english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Jana Přikrylová
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nové technologie výstavby: Kalifornská poušť získala první americkou čtvrť s 3D tiskem

(Archivní článek, platnost skončena 23.08.2022 / 19:40.)

Vzestup domů s využitím technologie 3D přichází v době, kdy je kalifornská bytová krize na vrcholu.  Stát potřebuje do roku 2025 vystavět 1,8 až 3,5 milionu nových bytových jednotek, aby vyřešil nedostatek na trhu s bydlením a vyhověl předpokládanému růstu populace. Regionální politici potřebuji také zajistit bydlení pro zranitelné skupiny populace a lidi na okraji společnosti. Navíc i lidé se stálou prací jako učitelé, hasiči, lidé pracující v servisních organizacích, který často nedosáhnou na vysoké ceny stávajících nemovitostí je výstavba technologií 3D jednou z možností jak vyřešit problémy s bydlením.
 

Prostřednictvím partnerství mezi dvěma kalifornskými společnostmi – Palari, skupinou pro udržitelný rozvoj nemovitostí, a Mighty Buildings, inovativní společností zabývající se stavebními technologiemi – se pěti-akrový pozemek v Rancho Mirage asi 131 mil od Los Angeles na jihovýchod poblíž Palm Desert proměnil na komunitu patnácti 3D vytištěných, ekologicky přátelských domů prohlašující, že jsou první svého druhu, informoval časopis Business Insider.

Domy mají fungovat s nulovou energetickou závislostí. Spotřebu uživí solární panely a případně i baterie Powerwall od Tesly. Ty mají napájet třeba i chytré senzory kvality životního prostředí- například monitorující kvalitu vzduchu a vody. Samotné domy přitom budou z udržitelného recyklovaného termoplastu Light Stone, který tuhne až pod UV světlem, a tak z něj lze tisknout větší struktury. Hovoří se o tzv. „inteligentním domu“, který může být podle přání klienta dodáván i s vestavěným nábytkem a dalším vybavením.

Materiál použitý v Mighty Buildings se vytvrzuje téměř okamžitě, což umožňuje přidat střechu, vrstvy izolace a vnější prvky, jako přesah v jednom procesu, tedy bez technologické přestávky.  Až 80 % stavby lze automatizovat, tvrdí Mighty Buildings, s 95 % méně pracovních hodin a 10 krát méně odpadu než u běžné výstavby.  Obytné jednotky z 3D tiskárny jsou levnější a díky své úspornosti a udržitelnosti i ekologičtější a soběstačné. Oproti dosavadní výstavbě jsou tyto ceny asi na 50-60% oproti cenám za klasicky dům.

Podobných firem zabývajících se 3D tiskem působí na Západě spojených států hned několik. Jednou z nich je i firma house.me, využívající technologii off-grid , mobilních domů, které se dají vystavět téměř kdekoli.

Některé firmy zde touto technologií staví již déle než 4 roky, ovšem jinou technologií než kterou, testuje v rámci výzkumného úkolu Technická univerzita Liberec, se kterou již Generální konzulát ČR v Los Angeles komunikuje.  Spolupráce zdejších firem při realizaci technologie TU Liberec by tak mohla vést nejen k uplatnění nových hmot z našeho výzkumu zde v USA, ale dát též šanci našim stavebním firmám při výstavbě v Kalifornii, když i na zdejším trhu citelně absentuje levnější, technicky dostupná a rychlá výstavba. Výhledově se zde hovoří o výstavbě až o 3,5 milionu potřebných nových bytů.

Technická univerzita v Liberci, která ve spolupráci s ČVUT pracuje na podobném 3D projektu již pracuje. Koncem června tohoto roku představili veřejnosti funkční zařízení pro 3D tisk cementových směsí. O nové technologie TU Liberec, vhodné pro 3D tisk domů, mají také zájem zdejší firmy.

Navíc informace o technologie 3D tisku projevily prostřednictvím žádosti na Generální konzulát ČR v Los Angeles i některé české stavební firmy. Generální konzulát ČR v Los Angeles proto bude i nadále sledovat aktuální trendy v této oblasti s cílem spolupráce zde jak na nových technologiích, tak při jejich praktickém využití či možnosti pro naše firmy na zdejším trhu, a naopak. Krize levnější výstavby bytů v ČR dosahuje již ohromných rozměrů. Prospěch případné spolupráce by tedy působil oběma směry.

Vypracovala: Jana Přikrylová, ekonomický diplomat GK Los Angeles