česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Pixabay (licence Creative Commons)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podmínky pro cestování do Zimbabwe

Velvyslanectví ČR v Lusace níže uvádí stručné informace o podmínkách vstupu do Zimbabwe a pobytu v Zimbabwe. Je ovšem třeba počítat s tím, že podmínky se často mění a praxe jejich uplatňování není v zemi jednotná.
 

VSTUP NA ÚZEMÍ ZIMBABWE

V reakci na šíření varianty omikron zavedlo Zimbabwe opět významné restrikce. Množství mezinárodních letů do země je omezeno. Letecké hranice jsou otevřeny, v únoru 2022 byly znovuotevřeny i pozemní hraniční přechody. Víza je možné získat na příletu či příjezdu, doporučuje se ale o ně žádat před cestou online. Cestující se na příjezdu musí prokázat negativním výsledkem PCR testu na přítomnost onemocnění COVID-19 ne starším než 48 hodin před zahájením cesty validovaný platformou Trusted Travel. Dále mají cestující povinnost karantény po dobu 10 dní, která se však nevztahuje na plně očkované cestující. Negativní výsledek PCR testu provedeného nejvýše 48 hodin před cestou validovaný platformou Trusted Travel se vyžaduje i pro opuštění země, přičemž test musí být proveden v jednom ze schválených testovacích míst. V Harare se jedná o tato zařízení:

  • Bio Express Labs (PVT)
  • CIMAS MEDLABS
  • Lancet Clinical Laboratories
  • National Microbiology Reference Laboratory
  • National TB reference Laboratory
  • Parirenyatwa Central Hospital
  • Sally Mugabe Central Hospital
  • United Nations Clinic

 

OČKOVANÉ OSOBY

Plně očkované osoby jsou při vstupu ze země vyňaty z povinnosti desetidenní karantény. Potvrzení o očkování je vyžadováno při návštěvě barů, restaurací a nočních klubů.  

 

TESTOVANÉ OSOBY

Viz výše. Při vstupu do země se všichni cestující musí prokázat negativním výsledkem PCR testu na ne starším než 48 hodin před zahájením cesty.

 

OSOBY S PRODĚLANÝM COVIDEM

Pro účely vstupu do země ani pro přístup ke službám v zemi (hotely, restaurace apod.) se neuplatňuje žádný zvláštní režim pro osoby, které prodělaly onemocnění COVID-19.

 

DĚTI

Děti do pěti let věku jsou vyjmuty z povinnosti prokázat se negativním výsledkem PCR testu při vstupu do země.

 

PŘÍJEZDOVÝ FORMULÁŘ

Při vstupu do země je potřeba odevzdat příjezdový formulář. Tiskopisy jsou k dispozici na hraničních přechodech a jsou rozdávány palubním personálem během letů do země.

 

PODMÍNKY NA MÍSTĚ

Ve veřejných prostorách a dopravních prostředcích je povinnost nosit ochranu dýchacích cest a dodržovat odstup min. 1 metr od ostatních osob. Platí zákaz vycházení od 21:00 do 6:00 hod. Shromáždění jsou omezena na nejvýše 100 osob.

 

POSTUP PŘI NÁKAZE COVIDEM

V případě zjištění příznaků nákazy se doporučuje kontaktovat lékařské zařízení (kontakty viz níže) a řídit se podle jeho pokynů.

 

UŽITEČNÉ KONTAKTY

Lékařská zařízení v Harare:

Avenues Clinic, Corner Baines &, Mazowe St, Harare, +263 8677 006175     

Trauma Centre Borrowdale, 1 Borrowdale Lane, Harare, nonstop hotline: +263 0776133599 / 0773174123, http://traumazim.com/

 

PODMÍNKY NÁVRATU DO ČR

Přehled podmínek návratu do České republiky