česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Creative Commons
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podmínky pro cestování do Malawi

Velvyslanectví ČR v Lusace níže uvádí stručné informace o podmínkách vycestování z ČR, vstupu do Malawi a pobytu v Malawi. Podmínky se však stále mění a ani praxe není v zemi jednotná. 

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

Nové Ochranné opatření Ministerstva zdravotnictví s účinností ode dne 5. července 2021 od 00:00 hod. do dne 31. července 2021 do 23:59 hod. důrazně nedoporučuje všem občanům České republiky a cizincům s bydlištěm na území České republiky vstup do zemí s extrémním rizikem nákazy onemocnění COVID-19 způsobeného novými mutacemi koronaviru SARS-CoV-2. Další detaily můžete nalézt zde.

S účinností od 5. 7. 2021 se jedná o tyto země: Botswana, Brazílie, Eswatini (Svazijsko), Indická republika, Jihoafrická republika, Kolumbie, Lesotho, Namibie, Malawi, Mosambik, Nepál, Paraguay, Peru, Rusko, Tanzanie (včetně ostrovů Zanzibar a Pemba), Tunisko, Zambie a Zimbabwe. 

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Malawi ke dni 12. června 2021 do odvolání zakázalo vstup na své území všem cestujícím s výjimkou vlastních občanů a rezidentů, členů zdravotních týmů, které poskytují zdravotnické služby v Malawi, akreditovaných diplomatů a rodinných příslušníků uvedených kategorií. Výjimku dále mají členové týmů a organizací, které pracují v oblasti prevence šíření onemocnění COVID-19 a řidiči či palubní posádka dopravních prostředků, které přivážejí základní zboží. Vstup za účelem obchodu či turistiky není v současné době možný!

Cestující s právem vstupu do Malawi musí při příjezdu předložit negativní test COVID-19 provedený do 72 hodin před příjezdem do Malawi, po kterém bude následovat 14denní vlastní sledování příznaků infekce.

K odletu z Malawi nutné předložit osvědčení o negativním výsledku PCR testu na COVID-19 ne starším než 72 hodin. Testování v Lilongwe dostupné, výsledky do 24 hod, cena 100 USD.

3. DOPRAVA:

Pozemní i letecké hranice uzavřeny pro cizince (viz výše). Počet komerčních letů ale nízký (Ethiopian do Addis Abeby, Malawi Air do Johannesburgu a Lusaky, Kenyan do Nairobi). Důrazně upozorňujeme, že Malawi na své seznamy zemí s vysokým rizikem nákazy mutacemi viru COVID-19 umístily také další státy (např. Německo či Velká Británie) a pro cestující z Malawi a ostatních zemí jižní Afriky platí dodatečná pravidla pro cesty včetně tranzitu.

Vnitrostátní doprava není omezena.

4. OPATŘENÍ:

Nosit ochranné obličejové masky je povinné na všech veřejných prostranstvích. Na všech shromážděních, včetně náboženských, nesmí být více než 100 lidí ve vnitřních prostorách a 250 lidí ve venkovních prostorách. Všechny bary, restaurace a supermarkety mohou otevírat během své schválené provozní doby; po půlnoci však musí být zavřené. Turistická infrastruktura funguje.

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Embassy of Malawi, Berlin

6. NÁVRAT DO ČR:

Pro návraty do ČR platí pravidla pro návrat s extrémním rizikem nákazy COVID-19. Osoby přijíždějící ze zemí s extrémním rizikem nákazy musí absolvovat RT-PCR test celkem třikrát: poprvé max. 72 hodin před příjezdem, podruhé do 24 hodin po příjezdu (přičemž musí být schopni při příjezdu prokázat, že jsou na tento test už objednáni) a nakonec v rozmezí 10. až 14. dne po příjezdu do ČR. Dále pro ně platí povinnost vyplnit elektronický Příjezdový formulář.

Daná opatření se nevztahují pouze na pracovníky mezinárodní dopravy a děti do 5 let.  Do splnění podmínky třetího testu se cestující musí podrobit minimálně desetidenní izolaci (výjimkou jsou cesty k obstarání nezbytných životních potřeb, cest do zdravotnických zařízení a cest zpět do místa bydliště - podmínky viz bod II.2 Ochranného opatření). Po dobu čtrnácti dní od vstupu do ČR musí cestující nosit respirátor naplňující technickou normu FFP2,  KN 95 či obdobné. Detailní informace pro návrat do České republiky naleznete zde.