česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Wikipedia Commons
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Povinnosti při cestách do ČR od 5. října 2020

Dnem 21. září 2020 vstupuje v účinnost aktualizace ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví týkající se omezení překročení státní hranice, otázek vstupu na území ČR a vízové agendy vykonávané na zastupitelských úřadech ČR.

Aktualizace ke dni 5. 10. 2020: Ministerstvo zdravotnictví ČR vydalo dne 2. října 2020 novou verzi ochranného opatření platnou od pondělí 5. října 2020. Níže uvedené informace zůstávají v platnosti. V příloze pod článkem naleznete nejnovější verzi dokumentu.


Hlavní změnou obsaženou v ochranném opatření je nový způsob hlášení příjezdu na území ČR hygienické stanici ještě před vstupem do země. Všechny osoby (včetně občanů ČR) s výjimkou stanovených kategorií (pracovníků mezinárodní dopravy, občanů EU a cizinců s trvalým či dlouhodobým pobytem v EU, kteří tranzitují přes ČR do 12 h, diplomatů a úředníků mezinárodních organizací registrovaných u MZV při pobytu na území do 14 dnů a dětí do 5 let věku), které pobývaly déle než 12 hodin v posledních 14 dnech na území států, které nejsou na seznamu zemí s nízkým rizikem výskytu onemocnění COVID-19, jsou nově povinny:

  • před vstupem na území ČR oznámit tuto skutečnost příslušné krajské hygienické stanici vyplněním elektronického Příjezdového formuláře - viz www.prijezdovyformular.cz;
  • předložit vytištěné oznámení při hraniční nebo pobytové kontrole; 
  • bezodkladně (nejpozději však do 5 dnů od vstupu na území ČR) se na území ČR podrobit na vlastní náklady RT-PCR testu a jeho výsledek oznámit krajské hygienické stanici dle místa svého pobytu (případně negativní osvědčení z laboratoří v zemích EU předložit již na vstupu na území ČR).

Nově se tedy příjezd na území nehlásí až s jeho uskutečněním, ale předem, tj. před samotným vstupem na území, a to novým způsobem, kterým je vyplnění elektronického formuláře přes internet s tím, že se následně oznámením prokáží při hraniční/pobytové kontrole. Upozorňujeme ale, že podle bodu II. ochranného opatření se na cestovatele z "červených zemí" (tedy včetně Zambie, Zimbabwe i Malawi) i po předložení negativního testu na COVID-19 vztahuje povinnost omezit svůj pohyb v ČR pouze na cesty do zaměstnání, cest nezbytně nutných k obstarání základních životních potřeb, cest do zdravotnických zařízení, cest za účelem vyřízení neodkladných úředních záležitostí, cest zpět do svého bydliště a pohřbů.

Vízová sekce Velvyslanectví ČR v Lusace nadále poskytuje služby v omezeném rozsahu určeném ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví ČR. Detaily, o které typy víz lze v současnosti žádat, naleznete v článku na webu Ministerstva zahraničních věcí ČR, případě se se svými dotazy obracejte na ambasádní e-mail visa_lusaka@mzv.cz.

 

přílohy

PASSENGER LOCATOR FORM leaflet 224 KB PDF (Acrobat dokument) 24.9.2020

Ochranné opatření Ministerstva zdravotnictví ČR platné... 540 KB PDF (Acrobat dokument) 5.10.2020

Seznam tzv. zelených zemí k 5. říjnu 2020 241 KB PDF (Acrobat dokument) 5.10.2020