česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Pixabay (licence Creative Commons)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podmínky pro cestování do Zimbabwe

Velvyslanectví ČR v Lusace níže uvádí stručné informace o podmínkách vycestování z ČR, vstupu do Zimbabwe a pobytu v Zimbabwe. Podmínky se však stále mění a ani praxe není v zemi jednotná.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

Zimbabwská republika je zařazena mezi země s velmi vysokým rizikem nákazy COVID-19, doporučujeme proto zvážit všechny zbytné cesty do země. 

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Letecké hranice jsou otevřeny, letiště fungují bez omezení. pro pozemní cesty do Zimbabwe lze využít pouze přechod u Kazungula / Viktoriiny vodopády, ostatní přechody jsou otevřeny pouze pro pohyb zboží a vracející se rezidenty. 

Zimbabwe umožňuje všechny typy cest. Víza je možné získat na příletu či příjezdu, doporučuje se ale o ně žádat před cestou online. Výjimky pro cestující očkované proti nemoci COVID-19 nejsou zavedeny. Stejně tak se neuplatňují žádné výjimky pro cestující, kteří onemocnění COVID-19 již prodělali. Cestující se na příjezdu musí prokázat negativním výsledkem PCR testu na přítomnost onemocnění COVID-19 ne starším než 48hodin před zahájením cesty. Oficiálně nebyly oznámeny žádné výjimky pro cestující děti. 

Všichni cestující bez ohledu na svůj status, kteří vykazují příznaky onemocnění COVID-19 (tělesná teplota nad 38°C, kašel, dýchavičnost, bolest hlavy, bolest krku), budou umístěni do karantény ve vládním zařízení až do doby, kdy budou známy výsledky testů na onemocnění COVID-19. S cestujícími s pozitivním výsledkem bude nakládáno dle aktuálně platných národních pravidel.

Pro opuštění Zimbabwe musí cestující předložit negativní certifikát COVID-19 PCR vydaný ne více než 48 hodin před odletem.

3. DOPRAVA:

Letecké spojení funkční např. s Ethiopian Airlines, Emirates, Airlink, Fastjet a další. Doporučujeme proto před cestou zkontrolovat pravidla nejen cílové země, ale také tranzitních zemí a samotných aerolinií, protože tyto se mohou mezi sebou významně lišit. Vnitrostátní doprava omezena, nutné mít u sebe doklady prokazující účel cesty. Konkrétní oblasti mohou být uzavřeny, případně mohou být určena přísnější pravidla. Turisté jsou oprávněni cestovat mezi letišti a určenými turistickými zařízeními. Na cesty si s sebou určitě vezměte potvrzení o svých rezervacích.

4. OPATŘENÍ:

Kdykoli jste mimo domov, je povinné nosit obličejovou masku zakrývající nos a ústa. Meziměstské cestování v Zimbabwe je povoleno všem cestujícím. Mezi 22:00 a 5:30 je celostátní zákaz vycházení. Národní parky po celé zemi jsou otevřeny. Platí běžná otevírací doba. Většina hotelů zůstává otevřená. Restaurace a bary v rámci hotelů mohou mít otevřeno od 8:00 do 22:00 za přísného dodržování pokynů ohledně Covid-19

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Immigration Department

Velvyslanectví Zimbabwe v Berlíně

Velvyslanectví Zimbabwe v Ženevě

6. NÁVRAT DO ČR:

Pravidla pro návrat do České republiky dle jednotlivých kategorií rizika nákazy naleznete zde. Zimbabwe je zařazeno mezi země s velmi vysokým rizikem nákazy COVID-19.