english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Úspěch českých herních studií v San Francisku

Obrat českého herního průmyslu se vloni vyšplhal k šesti miliardám korun, herní průmysl je tak z finančního pohledu největším exportním artiklem našeho kreativního odvětví. Jedním z nejdůležitějších trhů pro české videohry jsou Spojené státy americké - Češi tak nemohli chybět na největším světovém veletrhu v oblasti herního průmyslu, navíc poprvé fyzicky s vlastním národním stánkem.

Letošní účast šesti herních studií  na Game Developers Conference v San Francisku tzv. GDC opět potvrdila, že český herní průmysl má americkému zákazníkovi co nabídnout. V rámci týdenního programu se podařilo navázat významná partnerství, přilákat několik investorů a ještě více otevřít český herní trh zahraničním zájemcům i odborníkům. Prezentace jednotlivých studií na „Czech Game showcase“, na národním stánku za účasti Generálního konzula České republiky v Los Angeles pana Jaroslava Olši, Jr. přilákala několik desítek účastníků konference. Nesporně největší úspěch zaznamenaly deskové hry „Codenames“ studia CGE Digital, které plánuje herní studio  uvést v letošním roce  do digitální verze.  V popularitě Codenames nás utvrzovali návštěvníci konference prakticky permanentně po celou dobu trvání veletrhu.

Konference GDC, která proběhla ve dnech 21.- 25. března 2022 se po dvouleté přestávce vrátila ve fyzické podobě.  Po loňské prezentaci českých herních studií na virtuálním národním stánku  jsme se letos poprvé  vrátili se stánkem již ve fyzické podobě.  Národní stánek „Czech Games“, kterému vévodil český lev, vznikl díky podpoře projektů ekonomické diplomacie Ministerstva zahraničních věcí České republiky, s podporou Ministerstva průmyslu a obchodu a v úzké spolupráci s Asociací českých herních vývojářů, Generálního konzulátu České republiky v Los Angeles a Agentury CzechInvest v San Francisku. Stánek se nacházel v hlavní hale Moscone centra v sekci národních stánků mezi kterými  vystavovali například zástupci herního průmyslu ze Švýcarska, Belgie,  Itálie, Polska, Pobaltských států, Kanady, Francie, Uruguaye nebo Kostariky.

Česká republika byla zastoupena firmami Madfinger Games –  známého tvorbou mobilních her jako Shadowgun, cílem studia je přinášet na PC hry AAA kvality a zároveň se vždy držet myšlenky „ Hráč na prvním místě“,  About Fun – tvůrci mobilních her War Friends či Tiny Miners, nebo studiem CGE Digital – autory mobilních a PC titulů vycházejících z deskových her jako Krycí jména (Codenames) či Through the Ages od jejich mateřské společnosti Czech Games Edition. Dalšími prezentovanými studii byly startupy Rendlike a Fireball, kteří své debutující tituly poprvé veřejně prezentovali na GDC. Řadu zástupců rozšířilo také outsourcingové studio Plan A Collective, které patří mezi špičku ve svém oboru, spolupracující s předními světovými hráči jako Xbox Game Studios, EA DICE, Epic nebo Capcom.

 

GDC 2022

GDC 2022

 

 

Pětidenní program nabídl  setkání s předními technologickými společnostmi, jako jsou Amazon, Intel, Nvidia, Oculus nebo Microsoft. Herní studia měly příležitost získat informace o budoucích trendech  vývoje počítačových her, inspirovat se novými technikami a objevit  nové kreativní přístupy. GDC také poskytlo firmám možnost sdílet jejich produkty a služby s herními profesionály, kteří hledají nové nástroje a techniky pro vytváření úspěšných her. Účast na konferenci jim také umožnila identifikovat obchodní příležitosti a partnery a naučit se nové marketingové strategie.

Podpora českého kreativního průmyslu, ať už jde o film, animaci nebo počítačové hry, je jedním z  hlavních cílů Generálního konzulátu v Los Angeles. S ohledem na to, že se jedná o finančně náročný projekt, jsme rádi, že prostřednictvím projektů ekonomické diplomacie můžeme umožnit vybraným herním studiím pomoci etablovat se na náročném americkém trhu. Zájem odborné i laické veřejnosti tak jen potvrdil špičkovou úroveň našich firem v tomto odvětví. Doufáme, že tento fakt  přispěje k podpoře a zájmu o toto odvětví. GK Los Angeles bude i nadále pokračovat již v zavedené tradici  české účasti na GDC i do budoucna.

 

 Jana Přikrylová, ekonomická diplomatka Generální konzulát ČR v Los Angeles