česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Covid 19 - Zimbabwe - cestování

ZÚ Lusaka níže uvádí stručné informace o podmínkách vycestování z ČR, vstupu do Zimbabwe, pobytu v Zimbabwe atd. Podmínky se však stále mění a ani praxe není v zemi jednotná. Před cestou je nutné kontaktovat Velvyslanectví Zimbabwe v Ženevě (a/nebo v Berlíně) nebo imigrační úřad v Harare.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

Ministerstvo vnitra ČR

Ministerstvo zahraničí

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Od 1. října 2020 jsou otevřeny pozemní hranice i mezinárodní letiště, nutností ke vstupu je negativní osvědčení o testu na COVID-19 ne starší než 48 hodin. Pokud nemáte negativní výsledek testu nebo pokud při příjezdu projevíte příznaky podobné COVID-19, budete zadrženi v zadržovacím zařízení, kde budete muset zaplatit 60,00 USD za test a vyčkat na výsledky. Po příjezdu do Zimbabwe budete požádáni o vyplnění informací o trasování.

Ačkoli Zimbabwe od 1. října 2020 otevřelo své hranice turistům i business cestujícím, pravidla pro vstup ale nejsou dosud zveřejněna, cestující se musí obrnit trpělivostí. Velvyslanectví ČR v Lusace proto důrazně doporučuje před cestami kontaktovat příslušné velvyslanectví Zimbabwe.

3. DOPRAVA:

Letecké spojení Ethiopian Airlines, Emirates. 

4. OPATŘENÍ:

Povinná 14-denní karanténa (některé zdroje uvádějí povinnou karanténu ve státem určeném zařízení, jiné zmiňují, že domácí karanténa je také umožněna). V zemi vyhlášen časově neomezený nouzový stav. Ve středu 22. července prezident Mnangagwa vyhlásil zpřísnění národního lockdown. Nad rámec dosavadních pravidel je nově zaveden zákaz vycházení od 18:00 do 6:00, otevírací doba všech obchodů (mimo essential services) je upravena na 8:00 až 15:00, veškeré nezaměstnané obyvatelstvo musí zůstat povinně doma mimo cest na nákup a do zdravotnických zařízení. Omezeno je meziměstské cestování, odloženo bylo otevření škol plánované na 28. července. Prezident nařídil ozbrojeným složkám přísné kontrolování dodržování pravidel (do minulého týdne zadrženo přes sto tisíc lidí). 

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Immigration Department

Velvyslanectví Zimbabwe v Berlíně

Velvyslanectví Zimbabwe v Ženevě

Po příjezdu do Zimbabwe budete požádáni o vyplnění informací o trasování.