česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Pixabay (licence Creative Commons)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podmínky pro cestování do Zimbabwe

Velvyslanectví ČR v Lusace níže uvádí stručné informace o podmínkách vycestování z ČR, vstupu do Zimbabwe a pobytu v Zimbabwe. Podmínky se však stále mění a ani praxe není v zemi jednotná.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

Zimbabwská republika je zařazena mezi země s velmi vysokým rizikem nákazy COVID-19, doporučujeme proto zvážit všechny zbytné cesty do země. 

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Pozemní i letecké hranice jsou otevřeny, Zimbabwe umožňuje všechny typy cest. Víza je možné získat na příletu či příjezdu, doporučuje se ale o ně žádat před cestou online. Výjimky pro cestující očkované proti nemoci COVID-19 nejsou zavedeny. Stejně tak se neuplatňují žádné výjimky pro cestující, kteří onemocnění COVID-19 již prodělali. 

Cestující se na příjezdu musí prokázat negativním výsledkem PCR testu na přítomnost onemocnění COVID-19 ne starším než 48hodin před zahájením cesty. Oficiálně nebyly oznámeny žádné výjimky pro cestující děti. Zimbabwe oznámilo svůj záměr použít k ověření testů na Covid-19 cestujících proces Trusted Travel Africké unie. Všichni cestující by si měli ověřit svůj test COVID-19 RT PCR prostřednictvím systémů African Union Trusted Travel nebo UNDP Global Haven (budete si muset zaregistrovat účet na jednom z těchto webů). Tyto systémy vygenerují pro váš test digitální referenční kód Trusted Travel, který by měl být předložen na vyžádání.

Pro tranzit neexistují zvláštní podmínky.

Všichni cestující bez ohledu na svůj status, kteří vykazují příznaky onemocnění COVID-19 (tělesná teplota nad 38°C, kašel, dýchavičnost, bolest hlavy, bolest krku), budou umístěni do karantény ve vládním zařízení až do doby, kdy budou známy výsledky testů na onemocnění COVID-19. S cestujícími s pozitivním výsledkem bude nakládáno dle aktuálně platných národních pravidel.

Pro opuštění Zimbabwe musí cestující předložit negativní certifikát COVID-19 PCR vydaný ne více než 48 hodin před odletem.

3. DOPRAVA:

Letecké spojení funkční např. s Ethiopian Airlines, Emirates, Airlink, Fastjet a další. Důrazně upozorňujeme, že Zimbabwe na své seznamy zemí s vysokým rizikem nákazy mutacemi viru COVID-19 umístily také další státy (např. Velká Británie) a pro cestující ze Zimbabwe a ostatních zemí jižní Afriky platí dodatečná pravidla pro cesty včetně tranzitu. Doporučujeme proto před cestou zkontrolovat pravidla nejen cílové země, ale také tranzitních zemí a samotných aerolinií, protože tyto se mohou mezi sebou významně lišit. Pro odlet / odjezd ze Zimbabwe musíte absolvovat test PCR.

Vnitrostátní doprava omezena, nutné mít u sebe doklady prokazující účel cesty. Konkrétní oblasti mohou být uzavřeny, případně mohou být určena přísnější pravidla. Turisté jsou oprávněni cestovat mezi letišti a určenými turistickými zařízeními. Na cesty si s sebou určitě vezměte potvrzení o svých rezervacích.

4. OPATŘENÍ:

Zimbabwe zavedlo řadu výjimečných opatření, která mají reagovat na pandemii Covid-19. Doporučujeme odložit jakékoli zbytečné cestování. Mezi 22:00 a 5:30 je zákaz vycházení, který vymáhají bezpečnostní služby. Bez ohledu na to, kde v Zimbabwe pobýváte, byste měli tyto požadavky dodržovat. Kdykoli jste mimo domov, je povinné nosit obličejovou masku zakrývající nos a ústa. Veřejná doprava je omezená. 

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Immigration Department

Velvyslanectví Zimbabwe v Berlíně

Velvyslanectví Zimbabwe v Ženevě

6. NÁVRAT DO ČR:

Zimbabwe je zařazeno mezi země s velmi vysokým rizikem nákazy COVID-19. Pravidla pro návrat do České republiky dle jednotlivých kategorií rizika nákazy naleznete zde