česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Diego Delso (licence Creative Commons)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podmínky pro cestování do Zambie

Velvyslanectví ČR v Lusace níže uvádí stručné informace o podmínkách vycestování z ČR, vstupu do Zambie a pobytu v Zambii. Podmínky se však stále mění a ani praxe není v zemi jednotná.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

Zambijská republika je zařazena mezi země s velmi vysokým rizikem nákazy COVID-19, doporučujeme proto zvážit všechny zbytné cesty do země. 

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Pozemní i letecké hranice jsou otevřeny, Zambie umožňuje všechny typy cest. Víza je možné získat na příletu či příjezdu, doporučuje se ale o ně žádat před cestou online.  Výjimky pro cestující očkované proti nemoci COVID-19 nejsou zavedeny. Stejně tak se neuplatňují žádné výjimky pro cestující, kteří onemocnění COVID-19 již prodělali. Pro tranzit neexistují zvláštní podmínky.

Cestující se na příjezdu musí prokázat negativním výsledkem PCR testu na přítomnost onemocnění COVID-19 ne starším než 72 hodin před zahájením cesty. Karanténa, ani izolace nejsou nařízeny pro většinu cestujících. Výjimkou jsou pasažéři přilétající ze zemí, které figurují na seznamu rizikových států (ke dni 16. září 2021 jsou na seznamu Argentina, Brazílie, Belgie, Kolumbie, Chile, Indie, Írán, Irák, Nizozemsko, Peru, Španělsko, Tunisko a Turecko). Cestující přilétající z těchto zemí se musí na letišti na vlastní náklady podrobit dodatečnému PCR testu a následně se musí izolovat v určeném hotelu či v soukromí po dobu 14 dní. Tato karanténa je ukončena po obdržení negativních výsledků dodatečného testu. Toto nařízení se netýká cestujících, kteří v rizikových zemích pouze tranzitovali (pobyty do max. 24 hod). Děti do pěti let věku jsou z povinnosti předložit negativní PCR test vyjmuty.

Možnost e-registrace neexistuje. Cestující musí vyplnit zdravotní dotazníky na hranicích.

Všichni cestující bez ohledu na svůj status, kteří vykazují příznaky onemocnění COVID-19 (tělesná teplota nad 38°C, kašel, dýchavičnost, bolest hlavy, bolest krku), budou umístěni do karantény ve vládním zařízení až do doby, kdy budou známy výsledky testů na onemocnění COVID-19. S cestujícími s pozitivním výsledkem bude nakládáno dle aktuálně platných národních pravidel.

Na odletu není PCR test povinný, jeho předložení se řídí pravidly aerolinie, tranzitní nebo cílové země. Cestovatelé mohou test podstoupit a výsledky obdržet do 24 hodin od odběru v některém z odběrových míst, cena 1500 ZMW (cca 1500 Kč). 

3. DOPRAVA:

Hranice otevřeny včetně mezinárodních letišť v Lusace, Livingstonu a Ndole. Pravidelné spojení Ethiopian Airlines do Addis Abeby, Emirates do Dubaje, Kenyan Airways do Nairobi, Airlink či ProFlight do Johannesburgu a RwandaAir do Kigali. Npvě spojení zajišťuje také Qatar Airlines do Dauhá. Důrazně upozorňujeme, že Zambii na své seznamy zemí s extrémním rizikem nákazy mutacemi viru COVID-19 umístily také další státy (např. Velká Británie) a pro cestující ze Zambie a ostatních zemí jižní Afriky mohou při vstupu či tranzitu v těchto zemích platit dodatečná pravidla. Doporučujeme proto před cestou zkontrolovat pravidla nejen cílové země, ale také tranzitních zemí a samotných aerolinií, protože tyto se mohou mezi sebou významně lišit. 

Vnitrostátní doprava funguje bez omezení.

4. OPATŘENÍ:

Opatření proti šíření nemoci COVID-19 jsou velmi mírná a omezují se na nošení ochrany dýchacích cest a častou dezinfekci rukou. Restaurace, obchody, hotely, posilovny, bary i další infrastruktura fungují bez omezení. Školy jsou otevřené. Vláda apeluje na omezení veřejných akcí, formální pravidla ale neexistují. 

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Ministry of Home Affairs, Zambia

Immigration Department

Embassy of Zambia, Berlin

6. NÁVRAT DO ČR:

Zambie je zařazena mezi země s velmi vysokým rizikem nákazy COVID-19 (tmavě červená kategorie). Pravidla pro návrat do České republiky dle jednotlivých kategorií rizika nákazy naleznete zde