česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Covid 19 - Zambie - cestování

ZÚ Lusaka níže uvádí stručné informace o podmínkách vycestování z ČR, vstupu do Zambie, pobytu v Zambii atd. Podmínky se však stále mění a ani praxe není v zemi jednotná. Před cestou je nutné kontaktovat Velvyslanectví Zambie v Berlíně.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

Ministerstvo vnitra ČR

Ministerstvo zahraničí

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Zambie obnovila vydávání všech typů víz včetně možnosti získat vízum na příletu či na pozemních hranicích. Doporučuje se ale o víza žádat online dopředu, případně disponovat dokumenty, které prokazují účel cesty (oficiální pozvání, atd.). 

Při příletu je nutné vyplnit zdravotnický dotazník. V dotazníku dbejte zejména na správné vyplnění kontaktních údajů včetně adresy, na které se budete v Zambii zdržovat. Všichni cestující do Zambie, kteří ke vstupu vyžadují víza, se musejí prokázat: 1) negativním testem na COVID-19, který není starší 7 dní. Byť některé dokumenty uvádějí, že cestovatelé se statusem rezidenta se nemusejí prokazovat negativním testem na COVID-19, je tento v praxi vyžadován od všech cestujících. 

Držitelé business a turistických víz, kteří se na příletu prokázali certifikátem o negativním testu na COVID-19, nemusejí absolvovat karanténu, pouze se musejí monitorovat po dobu 14dní pro případné příznaky onemocnění COVID-19. Všichni ostatní (zejména rezidenti a držitelé různých pobytových oprávnění) musí nadále oficiálně podstoupit 14-denní karanténu v soukromí. Všichni cestující bez ohledu na svůj status, kteří vykazují příznaky onemocnění COVID-19 (tělesná teplota nad 38°C, kašel, dýchavičnost, bolest hlavy, bolest krku), budou umístěni do karantény ve vládním zařízení až do doby, kdy budou známy výsledky testů na onemocnění COVID-19. S cestujícími s pozitivním výsledkem bude nakládáno dle aktuálně platných národních pravidel.

Pro pozemní hranice by měla platit stejná pravidla, v praxi je postup na jednotlivých přechodech odlišný, cestovatelé se musí obrnit trpělivostí. Základem je vždy schopnost prokázat se negativním výsledkem testu na COVID-19.

3. DOPRAVA:

Hranice otevřeny včetně mezinárodních letišť v Lusace, Livingstonu a Ndole. Pravidelné spojení Ethiopian Airlines do Addis Abeby (7x týdně), Emirates do Dubaje (3x týdně), Kenyan Airways do Nairobi a RwandaAir do Kigali. Doporučujeme před cestou zkontrolovat pravidla nejen cílové země, ale také tranzitních zemí a samotných aerolinií, protože tyto se mohou mezi sebou významně lišit. Pozemní přechody jsou otevřeny.

4. OPATŘENÍ:

Ke dni 4. ledna 2021 země eviduje kumulativně 21 993 případů COVID-19, z toho 398 úmrtí. Denní přírůstky cca 420 případů denně z 5200 testů (prevalence pozitivních testů přibližně 8,1%). Aktivních je k tomuto datu 2366 případů. Ještě 20. prosince 2020 se ale denní přírůstky pohybovaly v řádech nižších desítek (cca 50 denně). Panuje obava z dalšího zhoršování situace po návratu lidí z oblíbené vánoční dovolené v JAR (zejména z Kapského města). Nový kmen COVID-19 501Y.V2 z JAR byl již v Zambii zaznamenán. Hlavními ohnisky jsou města Lusaka a Livingstone.

Prezident Lungu prozatím vyhlášená opatření nezpřísnil, oznámeny ale byly přísnější postihy pro ty, kteří nedodržují omezenou otevírací dobu barů a nočních klubů, povinnost nošení roušek a časté dezinfekce rukou. Ministerstvo zdravotnictví varovalo, že zemi hrozí návrat k přísnějším opatřením, pokud lidé nebudou dodržovat alespoň základní pravidla. Školy jsou prozatím uzavřeny z důvodu prázdnin, jejich znovuotevření 18. ledna ale zatím nebylo odloženo. Restaurace, hotely, obchody a služby zůstávají otevřeny, vnitrostátní  doprava není omezena.

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Ministry of Home Affairs, Zambia

Immigration Department

Embassy of Zambia, Berlin