english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstava Amazing Breuer ve Front Gallery GK LA

Tušili jste, že u zrodu americké science fiction stál Čech? Tedy spíše Čecho-američan píšící jak anglicky tak česky – Miles (Miloslav) J. Breuer (1889-1945).
Výstava Amazing Breuer: Czech Surgeon at the Birth of American Scientifiction věnovaná jeho životu a dílu je nově umístěna ve „Front Gallery“ přímo v sídle generálního konzulátu ČR v Los Angeles.
 


Amb. Jaroslav Olša, Jr., Consul General of the Czech Republic in Los Angeles

Breuer se narodil v české rodině v Chicagu, ale v dětství žil v Nebrasce, studoval v Texasu a opět v Chicagu, jako polní lékař byl za 1. světové války vyslán s americkou armádou do Francie a následně společně se svým otcem a mladším bratrem provozovali české nemocnice v Nebrasce. Po celý svůj život byl velký propagátor české kultury a Československa, jeho sestra pracoval v Omaze na československém konzulátu a ona i jeho bratr publikovali překlady z češtiny do angličtiny a naopak. Později se Miles J. Breuer odstěhoval do Kalifornie, kde žil jeho otec a bratr, tady také zemřel a byl jako válečný veterán pochován na vojenském hřbitově.

Breuer byl na svou dobu nezvyklým spisovatelem. Zatímco jeho anglicky psané povídky se staly důležitými pracemi rané americké science fiction, jeho novela „Paradise and Iron“ (původně vydaná ve zkrácené podobě česky jako „Vyšší tvor“) je vnímána jako první varování před nebezpečím umělé inteligence pro lidstvo, román „Birth of a New Republic“ napsaný společně s Jackem Williamsonem zase přímo ovlivnil vznik slavného románu Roberta A. Heinleina „Moon Is a Harsh Mistress“, který patří ke kánonu světové science fiction. Breuerova díla vycházela v prvních žánrových magazínech, jako např. Amazing Stories, od konce 20. do počátku 40. let a od té doby jsou reprintovány v řadě antologií a vyšly i v překladech do tuctu jazyků od španělštiny po japonštinu.


Ilustrace k Breuerově česky napsané povídce „Osudný paprsek“ (1923) ukazující centrum nebraského Lincolnu v budoucnosti

Naopak jeho české práce vycházely v krajanských česko-amerických periodikách a díky svým vědeckofantastickým či horrorovým námětům byly tehdejšími literáty přehlíženy. Nejenže jeho díla obsahově neladila se zbytkem česko-americké literatury, která se zabývala buď denními problémy česko-americké komunity, nebo se vracela zpět do české historie, Nepomohlo ani to, že vycházely i v renomovaných publikacích jako byl např. chicagský kalendář Amerikán (viz např. ilustrace k povídce „Osudný paprsek“, 1923) byly zapomenuty. O Breuerově „české“ tvorbě se tak nevědělo ani v Česku ani v Americe, tato a výstava ji tak poprvé představuje americké veřejnosti. Pro místní literární odborníky je navíc překvapením fakt, že desítka  známých anglických povídek měla už rané české verze.

Naprosto nezvyklý je i fakt, že Breuer psal nejen anglicky, ale také česky, což je v kontextu „české“ Ameriky výjimečný úkaz.

Chcete-li se o Breuerovi dozvědět víc, stáhněte si zdarma knížečku o jeho životě a díle, která je umístěna zde

Výstava bude přístupná ve „Front Gallery“ do ledna 2022, poté ji nahradí výstava Muzea hlavního města Prahy věnovaná historii českého meziválečného filmového plakátu.