupráce při výměně studentů i při výzkumných projektech zaměřených na umělou inteligenci pak české univerzity diskutovaly s UC Berkeley Deep Drive Center. V inkubátoru UC Berkeley Skydeck pak měla české mise příležitost setkat se s inovativní firmou Kiwi Campus, která v Berkeley spustila rozvoz jídel autonomními roboty.  Nadto měla mise příležitost potkat se s českými krajani působícími v technologických firmách v Bay Area  diskutovat s nimi možnosti jak by Česká republika a město Praha mohlo ještě více podpořit svůj inovativní potenciál a přilákat americké technologické firmy do Čech.

Marino Radačič, ekonomický diplomat, Generální konzulát ČR v Los Angeles