česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Diego Delso (licence Creative Commons)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podmínky pro cestování do Zambie

Velvyslanectví ČR v Lusace níže uvádí stručné informace o podmínkách vycestování z ČR, vstupu do Zambie a pobytu v Zambii. Podmínky se však stále mění a ani praxe není v zemi jednotná.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

Nové Ochranné opatření Ministerstva zdravotnictví s účinností ode dne 5. července 2021 od 00:00 hod. do dne 31. července 2021 do 23:59 hod. důrazně nedoporučuje všem občanům České republiky a cizincům s bydlištěm na území České republiky vstup do zemí s extrémním rizikem nákazy onemocnění COVID-19 způsobeného novými mutacemi koronaviru SARS-CoV-2. Další detaily můžete nalézt zde.

S účinností od 5. 7. 2021 se jedná o tyto země: Botswana, Brazílie, Eswatini (Svazijsko), Indická republika, Jihoafrická republika, Kolumbie, Lesotho, Namibie, Malawi, Mosambik, Nepál, Paraguay, Peru, Rusko, Tanzanie (včetně ostrovů Zanzibar a Pemba), Tunisko, Zambie a Zimbabwe. 

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Pozemní i letecké hranice jsou otevřeny, Zambie umožňuje všechny typy cest. Víza je možné získat na příletu či příjezdu, doporučuje se ale o ně žádat před cestou online.  Výjimky pro cestující očkované proti nemoci COVID-19 nejsou zavedeny. Stejně tak se neuplatňují žádné výjimky pro cestující, kteří onemocnění COVID-19 již prodělali. Pro tranzit neexistují zvláštní podmínky.

Cestující se na příjezdu musí prokázat negativním výsledkem PCR testu na přítomnost onemocnění COVID-19 ne starším než 72 hodin před zahájením cesty. Karanténa, ani izolace nejsou nařízeny pro většinu cestujících. Výjimkou jsou pasažéři přilétající ze zemí, které figurují na seznamu rizikových států (ke dni 16. června 2021 jsou na seznamu Argentina, Kolumbie, Chile, Brazílie, Nizozemí, Belgie, Indie, Peru, Írán, Turecko, Irák, Španělsko a Tunisko ). Cestující přilétající z těchto zemí se musí na letišti na vlastní náklady podrobit dodatečnému PCR testu a následně se musí izolovat v určeném hotelu či v soukromí po dobu 14 dní. Tato karanténa je ukončena po obdržení negativních výsledků dodatečného testu. Toto nařízení se netýká cestujících, kteří v rizikových zemích pouze tranzitovali (pobyty do max. 24 hod). Děti do pěti let věku jsou z povinnosti předložit negativní PCR test vyjmuty.

Možnost e-registrace neexistuje. Cestující musí vyplnit zdravotní dotazníky na hranicích.

Všichni cestující bez ohledu na svůj status, kteří vykazují příznaky onemocnění COVID-19 (tělesná teplota nad 38°C, kašel, dýchavičnost, bolest hlavy, bolest krku), budou umístěni do karantény ve vládním zařízení až do doby, kdy budou známy výsledky testů na onemocnění COVID-19. S cestujícími s pozitivním výsledkem bude nakládáno dle aktuálně platných národních pravidel.

Na odletu není PCR test povinný, jeho předložení se řídí pravidly aerolinie, tranzitní nebo cílové země. Cestovatelé mohou test podstoupit a výsledky obdržet do 24 hodin od odběru v některém z odběrových míst, cena 1500 ZMW (cca 1500 Kč). 

3. DOPRAVA:

Hranice otevřeny včetně mezinárodních letišť v Lusace, Livingstonu a Ndole. Pravidelné spojení Ethiopian Airlines do Addis Abeby, Emirates do Dubaje, Kenyan Airways do Nairobi, Airlink či ProFlight do Johannesburgu a RwandaAir do Kigali. Důrazně upozorňujeme, že Zambii na své seznamy zemí s extrémním rizikem nákazy mutacemi viru COVID-19 umístily také další státy (např. Německo či Velká Británie) a pro cestující ze Zambie a ostatních zemí jižní Afriky mohou při vstupu či tranzitu v těchto zemích platit dodatečná pravidla. Doporučujeme proto před cestou zkontrolovat pravidla nejen cílové země, ale také tranzitních zemí a samotných aerolinií, protože tyto se mohou mezi sebou významně lišit. 

Vnitrostátní doprava funguje bez omezení.

4. OPATŘENÍ:

Opatření proti šíření nemoci COVID-19 jsou spíše mírná navzdory prudce se šířící třetí vlně pandemie. Zambie od 16. června zavedla nová omezení: Mateřské, základní a střední školy jsou uzavřeny na minimálně tři týdny, univerzity smějí vyučovat pouze online po dobu jednoho měsíce. Církve smějí konat pouze dvě 60 minutové mše týdně. Počet účastníků pohřbu omezen na 50 lidí. Všechny konference a veřejná setkání jsou do odvolání zrušena. Restaurace, bary, noční kluby a kasina smějí poskytovat pouze jídlo a nápoje s sebou. Ve všech veřejných prostorách a ve veřejné dopravě povinnost nosit roušku a často si dezinfikovat ruce. Posilovny a sportoviště smějí nabízet pouze venkovní sporty a tréninky.

V zemi probíhá volební kampaň pro prezidentské volby, veřejná setkání s voliči jsou sice zakázána, dochází ale ke spontánním akcím a pochodům. Tyto mohou přerůst do střetů s policií.

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Ministry of Home Affairs, Zambia

Immigration Department

Embassy of Zambia, Berlin

6. NÁVRAT DO ČR:

Osoby přijíždějící ze zemí s extrémním rizikem nákazy musí absolvovat RT-PCR test celkem třikrát: poprvé max. 72 hodin před příjezdem, podruhé do 24 hodin po příjezdu (přičemž musí být schopni při příjezdu prokázat, že jsou na tento test už objednáni) a nakonec v rozmezí 10. až 14. dne po příjezdu do ČR. Dále pro ně platí povinnost vyplnit elektronický Příjezdový formulář.

Daná opatření se nevztahují pouze na pracovníky mezinárodní dopravy a děti do 5 let.  Do splnění podmínky třetího testu se cestující musí podrobit minimálně desetidenní izolaci (výjimkou jsou cesty k obstarání nezbytných životních potřeb, cest do zdravotnických zařízení a cest zpět do místa bydliště - podmínky viz bod II.2 Ochranného opatření). Po dobu čtrnácti dní od vstupu do ČR musí cestující nosit respirátor naplňující technickou normu FFP2,  KN 95 či obdobné. Detailní informace pro návrat do České republiky naleznete zde.