česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Covid 19 - Zambie - cestování

ZÚ Lusaka níže uvádí stručné informace o podmínkách vycestování z ČR, vstupu do Zambie, pobytu v Zambii atd. Podmínky se však stále mění a ani praxe není v zemi jednotná. Před cestou je nutné kontaktovat Velvyslanectví Zambie v Berlíně.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

Ministerstvo vnitra ČR

Ministerstvo zahraničí

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Hranice otevřeny včetně mezinárodních letišť v Lusace a v Ndole. Pravidelné spojení pouze Ethiopian Airlines do Addis Abeby (5x týdně). Při příletu nutno vyplnit zdravotnický dotazník, ten je rozdáván ještě v letadle. V dotazníku dbejte zejména na správné vyplnění kontaktních údajů včetně adresy, na které se budete v Zambii zdržovat. Všichni cestující do Zambie, kteří ke vstupu vyžadují víza, se musejí prokázat: 1) negativním testem na COVID-19, který není starší 14 dní (sic!) a 2) dopisem od imigračního úřadu, který cestu do Zambie schvaluje (nutné vyřídit předem). Při splnění těchto podmínek bude žadateli vydáno vízum (jedná se zejména o business víza, ale uvedený postup lze využít také pro organizaci např. rodinné návštěvy, teoreticky i pro získání turistického víza, byť souhlas s turistickou cestou imigrační úřady Zambie v současnosti zpravidla nevydávají). Držitelé business víz, kteří se na příletu prokázali certifikátem o negativním testu na COVID-19 nemusejí absolvovat karanténu, pouze se musejí monitorovat pro případné příznaky onemocnění COVID-19.

Občané, rezidenti, diplomaté a držitelé pobytových oprávnění se mohou testu na COVID-19 podrobit až po příletu do Zambie (přesto doporučujeme všem cestujícím si test zařídit ještě před odletem, objevují se případy, kdy aerolinie nechtějí cestující bez certifikátu o negativním testu na COVID-19 vpustit na palubu), v jejich případě ale pokračuje povinnost strávit 14-denní karanténu v soukromí. 

Všichni cestující bez ohledu na svůj status, kteří vykazují příznaky onemocnění COVID-19 (tělesná teplota nad 38°C, kašel, dýchavičnost, bolest hlavy, bolest krku), budou umístěni do karantény ve vládním zařízení až do doby, kdy budou známy výsledky testů na onemocnění COVID-19. S cestujícími s pozitivním výsledkem bude nakládáno dle aktuálně platných národních pravidel (v současné chvíli bezpříznakoví pacienti a pacienti s mírným průběhem nemoci jsou monitorováni v soukromí, ostatní umístěni do Levy Mwanawasa Hospital, případně University Teaching Hospital v Lusace). 

Vstup za účelem tranzitu do okolních zemí není povolen (výjimky smí povolit imigrační úřad). Zastupitelský úřad jednoznačně doporučuje před případnou cestou kontaktovat Velvyslanectví Zambie v Berlíně.

3. DOPRAVA:

Prozatím pouze Ethiopian Airlines, viz výše.

4. OPATŘENÍ:

Povinné nošení roušek ve vnitřních prostorech, rozestupy alespoň 2 metry, dezinfekce rukou, měření tělesné teploty na vstupu do většiny objektů.

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Ministry of Home Affairs, Zambia

Immigration Department

Embassy of Zambia, Berlin