česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Covid 19 - Zimbabwe - cestování

ZÚ Lusaka níže uvádí stručné informace o podmínkách vycestování z ČR, vstupu do Zimbabwe, pobytu v Zimbabwe atd. Podmínky se však stále mění a ani praxe není v zemi jednotná. Před cestou je nutné kontaktovat Velvyslanectví Zimbabwe v Ženevě (a/nebo v Berlíně) nebo imigrační úřad v Harare.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

Ministerstvo vnitra ČR

Ministerstvo zahraničí

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Situace zůstává nejasná. Vláda ve svém prohlášení 2. ledna 2021 uvedla, že hranice (pozemní i letecké) zůstanou otevřené navzdory nově vyhlášenému zákazu vycházení (viz dále). 

Od 1. října jsou znovuotevřené letecké hranice, od 1. prosince 2020 jsou otevřeny i pozemní hranice. Cestující se musí prokázat negativním výsledkem testu RT-PCR na přítomnost onemocnění COVID-19 ne starším než 48 hodin. Turisté a obchodní cestující se nemusí podrobit karanténě, u rezidentů a vracejících se občanů je situace nejasná, nadále platí oficiální povinnost podrobit se karanténě, tuto ale nikdo nekontroluje.

Pokud nemáte negativní výsledek testu nebo pokud při příjezdu projevíte příznaky podobné COVID-19, budete zadrženi v zadržovacím zařízení, kde budete muset zaplatit 60 USD za test a vyčkat na výsledky. Po příjezdu do Zimbabwe budete požádáni o vyplnění informací pro případné trasování. 

Velvyslanectví ČR v Lusace doporučuje před cestami kontaktovat příslušné velvyslanectví Zimbabwe.

3. DOPRAVA:

Letecké spojení Ethiopian Airlines, Emirates. 

4. OPATŘENÍ:

Ke dni 4. ledna 2020 země eviduje celkově 15 829 případů, z toho 384 úmrtí, denní přírůstek 4. ledna 2021 činil 564 případů. Počet denně provedených testů významně kolísají, 4. ledna provedeno 1874 testů, míra pozitivních testů tak dosáhla 30%. K nárůstu počtu nakažených přispěly i mnohatisícová setkání ve větších městech k oslavě Silvestra a Nového roku (napříč zemí bylo zatčeno 2311 lidí pro porušení pravidel o silvestrovské noci). Dostupnost lékařské péče prudce klesá, soukromé nemocnice účtují za léčbu částky, které si většina populace nemůže dovolit.

V reakci na prudce se zhoršující situaci vláda dne 2. ledna 2021 vyhlásila nový třicetidenní zákaz vycházení. Pohřby byly omezeny na 30 lidí, zatímco svatby a bohoslužby byly na 30 dní zakázány. Znovuotevření škol bylo odloženo na neurčito, zavřít musejí restaurace, bary, posilovny. Byl zaveden zákaz vycházení od 18:00 do 6:00. Zakázána byla meziměstská doprava (mimo komerčního karga a tranzitu do sousedních zemí). Nařízení také zakazuje jakoukoli formu neformálního obchodování, která je ale základem ekonomiky a způsob živobytí milionů lidí.

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Immigration Department

Velvyslanectví Zimbabwe v Berlíně

Velvyslanectví Zimbabwe v Ženevě