česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Aja Bufka
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Kalifornské oslavy 100 let výročí vyhlášení Československa

Významné výročí naší státnosti se za účasti generálního konzulátu ČR v Los Angeles připomnělo na západě USA hned v několika podobách a destinacích.
 
Dne 18. 10. 2018 generální konzul Pavol Šepeľák uspořádal v Los Angeles recepci ke státnímu svátku. Jak v projevu podotkl, přesně sto let před tímto datem vydala prozatímní československá vláda tzv. Washigtonskou deklaraci. Vláda USA pak toto prohlášení nezávislosti uznala jako první ze všech zemí světa.

Na úvod slavnostního večera zazněla česká a americká hymna v podání česko-americké operní pěvkyně Michaely Vaughn a moravského komorního souboru Vlček Trio. Hosty pozdravila též prezidentka krajanské Československé společnosti pro vědu a umění Lída Sandera. Z rukou generálního konzula v zastoupení ministra zahraničí převzal cenu Gratias agit za šíření dobrého jména ČR objevitel nových metod léčby neplodnosti Jaroslav Mařík.
 

Recepci navštívily dvě stovky zástupců konzulárního sboru, představitelů amerického veřejného a kulturního života, obchodního světa, krajané a další přátelé České republiky.

Během recepce se rovněž představily výrobky sponzorů, firem Rudolf Jelínek, Vino Z Czech a pivovarů Celia, Czechvar, Lev, Plzeňský Prazdroj a Praga.

Dne 21. 10. 2018 se československé výročí připomínalo v oblasti San Francisco Bay: ve městě Orinda oslavy státnosti zorganizovala krajanská organizace Sokol v San Francisku. Generální konzul Pavol Šepeľák se zúčastnil recepce a po svém projevu vedl řadu rozhovorů s krajany-pamětníky rozličných údobí československých dějin, kteří našli nový domov v USA, ale též s nejmladší generací Čechů žijících v Kalifornii a hlásícíh se k českým kořenům.

Československé oslavy na západě USA vyvrcholily dne 28. 10. 2018 v jihokalifornském městě Costa Mesa, kde se v zaplněné a akusticky vynikající koncertní síni Renée and Henry Segestrom Concert Hall uskutečnil koncert, pro nějž Pacifická filharmonie speciálně vybrala nastudování Symfonie č. 9 „Z Nového světa“. S projevy o vzniku Československa program po státních hymnách ČR a USA otevřeli generální konzul Pavol Šepeľák a Hana Ayala, česká krajanka, ředitelka a zakladatelka korporace Pangea World, která byla i hlavní sponzorem této akce. Americký filharmonický orchestr, oslavující 40. výročí činnosti, pod taktovkou Carla St. Claira symfonii nastudoval s téměř slovanským procítěním a téměř dva tisíce hostů ocenilo jak Dvořákův nadčasový opus, tak obě hymny v symfonickém podání vřelými ovacemi ve stoje.

Oslavy 100 let výročí vyhlášení Československa na Západě USA završí recepce pořádaná honorárním konzulem ČR Jonathonem J. Tichym v Salt Lake City v Utahu v dalším z památných dat: 17. 11. 2018.