česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: EU-Zambia Economic Forum
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

V Lusace se koná Ekonomické fórum EU-Zambie

Historicky první Ekonomické fórum EU-Zambie se uskuteční v hlavním městě Lusace ve dnech 18. – 19. května 2022. Tématem fóra je „Hospodářská transformace prostřednictvím zeleného růstu“.  Zájemci o účast z řad podnikatelů a investorů se mohou registrovat na níže uvedené webové stránce.
 

Na tiskové konferenci v Lusace dne 25. března 2022 zambijský ministr obchodu a průmyslu Chipoka Mulenga společně s velvyslanci Evropské unie a jejích členských států přítomných v Zambii společně oznámili konání Ekonomického fóra EU-Zambie ve dnech 18. – 19. května 2022. Jedná se o historicky první akci svého druhu, jíž se mají zúčastnit podnikatelé, experti, finanční instituce i političtí představitelé EU, členských zemí a Zambie. Záštitu fóru poskytl zambijský prezident Hakainde Hichilema, který jej má také zahájit. Za evropskou stranu je v jednání účast eurokomisařky pro mezinárodní partnerství Jutty Urpilainen. Tématem fóra, které se uskuteční v konferenčním centru Mulungushi v Lusace, je „Hospodářská transformace prostřednictvím zeleného růstu“.    

Myšlenka konání fóra vzešla ze strany EU krátce poté, co se v září 2021 vlády v Zambii ujala dosavadní opoziční strana UPND (United Party for National Development) v čele s H. Hichilemou. Nový prezident hned ve svém inauguračním projevu označil za hlavní priority své vlády ozdravění veřejných financí, obnovení důvěry trhů pošramocené populistickou a nacionalistickou hospodářskou politikou předchozí vlády, a boj proti všeobecně rozšířené korupci. Nová vláda vyvolala optimismus a očekávání na straně zahraničních partnerů Zambie, podnikatelů a investorů, pokud jde o vyhlídky na zrychlení hospodářského růstu, zlepšení podnikatelského prostředí v Zambii a přilákání nových zahraničních investic do odvětví klíčových pro další rozvoj Zambie, jakými jsou např. obnovitelné zdroje energie, vodohospodářství či moderní zemědělství.

Pro EU se jedná o prioritní oblasti s vazbou na tzv. Zelenou dohodu pro Evropu (European Grean Deal), které v Zambii masivně finančně podporuje. V rámci programu spolupráce EU-Zambie na léta 2021 – 2027 (tzv. Multiannual Indicative Programme) bylo pro první období, tj. léta 2021 – 2024, vyčleněno celkem 299 mil. EUR. Z toho 191,3 mil. EUR půjde na projekty na podporu udržitelné hospodářské obnovy po pandemii COVID-19, růst a tvorbu pracovních míst, s důrazem na ekologické aspekty. Aktuálně začíná formulace projektů v rámci tohoto programu a v rámci budoucích výběrových řízení vypisovaných EU se mohou nabízet možnosti i pro uplatnění českých firem.

Cílem nadcházejícího ekonomického fóra je využít aktuálně pozitivního vnímání budoucnosti podnikání v Zambii k navázání dalších vazeb mezi evropskými a zambijskými firmami a přilákat do Zambie nové investory. V rámci fóra se uskuteční prezentace na témata podnikatelského prostředí v Zambii, investičních příležitostí či možností mezinárodního financování. Proběhnou B2B jednání zúčastněných firem v rámci tematických skupin, zaměřených na zemědělství, energetiku, cestovní ruch, zpracovatelský průmysl, zelenou ekonomiku, ICT a dopravu a logistiku. K dispozici bude i výstavní plocha, kde mohou jednotlivé firmy prezentovat své produkty a služby.

Veškeré informace o akci jsou uveřejňovány na webové stránce Ekonomického fóra EU-Zambie, přes niž probíhá i registrace účastníků. Registrační poplatek činí 6 000 ZMW (cca 7 500 Kč), výstavní poplatek 10 000 ZMW (cca 12 500 Kč). České firmy, které mají o účast na ekonomickém fóru zájem, se mohou s případnými dotazy kdykoli obrátit na Velvyslanectví ČR v Lusace na tel. +260 211 269 878 nebo e-mailu lusaka@embassy.mzv.cz.

Václav Kuželka, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Lusace