english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Místopředseda vlády Bělobrádek, poslanci Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny a české firmy vykonali technologicky orientovanou misi do Kalifornie

Ve dnech 18.-19. května navštívila Kalifornii delegace místopředsedy vlády Pavla Bělobrádka a Hospodářského výboru PSP ČR pod vedením předsedy HV Ivana Pilného. Skupinu poslanců doprovázela 20-tičlenná podnikatelská mise Hospodářské komory ČR, vedená viceprezidentem komory Bořivojem Minářem. Technologicky orientovaná mise se v San Franciscu a Silicon Valley setkala se zástupci firem Tesla, Apple, Efficient Drivetrains, s českými firmami, kterým se podařilo uspět v Silicon Valley. Delegace rovněž navštívila univerzity Stanford a Berkeley. Podnikatelé ještě jednali s Hospodářskou komorou San Francisca, absolvovali prohlídku inkubátoru Plug and Play a B2B jednání. Obě skupiny doprovázely předsedu PSP ČR Jana Hamáčka, který měl v San Franciscu a Sacramentu samostatný program, který zahrnoval i jednání se starostou San Francisca a předsedou Kalifornského státního parlamentu.
 

Podrobné výstupy z jednotlivých jednání:

Pracovní snídaně se zástupci českých start-up v Silicon Valley:

 

Pracovní snídaně se zástupci českých firem ze Silicon Valley

Pracovní snídaně se zástupci českých firem ze Silicon Valley

 

Dne 18.5 byla pořádána snídaně za účasti předsedy PSP ČR J. Hamáčka a místopředsedy vlády P. Bělobrádka a delegace Hospodářského výboru se zástupci české podnikatelské komunity působící v Silicon Valley s českých start-upů a mladých firem, podnikajících v Silicon Valley. Diskuze se zaměřila na doporučení firem směrem k české vládě s tím, že firmy upozornily na potřebu zvýšit povědomí o ochraně duševního vlastnictví. Překážkou je, že v českém prostředí nejsou rozšířeny akciové opce (stock-option), které v USA dávají zaměstnancům možnost získat podíl na firmě a tak zájem na jejím úspěchu. Obecně je nadále velký rozdíl v míře regulací mezi EU a USA, kdy Evropa je z hlediska firem přeregulovaná a pro firmy stojící o globální úspěch či komercializaci invence zůstává nutností startovat takový proces v USA.

 

Apple

 

Apple

Apple

Setkání dne 18.5 za účasti místopředsedy vlády P. Bělobrádka a delegace Hospodářského výboru se zaměřilo zejména na problematiku rozvoje bezkontaktních plateb v České republice, která má jeden ze světových primátů, co se týče akceptace takového způsobu plateb u veřejnosti. Ve srovnání s USA (bezkontaktní platby využívá 20% lidí) má ČR více než trojnásobně více uživatelů (přes 70%).

Efficient Drivetrains

Delegace absolvovala jednání se společností, která se zaměřuje na přestavbu užitných vozidel se spalovacími motory na plug-in duální hybridní zařízení, což přináší zásadní úspory paliv. Firma již dodává na trh USA i Číny, kde má zastoupení. Dle analýz firem se dá předpokládat významný nárůst poptávky po hybridech i elektromobilech v nejbližší budoucnosti. Inovace v oblasti autoprůmyslu dnes již nepřichází z Detroitu (historicky sídla předních amerických automobilek), ale ze Silicon Valley. Firma očekává i rozvoj elektromobility v Evropě a má zájem o spolupráci s Českou republikou.

Stanford University

Delegace na Stanford University

Delegace na Stanford University

Parlamentní delegace za připojení viceprezidenta Hospodářské komory Bořivojem Minářem absolvovala setkání s Burtonem Lee, se kterým diskutovala identifikaci největších výzev České republiky a nástrojů pro jejich zvládání. V oblasti vzdělávání se Burton Lee zaměřil na kriticky významný aspekt konkurence mezi univerzitami, což v USA a zejména v Silicon Valley dalo vzniknout ekosystému, který tvoří podhoubí pro dynamický rozvoj inovací. V rámci EU vidí Burton Lee zásadní problémy v oblasti slabého managementu firem, nedostatečné připravenosti vzdělávacích systémů na budoucí technologické a celospolečenské výzvy a celkové bezradnosti evropských institucí i vlád jednotlivých členských zemí při vytyčování a plnění priorit.

Následně delegace za doprovodu René Morkose (zakladatele firmy Alice Technologies a zároveň studenta PhD na Stanfordu) absolvovala prohlídku inkubátoru StartX, který vytvořila Universita Stanford pro stimulaci podnikání svých studentů a absolventů. Delegace navštívila prostory inkubátoru a měla příležitost vidět v praxi fungování start-upů ze sektorů kosmických projektů, biotechnologií či stavebnictví.

Tesla Motors

Tesla

Tesla

 

Delegace měla dne 19.5 příležitost navštívit výrobní závod firmy ve Fremontu a absolvovat jednaní se zaměřením na možnosti spolupráce s Česko republikou a českými firmami při realizaci stávajících aktivit firmy a plánů společnosti do budoucna. Jedním z hlavních témat diskuse byla výstavba dobíjecí infrastruktury v Evropě a v ČR.

 

Sutardja Center for Technology, University Berkeley

Berkeley

Berkeley

 

Delegace absolvovala setkání s ředitelem centra Kenem Singerem. Na Berkeley působí řada inkubátorů jako např. Skydeck, nicméně centrum Sutardja provozuje i unikáním Innovative Collider, což je projekt laboratoře pro inovace, která dává prostor “kolidovat” studentům, expertům z řady odvětví a firem a tak přispívat k nečekaným spojením a invencím v neprobádaných teritoriích. Berkeley je otevřena spolupráci i s českými univerzitami, nicméně v úvodních fázích je nutné vybudovat důvěru a zejména mezilidské vazby, partnerská strana musí i disponovat něčím naprosto unikátním a je třeba si uvědomit, že na trhu vědecké spolupráce je dnes obrovská konkurence (vědecká i finanční) a to ze strany třeba Číny nebo jižní Koreje.

Inkubátor Plug and Play

Delegace Hospodářské komory dne 18.5 navštívila inkubátor Plug and Play, který v oblasti Silicon Valley pomáhá začínajícím firmám, především start-upům v rozvoji podnikání. Inkubátor je otevřen i spolupráci se zahraničními firmami. 

Hospodářská komora San Francisca:

Delegace Hospodářské komory se dne 19.5 setkala s Chamber of Commerce San Francisca a diskutovali možnosti spolupráce. Město prochází transformací, tradiční průmysly se stěhují na jih od něj a do města přicházejí nové firmy, často z tech oblastí. To vede k dopravním problémům (do SF denně dojíždí 400.000 lidí), často až dvě hodiny denně (jedním směrem). Nájmy kanceláří jsou na vzestupu, proto roste i stavební aktivita v centru města, poptávka převyšuje nabídku a nájem kanceláře dnes vyjde na $70/ft2 ročně. 85 zemí má v něm svůj generální konzulát. Roste veletržní a konferenční byznys.

ReedSmith a US Mac

Delegace Hospodářské komory se setkala s právní firmou Reedsmith zaměřující se na pomoc tech start-upům a diskutovali typy pro české firmy, které chtějí začít podnikatel na americkém trhu. Právní kancelář doporučuje pro začátek založit firmy ve státě Delaware – minimální požadavky na kapitál, rychlé, jednoduché. Cizinec, který je zakladatel a majitel firmy by se neměl označovat jako ředitel US firmy, protože se po něm bude požadovat pracovní povolení. US Mac má v Praze kancelář, spolupracuje s fondem Karla Janečka, společně založili GISTin UP na podporu českých start-upů. US Mac pomáha start-upům a scale-upům vlastním 12-titýdenním programem, který je založen na třech pilířích: Think Big – Start Smart – Scale Fast. Pro zahraniční firmy je důležité získat US klienty a partnery, protože VC investoři ze Silicon Valley nechtějí investovat do firem bez americké zkušenosti. V každou chvíli je v SV mezi 28-32 tisíci start-upy, domácí nabídka je tedy dostatečná. První rok podnikání v SV vyjde cca na 200 tis. USD, z toho kolem poloviny jde na marketingové, prodejní a jiné konzultanty, bez jejichž kontaktů je začínající podnikatel ve velké nevýhodě. Největší a nejlepší kontakty mají již tradičně právníci – doporučení je využívat. Při prezentaci klást důraz na vyčíslitelné ekonomické přínosy produktu, bez zájmu o vlastnosti produktu nebo jeho specifikaci. Video s partnerem US Mac o přípravě správné prezentace start-upu How to Develop the Perfect Pitch: http://www.usmarketaccess.com/how-to-develop-the-perfect-pitch/

Letecký speciál delegace

Letecký speciál delegace