česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Pixabay (licence Creative Commons)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podmínky pro cestování do Zimbabwe

Velvyslanectví ČR v Lusace níže uvádí stručné informace o podmínkách vycestování z ČR, vstupu do Zimbabwe a pobytu v Zimbabwe. Podmínky se však stále mění a ani praxe není v zemi jednotná.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

Vláda ČR dne 26. 11. 2021 přijala usnesení k zamezení importu nové varianty B.1.1.529 koronaviru označovaného jako SARS CoV-2 na území České republiky z regionu jižní Afriky, platné do 12. 12. 2021,  jímž důrazně nedoporučuje občanům České republiky a cizincům s bydlištěm na území České republiky cestovat na území Jihoafrické republiky, Namibie, Lesotha, Svazijska, Zimbabwe, Botswany, Zambie a Mosambiku. 

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Letecké hranice jsou otevřeny, letiště fungují bez omezení. pro pozemní cesty do Zimbabwe lze využít pouze přechod u Kazungula / Viktoriiny vodopády, ostatní přechody jsou otevřeny pouze pro pohyb zboží a vracející se rezidenty. 

Zimbabwe umožňuje všechny typy cest. Víza je možné získat na příletu či příjezdu, doporučuje se ale o ně žádat před cestou online. Výjimky pro cestující očkované proti nemoci COVID-19 nejsou zavedeny. Stejně tak se neuplatňují žádné výjimky pro cestující, kteří onemocnění COVID-19 již prodělali. Cestující se na příjezdu musí prokázat negativním výsledkem PCR testu na přítomnost onemocnění COVID-19 ne starším než 48hodin před zahájením cesty. Oficiálně nebyly oznámeny žádné výjimky pro cestující děti. 

V reakci na šíření varianty koronaviru B.1.1.529 byla zavedena povinnost pro všechny cestující bez ohledu na jejich status po vstupu na území Zimbabwe absolvovat desetidenní karanténu ve vládou určeném zařízení na vlastní náklady. 

Pro opuštění Zimbabwe musí cestující předložit negativní certifikát COVID-19 PCR vydaný ne více než 48 hodin před odletem.

3. DOPRAVA:

V souvislosti s výskytem nové varianty koronaviru B.1.1.529 byla významně omezena letecká spojení se Zimbabwe. Je třeba sledovat aktuální situaci, ke zrušení letů může dojít velmi náhle. Před cestou doporučujeme zkontrolovat pravidla pro vstup s ohledem na COVID-19 nejen cílové země, ale také tranzitních zemí a samotných aerolinií, protože tyto se mohou mezi sebou lišit.

Vnitrostátní doprava omezena, nutné mít u sebe doklady prokazující účel cesty. Konkrétní oblasti mohou být uzavřeny, případně mohou být určena přísnější pravidla. Turisté jsou oprávněni cestovat mezi letišti a určenými turistickými zařízeními. Na cesty si s sebou určitě vezměte potvrzení o svých rezervacích.

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Immigration Department

Velvyslanectví Zimbabwe v Berlíně

Velvyslanectví Zimbabwe v Ženevě

5. NÁVRAT DO ČR:

V souladu s výše uvedeným usnesením vlády jsou stanoveny specifické podmínky pro návrat do ČR ze Zimbabwe.