česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Covid 19 - Zambie - cestování

Velvyslanectví ČR v Lusace níže uvádí stručné informace o podmínkách vycestování z ČR, vstupu do Zambie a pobytu v Zambii. Podmínky se však stále mění a ani praxe není v zemi jednotná. Před cestou je nutné kontaktovat Velvyslanectví Zambie v Berlíně.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

Vláda ČR v souladu s čl. 5 a 6 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, vyhlásila pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru na území České republiky nouzový stav na dobu 30 dnů od 00:00 hodin dne 27. února 2021.

Vycestování z ČR (mimo nezbytné, naléhavé a neodkladné cesty) je zakázáno do 11 zemí světa s extrémním rizikem nákazy COVID-19 způsobeného novými mutacemi koronavirus SARS-CoV-2 dle ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví. Na tomto seznamu se nachází také Zambie! Pro návrat českých občanů platí pravidla stanovená ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví, jejichž výklad přinášíme pro všechny kategorie rizikových zemí v článku Rozcestník.

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Zambie obnovila vydávání všech typů víz včetně možnosti získat vízum na příletu či na pozemních hranicích. Doporučuje se ale o víza žádat online dopředu, případně disponovat dokumenty, které prokazují účel cesty (oficiální pozvání, atd.). Všichni cestující do Zambie, kteří ke vstupu vyžadují víza, se musejí prokázat: 1) negativním testem na COVID-19, který není starší 72 hodin (změna od 22. března!). Byť některé dokumenty uvádějí, že cestovatelé se statusem rezidenta se nemusejí prokazovat negativním testem na COVID-19, je tento v praxi vyžadován od všech cestujících. 

Neexistují žádná zvláštní pravidla pro cestující, kteří již onemocnění prokazatelně prodělali, ani pro ty, kteří podstoupili očkování.

Držitelé business a turistických víz nemusejí po vstupu na území Zambie absolvovat karanténu, pouze se musejí monitorovat po dobu 14dní pro případné příznaky onemocnění COVID-19. Všichni ostatní (zejména rezidenti a držitelé různých pobytových oprávnění) musí nadále oficiálně podstoupit 14-denní izolaci v soukromí. Všichni cestující bez ohledu na svůj status, kteří vykazují příznaky onemocnění COVID-19 (tělesná teplota nad 38°C, kašel, dýchavičnost, bolest hlavy, bolest krku), budou umístěni do karantény ve vládním zařízení až do doby, kdy budou známy výsledky testů na onemocnění COVID-19. S cestujícími s pozitivním výsledkem bude nakládáno dle aktuálně platných národních pravidel.

Pro pozemní hranice platí stejná pravidla.

Na odletu není PCR test povinný, jeho předložení se řídí pravidly aerolinie, tranzitní nebo cílové země. Cestovatelé mohou test podstoupit a výsledky obdržet do 24 hodin od odběru v některém z odběrových míst, cena 1500 ZMW (cca 1500 Kč). 

3. DOPRAVA:

Hranice otevřeny včetně mezinárodních letišť v Lusace, Livingstonu a Ndole. Pravidelné spojení Ethiopian Airlines do Addis Abeby (7x týdně), Emirates do Dubaje (3x týdně), Kenyan Airways do Nairobi a RwandaAir do Kigali. Doporučujeme před cestou zkontrolovat pravidla nejen cílové země, ale také tranzitních zemí a samotných aerolinií, protože tyto se mohou mezi sebou významně lišit. Pozemní přechody jsou otevřeny.

Důrazně upozorňujeme, že Zambii na své seznamy zemí s vysokým rizikem nákazy mutacemi viru COVID-19 umístily také další státy (např. Německo či Velká Británie) a pro cestující ze Zambie a ostatních zemí jižní Afriky platí dodatečná pravidla pro cesty včetně tranzitu. V současné době např. při cestách ze Zambie není možné tranzitovat v Německu k další cestě do České republiky! Často využívané spojení s Ethiopian Airlines přes Addis Abebu a Frankfurt do Prahy tak v současné době není možné využít! Tranzit přes Francii, Spojené Arabské Emiráty, Nizozemí či Rakousko je nadále možný, národní pravidla upravující vstup ze vysoce rizikových zemí se ale mohou náhle měnit.

4. OPATŘENÍ:

Po prudkých nárůstech počtu nakažených a hospitalizovaných během ledna 2021 se situace částečně zklidnila. Země celkově eviduje již 79 557 případů (téměř 60 000 případů připadá na druhou vlnu pandemie v období leden a únor 2021) a 1104 úmrtí. Kapacita lůžek JIP, plicních ventilátorů a dalšího vybavení je vyčerpána, chybí také specializovaný personál k obsluze stávajícího vybavení. V zemi je velmi pravděpodobná vysoká prevalence jihoafrické varianty viru 500Y.V2.

Navzdory probíhající druhé vlně pandemie Zambie zrušila většinu opatření, vláda nemá apetit zavádět nová přísnější opatření. Od pondělí 1. února 2021 jsou znovuotevřeny školy (uzavřeny v prosinci 2020 na vánoční prázdniny, otevření v lednu 2021 odloženo o dva týdny), již mnoho měsíců fungují restaurace, kina, posilovny, obchody i turistická infrastruktura. Vnitrostátní cestování není omezeno. Povinnost nošení roušek, časté dezinfekce rukou, omezení pro max. počet účastníků veřejné akce. Omezena otevírací doba barů. 

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Ministry of Home Affairs, Zambia

Immigration Department

Embassy of Zambia, Berlin