česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Covid 19 - Zimbabwe - cestování

Velvyslanectví ČR v Lusace níže uvádí stručné informace o podmínkách vycestování z ČR, vstupu do Zimbabwe a pobytu v Zimbabwe. Podmínky se však stále mění a ani praxe není v zemi jednotná. Před cestou je nutné kontaktovat Velvyslanectví Zimbabwe v Ženevě (a/nebo v Berlíně) nebo imigrační úřad v Harare.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

Vláda ČR v souladu s čl. 5 a 6 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, vyhlásila pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru na území České republiky nouzový stav na dobu 30 dnů od 00:00 hodin dne 27. února 2021.

Vycestování z ČR (mimo nezbytné, naléhavé a neodkladné cesty) je zakázáno do 11 zemí světa s extrémním rizikem nákazy COVID-19 způsobeného novými mutacemi koronavirus SARS-CoV-2 dle ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví. Na tomto seznamu se nachází také Zimbabwe! Pro návrat českých občanů platí pravidla stanovená ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví, jejichž výklad přinášíme pro všechny kategorie rizikových zemí v článku Rozcestník.

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Od 1. října jsou znovuotevřené letecké hranice, pozemní hranice otevřeny pouze pro nákladní dopravu a občany / rezidenty. Cestující se musí prokázat negativním výsledkem testu RT-PCR na přítomnost onemocnění COVID-19 ne starším než 48 hodin. Vracející se občané a rezidenti bez ohledu na státní občanství jsou po příjezdu do Zimbabwe povinni se izolovat, ačkoli zákon nestanoví dobu trvání této karantény. Návštěvníci Zimbabwe, bez ohledu na státní občanství, povinnost izolace nemají. Cestovatelé mohou v Zimbabwe podstoupit PCR test a získat výsledky do cca do 72 hodin, cena se pohybuje okolo 75 USD.

Neexistují žádná zvláštní pravidla pro cestující, kteří již onemocnění prokazatelně prodělali, ani pro ty, kteří podstoupili očkování.

3. DOPRAVA:

Letecké spojení Ethiopian Airlines, Emirates. 

Důrazně upozorňujeme, že Zimbabwe na své seznamy zemí s vysokým rizikem nákazy mutacemi viru COVID-19 umístily také další státy (např. Německo či Velká Británie) a pro cestující ze Zimbabwe a ostatních zemí jižní Afriky platí dodatečná pravidla pro cesty včetně tranzitu. V současné době např. při cestách ze Zimbabwe není možné tranzitovat v Německu k další cestě do České republiky! Často využívané spojení s Ethiopian Airlines přes Addis Abebu a Frankfurt do Prahy tak v současné době není možné využít! Tranzit přes Francii, Spojené Arabské Emiráty, Nizozemí či Rakousko je nadále možný, národní pravidla upravující vstup ze vysoce rizikových zemí se ale mohou náhle měnit.

4. OPATŘENÍ:

Ke dni 3. březnu 2021 země eviduje celkově 36 148 případů (od 5. ledna 2021 se ale celkový počet případů více než zdvojnásobil), úmrtí 1472. Již tak velmi nízká kapacita zdravotnického systému je vyčerpána (např. nemocnice v hlavním městě disponují pouze třiceti JIP lůžky). Během ledna 2021 nemoci podlehli ministr zahraničních věcí, soudce nejvyššího soudu či ministr dopravy a další prominentní současní či bývalí představitelé země.  V zemi je velmi pravděpodobná vysoká prevalence jihoafrické varianty viru 500Y.V2.

V reakci na prudce rostoucí počet případů infekce COVID zavedla vláda 5. ledna nový celonárodní lockdown. Ten byl v pondělí 3. března zmírněn, většina pravidel ale platí nadále:

  • zákaz vycházení od 22:00 - 5:30 (původně od 20:00)
  • písemné potvrzení o účelu cesty již není vyžadováno
  • meziměstské cestování povoleno
  • supermarkety mohou zůstat otevřené až do 19:00 (původně do 17:00)
  • restaurace mohou nabízet jídla s sebou a donášku
  • společenské akce omezené na 50 osob a pohřby omezené na 30 osob
  • bary, noční kluby a posilovny zůstávají zavřené
  • školy a vysoké školy se začnou připravovat na otevření
  • povinné nošení roušek

Očkování v zemi prozatím neprobíhá.

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Immigration Department

Velvyslanectví Zimbabwe v Berlíně

Velvyslanectví Zimbabwe v Ženevě