česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Covid 19 - Malawi - cestování

Velvyslanectví ČR v Lusace níže uvádí stručné informace o podmínkách vycestování z ČR, vstupu do Malawi a pobytu v Malawi. Podmínky se však stále mění a ani praxe není v zemi jednotná. Před cestou je nutné kontaktovat Velvyslanectví Malawi v Berlíně.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

Vláda ČR v souladu s čl. 5 a 6 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, vyhlásila pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru na území České republiky nouzový stav na dobu 30 dnů od 00:00 hodin dne 27. února 2021.

Vycestování z ČR (mimo nezbytné, naléhavé a neodkladné cesty) je zakázáno do 11 zemí světa s extrémním rizikem nákazy COVID-19 způsobeného novými mutacemi koronavirus SARS-CoV-2 dle ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví. Na tomto seznamu se nachází také Malawi! Pro návrat českých občanů platí pravidla stanovená ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví, jejichž výklad přinášíme pro všechny kategorie rizikových zemí v článku Rozcestník.

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

V reakci na prudký růst počtu nově diagnostikovaných případů vláda od 23. prosince 2020 uzavřela pozemní hranice (mimo dovoz základního zboží, příjem lidí deportovaných z jiných zemí a zvláštní případy), vstup pro cizince umožněn pouze letecky. Víza na příletu nejsou dočasně vydávána, nutnost zařídit si víza online dopředu. Při příletu nutno předložit osvědčení o negativním výsledku PCR testu na COVID-19 ne starším než deset dní. Cestující s příznaky onemocnění, potenciálně ale i náhodně vybraní pasažéři, musejí podstoupit na své náklady dodatečný test na letišti.

K odletu z Malawi nutné předložit osvědčení o negativním výsledku PCR testu na COVID-19 ne starším než 72 hodin. Testování v Lilongwe dostupné, výsledky do 24 hod, cena 100 USD.

3. DOPRAVA:

Všechny pozemní hranice zůstávají uzavřené, s výjimkou přepravců základního zboží, deportovaných a osob za zvláštních okolností. Letecké spojení otevřeno i cizincům, počet komerčních letů ale nízký (Ethiopian do Addis Abeby, Malawi Air do Johannesburgu a Kenyan do Nairobi). 

Důrazně upozorňujeme, že Malawi na své seznamy zemí s vysokým rizikem nákazy mutacemi viru COVID-19 umístily také další státy (např. Německo či Velká Británie) a pro cestující z Malawi a ostatních zemí jižní Afriky platí dodatečná pravidla pro cesty včetně tranzitu. V současné době např. při cestách z Malawi není možné tranzitovat v Německu k další cestě do České republiky! Často využívané spojení s Ethiopian Airlines přes Addis Abebu a Frankfurt do Prahy tak v současné době není možné využít! Tranzit přes Francii, Spojené Arabské Emiráty, Nizozemí či Rakousko je nadále možný, národní pravidla upravující vstup ze vysoce rizikových zemí se ale mohou náhle měnit.

4. OPATŘENÍ:

V zemi naplno probíhá druhá vlna pandemie. Celkově země eviduje 31 148 případů onemocnění COVID-19, od ledna 2021 se ale toto číslo vzrostlo více než pětkrát, celkově nemoci podlehlo 1053 nemocných včetně několika vládních ministrů a poslanců parlamentu. V zemi je velmi pravděpodobná vysoká prevalence jihoafrické varianty viru 500Y.V2.

Veškeré veřejné aktivity jako jsou hudební show, sport, umění a náboženská shromáždění jsou omezeny na maximálně 50 osob. Od pondělí 18. ledna jsou školy zavřené po dobu 5 týdnů, zákaz vycházení je zaveden od 21:00 do 5:00 a všechny trhy se musí zavírat v 17:00 a všechna zařízení nalévající alkohol se musí zavírat ve 20:00. Hotely fungují, ale s přísnými opatřeními COVID-19. Povinné nošení roušek na všech veřejných místech. Očkování v zemi prozatím neprobíhá.

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Embassy of Malawi, Berlin