english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Praktické informace pro obchodní cestu do USA

V tomto článku předkládáme praktické rady, které mohou být užitečné pro obchodní cestu do USA.
 

Státní svátky v USA:

 New Year’s Day

Martin Luther King Day

Presidents' Day

Memorial Day

Independence Day

Labor Day

Columbus Day (není slaven v Kalifornii, místo něj Ceasar Chavez Day) 

Veterans Day

Thanksgiving Day

 Christmas Day

Státní svátky jsou kromě 1.1., 4.7., 25.12. a 11.11. pohyblivé tak, že pokud připadá státní svátek na konec pracovního týdne, sobotu nebo neděli je automaticky přesunut na následující pondělí. V době státních svátků jsou pravidelně uzavřeny státní instituce, u ostatních je udělování volna různé. Kromě výše uvedených státních svátků je poměrně rozšířeno dodržování svátků židovských nebo místních, kdy mohou být zavřeny některé úřady nebo firmy. Supermarkety jsou nicméně v naprosté většině otevřeny většinou i ve výše uvedených dnech.

Přesná data svátků naleznete zde.

 

Letní čas je v USA v platnosti od druhé neděle v březnu do první neděle v listopadu.

Řízení motorových vozidel

Pro řízení motorových vozidel v USA cizincem je v některých amerických státech nutný mezinárodní řidičský průkaz, vydaný dle ženevské úmluvy z roku 1949 o silniční dopravě, který doplňuje zahraniční řidičský průkaz (viz zde). Získat tento průkaz je možné pouze v ČR, zastupitelské úřady ČR v USA jej vydat nemohou.  Např. v Kalifornii však turistům stačí český řidičský průkaz a mezinárodní řidičský průkaz není vyžadován (viz zde). 

Zapůjčení automobilu je vázáno na vlastnictví zpravidla kreditní karty (vyjimečně i debetní),  eventuálně složení zálohy a předložení řidičského průkazu. Prostřednictvím internetu si lze před cestou do USA půjčení auta předem zařídit. Nejrozšířenějšími celostátními autopůjčovnami jsou např.  Avis, Dollar, Alamo, Budget, Enterprise, Thrifty. Více informací o pravidlech provozu v USA je k dispozici zde.

Doprava:

Možnosti městské hromadné dopravy jsou v řadě amerických měst (vyjma např centra San Francisca či Seattle) ve srovnání s ČR velmi omezené. Řada aplikací (např. Google Maps) umožní naplánovat trasu za využití dostupných typů dopravy (MHD, osobní vozidlo, taxi). Pro cestu na obchodní schůzky lze v rámci pohybu po městech doporučit pronájem vozu či využití služeb jako Uber či Lyft (vyžadují příslušnou aplikaci v mobilním telefonu, datový tarif a registraci platební karty).

Pro vnitrostátní dálkovou dopravu vzhledem k velkým vzdálenostem vhodné zvážit leteckou přepravu (zejména pro cesty nad 300 mil). Síť letišť v USA je mimořádně hustá a spojení velmi frekventovaná.

Meziměstské vlakové spojení po západním pobřeží USA je velmi omezené a z časových, logistických i finančních důvodů nepraktické.

Nejznámějšími internetovými servery na vyhledávání letenek jsou Expedia, Kayak či Kiwi, nákup letenek doporučujeme však především na webech samotných aerolinek z důvodu snadnějšího řešení případných komplikací (zpoždění, změna či zrušení letu). 

Ubytování:

V USA existuje velmi široká síť nejrůznějších kategorií hotelů a motelů nižší a střední kategorie (cena za 1 noc řádově od 80,- USD do 180,- USD, většinou bez snídaně) v blízkosti dálnic či letišť. Hotely v centrech měst či v blízkosti turistických míst jsou výrazně dražší, zejména co se týče San Francisca či Los Angeles (od 200 USD) . Užitečné jsou slevové kupony, které jsou k dispozici  na internetu.

Nejznámějšími internetovými servery na vyhledávání ubytování jsou Expedia, Hotels či Booking.

Bezpečnost:

Obecně platí, že některé části amerických měst trpí řádově vyšší násilnou kriminalitou, než evropské aglomerace. Vzhledem k agresivitě zločinnosti a častému ohrožení policistů, používá policie v USA všeobecně tvrdších, ale korektních metod. Oproti evropským zvyklostem používá policie k zastavení vozidla světelnou signalizaci, či amplion. Po zastavení zůstává policejní vůz za zadrženým vozidlem. Je nutné, bez jakýchkoliv známek odporu, přesně provést to, co policista vyžaduje. Důležitým předpokladem klidného průběhu kontroly je zůstat sedět a ponechat obě ruce na volantu tak, aby je policista dobře viděl. Hledání dokladů v náprsní kapse, či příruční schránce vozu může policista pokládat za hledání zbraně. Jakýkoliv odpor, i verbální, může být považován za maření úředního úkonu a výsledkem může být pokuta nebo i zajištění podezřelé osoby. Všeobecně používaná zásada je podrobit se bez odporu zákroku policisty a až poté si případně stěžovat. Při kladení odporu není výjimkou použití slzného plynu, nasazení pout a uvěznění. Obecně se uplatňuje postup, že osoba podezřelá z nezákonné činnosti je zadržena a o vině či nevině rozhoduje soudce následně. Návod, jak přesně postupovat při zastavení vozidla policií je k dispozici na webových stránkách amerických úřadů, např. zde (Fairfax Country Virginia)

Prodej cigaret a alkoholu

Nákup cigaret je povolen mladistvým od 18 let (v Kalifornii od 21), alkoholu od 21 let. V USA jsou v řadě států velmi přísné protikuřácké předpisy, které se často týkají i e-cigaret. Pokud si prodavač, či číšník není jist věkem zákazníka, je běžné, že si vyžádá doklad totožnosti. Bez ohledu na věk je zakázáno konzumovat alkohol na veřejnosti.

Využití evropských spotřebičů v USA

V USA je v elektrické síti rozdílné napájecí napětí – 110/60 Hz (v ČR 220/50 Hz), zásuvky a zástrčky elektrických spotřebičů jsou odlišné od evropských. Na internetu lze zakoupit nástavec na evropskou zásuvku, který dostačuje na použití při napájení menší spotřebičů jako notebook či nabíječka telefonu. Ve specializovaných obchodech či na internetu lze zakoupit transformátor napětí pro větší přístroje.

Internet a použití datových tarifů

Internet je v USA naprosto běžný, ve veřejných knihovnách a restauracích včetně fast food řetězců, kavárnách, na letištích a v dalších veřejných prostorech je často zdarma přes WIFI. V hotelích je v některých případech za poplatek. K dispozici je za poplatek i při místních přeletech na palubách letadel velkých společností.

S ohledem na vysoké poplatky za roaming (zejména datový) při použití českých telefonů v USA je vhodné zvážit zakoupení SIMkarty amerických operátorů. Předplacené karty v ceně od 30USD / 30 dní většinou obsahují 4GB dat a výše, v rychlosti 4G/LTE a umožňují bezplatné volání / SMS po USA, v některých případech i do zahraničí včetně EU/ČR.