česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Pixabay (licence Creative Commons)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podmínky pro cestování do Zimbabwe

Velvyslanectví ČR v Lusace níže uvádí stručné informace o podmínkách vycestování z ČR, vstupu do Zimbabwe a pobytu v Zimbabwe. Podmínky se však stále mění a ani praxe není v zemi jednotná.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

Nové Ochranné opatření Ministerstva zdravotnictví s účinností ode dne 5. července 2021 od 00:00 hod. do dne 31. července 2021 do 23:59 hod. důrazně nedoporučuje všem občanům České republiky a cizincům s bydlištěm na území České republiky vstup do zemí s extrémním rizikem nákazy onemocnění COVID-19 způsobeného novými mutacemi koronaviru SARS-CoV-2. Další detaily můžete nalézt zde.

S účinností od 5. 7. 2021 se jedná o tyto země: Botswana, Brazílie, Eswatini (Svazijsko), Indická republika, Jihoafrická republika, Kolumbie, Lesotho, Namibie, Malawi, Mosambik, Nepál, Paraguay, Peru, Rusko, Tanzanie (včetně ostrovů Zanzibar a Pemba), Tunisko, Zambie a Zimbabwe. 

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Pozemní i letecké hranice jsou otevřeny, Zimbabwe umožňuje všechny typy cest. Víza je možné získat na příletu či příjezdu, doporučuje se ale o ně žádat před cestou online. Výjimky pro cestující očkované proti nemoci COVID-19 nejsou zavedeny. Stejně tak se neuplatňují žádné výjimky pro cestující, kteří onemocnění COVID-19 již prodělali. 

Cestující se na příjezdu musí prokázat negativním výsledkem PCR testu na přítomnost onemocnění COVID-19 ne starším než 48hodin před zahájením cesty. Oficiálně nebyly oznámeny žádné výjimky pro cestující děti. Cestující z Nepálu, Indie a Bangladéše musí na příletu strpět dodatečný test. Cestující se musí po vstupu do země podrobit desetidenní izolaci v soukromí či na své náklady v hotelu.

Pro tranzit neexistují zvláštní podmínky.

Všichni cestující bez ohledu na svůj status, kteří vykazují příznaky onemocnění COVID-19 (tělesná teplota nad 38°C, kašel, dýchavičnost, bolest hlavy, bolest krku), budou umístěni do karantény ve vládním zařízení až do doby, kdy budou známy výsledky testů na onemocnění COVID-19. S cestujícími s pozitivním výsledkem bude nakládáno dle aktuálně platných národních pravidel.

3. DOPRAVA:

Letecké spojení Ethiopian Airlines a Emirates. Důrazně upozorňujeme, že Zimbabwe na své seznamy zemí s vysokým rizikem nákazy mutacemi viru COVID-19 umístily také další státy (např. Německo či Velká Británie) a pro cestující ze Zimbabwe a ostatních zemí jižní Afriky platí dodatečná pravidla pro cesty včetně tranzitu. Doporučujeme proto před cestou zkontrolovat pravidla nejen cílové země, ale také tranzitních zemí a samotných aerolinií, protože tyto se mohou mezi sebou významně lišit. Pro odlet / odjezd ze Zimbabwe musíte absolvovat test COVID ‑ 19 PCR.

Vnitrostátní doprava omezena, nutné mít u sebe doklady prokazující účel cesty. Konkrétní oblasti mohou být uzavřeny, případně mohou být určena přísnější pravidla. Ke dni 14. června 2021 lokální lockdowns uplatňovány v oblastech Kariba, Karoi a Kwekwe.

4. OPATŘENÍ:

V Zimbabwe byl vyhlášen časově neomezený lockdown, který byl po částečném rozvolnění opět zpřísněn s nástupcem třetí vlny pandemie. Ke dni 14. června 2021  platí zákaz všech hromadných akcí s výjimkou pohřbů (maximální počet účastníků stanoven na 30). Základní služby, jako jsou nemocnice, lékárny a supermarkety jsou otevřeny od 8:00 do 18:00, restaurace smějí podávat pouze jídlo s sebou (hotelové restaurace smějí obsloužit ubytované hosty do 22:00). Mezi 22:00 a 5:30 platí zákaz vycházení. Každý na veřejném prostranství musí dodržovat sociální distancování nejméně jeden metr a nosit ochranu dýchacích cest. Bary a noční kluby jsou zavřené. Turistická infrastruktura funguje.

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Immigration Department

Velvyslanectví Zimbabwe v Berlíně

Velvyslanectví Zimbabwe v Ženevě

6. NÁVRAT DO ČR:

Osoby přijíždějící ze zemí s extrémním rizikem nákazy musí absolvovat RT-PCR test celkem třikrát: poprvé max. 72 hodin před příjezdem, podruhé do 24 hodin po příjezdu (přičemž musí být schopni při příjezdu prokázat, že jsou na tento test už objednáni) a nakonec v rozmezí 10. až 14. dne po příjezdu do ČR. Dále pro ně platí povinnost vyplnit elektronický Příjezdový formulář.

Daná opatření se nevztahují pouze na pracovníky mezinárodní dopravy a děti do 5 let.  Do splnění podmínky třetího testu se cestující musí podrobit minimálně desetidenní izolaci (výjimkou jsou cesty k obstarání nezbytných životních potřeb, cest do zdravotnických zařízení a cest zpět do místa bydliště - podmínky viz bod II.2 Ochranného opatření). Po dobu čtrnácti dní od vstupu do ČR musí cestující nosit respirátor naplňující technickou normu FFP2,  KN 95 či obdobné. Detailní informace pro návrat do České republiky naleznete zde.