english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Meetup na GKLA diskutoval nové technologické trendy a příležitosti pro české firmy v Kalifornii

Generální konzul ČR v Los Angeles Pavol Šepelák hostil první z řady technologických meetupů (Technical Series Meetup – Engineering the Future and Your Opportunities ) s cílem diskutovat aktuální trendy v nejperspektivnějších hi-tech oborech, identifikovat příležitosti pro české společnosti a poskytnout praktické rady pro začínající české firmy. Setkání se zaměřilo na kosmické technologie, budoucnost automobilové dopravy, vývoj IT aplikací / zkušenosti ze Silicon Valley a přineslo řadu zajímavých výstupů od insiderů, kteří se podílejí na vytváření technologií, které mohou mít zásadní dopady na průmysl resp. ekonomiku ČR.
 

Technologický meetup zorganizoval Generální konzulát ČR v LA dne 20.9.2016 ve spolupráci s Davidem a Michaelou Pavlík (Chairman of the Board v Czech School of California ), za účasti panelistů Dušana Majera, šéfeditora pořadu Dobývání vesmíru, Otto Fabriho, hlavního designera interiéru v automobilce Faraday Future a Dušana Vítka, zakladatel úspěšného start-upu Portadi. Mezi účastníky patřila řada úspěšných českých podnikatelů na západním pobřeží USA, čeští a slovenští zaměstnanci významných globálních firem či amerických vzdělávacích institucí.

Panelisté

Panelisté

 

Dušan Majer ve své části prezentace představil současnost českého kosmického průmyslu, který v určitých oblastech je schopen dodávat naprosto unikátní technologie (např. akcelerometry). V nejbližší budoucnosti se pak české firmy zapojí do řady projektů v rámci EU či Ruské federace či Japonska. Do amerických projektů jsou české firmy zatím zapojeny méně, na což by se ČR resp. ekonomická diplomacie měla do budoucna zaměřit.  

Otto Fabri ve své prezentaci představil výzvy, které mění dnešní automobilový průmysl, včetně sdílené ekonomiky, nástupu elektromobilů, autonomních vozidel či nových konceptů trávení času v automobilu. Tyto výzvy mohou významnou měrou ovlivnit chod dnešních automobilových koncernů, na druhou stranu však dávají vzniknout novým příležitostem pro flexibilní české softwarové i hardwarové firmy, které mohou tyto trendy zachytit v samých začátcích.

Dušan Vítek ve svém vystoupení nastínil cestu firmy Portadi od vize k realizaci a následnému prodeji strategickému partnerovi. Upozornil přitom na řadu úskalí, kterým IT start-upy čelí včetně časových i finančních tlaků spojených se startem podnikání a identifikaci klientů a sdílel s účastníky svoje osobní zkušenosti a typy, které mu pomohly v dalších krocích při rozvoji firmy.  

První technologický meetup splnil svůj účel a dal dohromady vynikající komunitu zainteresovaných krajanů v Los Angeles. Projekt pravidelných setkávání bude proto pokračovat i v budoucnu, neboť představuje skvělou příležitost pro diskuzi o nastupujících technologických novinkách a o možnostech přenosu know-how do České republiky, ale i pro identifikaci příležitostí pro české firmy a  networking v oblasti jižní Kalifornie.