česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Covid 19 - Zambie - cestování

ZÚ Lusaka níže uvádí stručné informace o podmínkách vycestování z ČR, vstupu do Zambie, pobytu v Zambii atd. Podmínky se však stále mění a ani praxe není v zemi jednotná. Před cestou je nutné kontaktovat Velvyslanectví Zambie v Berlíně.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

Ministerstvo vnitra ČR

Ministerstvo zahraničí

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Zambie obnovila vydávání všech typů víz, doporučuje se ale o víza žádat online dopředu, případně disponovat dokumenty, které prokazují účel cesty (oficiální pozvání, atd.). 

Při příletu je nutné vyplnit zdravotnický dotazník. V dotazníku dbejte zejména na správné vyplnění kontaktních údajů včetně adresy, na které se budete v Zambii zdržovat. Všichni cestující do Zambie, kteří ke vstupu vyžadují víza, se musejí prokázat: 1) negativním testem na COVID-19, který není starší 14 dní. Byť některé dokumenty uvádějí, že cestovatelé se statusem rezidenta se nemusejí prokazovat negativním testem na COVID-19, je tento v praxi vyžadován od všech cestujících. 

Držitelé business a turistických víz, kteří se na příletu prokázali certifikátem o negativním testu na COVID-19, nemusejí absolvovat karanténu, pouze se musejí monitorovat pro případné příznaky onemocnění COVID-19. Všichni ostatní (zejména rezidenti a držitelé různých pobytových oprávnění) musí podstoupit 14-denní karanténu v soukromí. Všichni cestující bez ohledu na svůj status, kteří vykazují příznaky onemocnění COVID-19 (tělesná teplota nad 38°C, kašel, dýchavičnost, bolest hlavy, bolest krku), budou umístěni do karantény ve vládním zařízení až do doby, kdy budou známy výsledky testů na onemocnění COVID-19. S cestujícími s pozitivním výsledkem bude nakládáno dle aktuálně platných národních pravidel (v současné chvíli bezpříznakoví pacienti a pacienti s mírným průběhem nemoci jsou monitorováni v soukromí, ostatní umístěni do Levy Mwanawasa Hospital, případně University Teaching Hospital v Lusace).

Pro pozemní hranice by měla platit stejná pravidla, v praxi je postup na jednotlivých přechodech odlišný, cestovatelé se musí obrnit trpělivostí. Základem je vždy schopnost prokázat se negativním výsledkem testu na COVID-19.

POZOR! Od 20. října 2020 je od všech mezinárodních cestujících vyžadován test na COVID-19 a certifikát vydaný Ministerstvem zdravotnictví Zambie také na odletu ze země! Od 20. října jsou všichni cestující, kteří si přejí opustit Zambie, povinni mít lékařské osvědčení o tom, že v Zambii v předchozích 14 dnech provedli negativní testy na COVID-19. K získání takového certifikátu musí cestující vzít svůj negativní výsledek testu do nemocnice UTH, do zambijského Národního ústavu veřejného zdraví, okresního úřadu zdravotnictví nebo úřadu veřejného zdravotnictví a zaplatit poplatek 200 ZMW. Testy COVID-19 musely být provedeny v Zambii. Držitelé testů provedených mimo Zambie nejsou z tohoto požadavku osvobozeni, a to ani v případě, že byl test proveden během předchozích 14 dnů.

3. DOPRAVA:

Hranice otevřeny včetně mezinárodních letišť v Lusace, Livingstonu a Ndole. Pravidelné spojení Ethiopian Airlines do Addis Abeby (5x týdně), Emirates do Dubaje (2x týdně), Kenyan Airways do Nairobi a RwandaAir do Kigali. Doporučujeme před cestou zkontrolovat pravidla nejen cílové země, ale také tranzitních zemí a samotných aerolinií, protože tyto se mohou mezi sebou významně lišit. Otevřeny by také měly být pozemní přechody (záleží ale na pravidlech druhé země).

4. OPATŘENÍ:

Povinné nošení roušek ve vnitřních prostorech, rozestupy alespoň 2 metry, dezinfekce rukou, měření tělesné teploty na vstupu do většiny objektů.

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Ministry of Home Affairs, Zambia

Immigration Department

Embassy of Zambia, Berlin