česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Renier van Vuuren
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zetory se vrátily do Zambie

Firma Zetor navázala oficiální spolupráci se Zambií skrze místní firmu Agriserve Agro oficiálně v dubnu 2017. Během prvního roku spolupráce se do Zambie prodalo 9 kusů traktorů značky Zetor.

Jedná se o jeden traktor Proxima 100, dva kusy Proxima 120, čtyři Forterra 135 and dva Forterra 150. Některé z nich budou vystaveny na nadcházejícím zemědělském veletrhu  Agritech 2018 v Chisambě, Zambii, který patří k svého druhu největším veletrhům na africkém kontinentě. Úplně prvním novodobým majitelem traktoru Zetor v Zambii se stal pan Stuart Cook, který hospodaří na tisících hektarech zemědělské půdy. Pan Cook se věnuje především pěstování brambor, pšenice, sóji a produkci mléka a hovězího masa.

Zetor není na zambijském trhu nováčkem. Největší objemy dodaných strojů spadají do let 1979 až 1983. Do roku 2000, kdy byla na čas spolupráce se Zambií přerušena, dodal Zetor na trh v Zambii téměř sedm set strojů.

Jeden z nově dodaných traktorů Zetor slouží v přírodní rezervaci Muyamazi, která je součástí údolí Luangwa v Zambii. Traktor si správci rezervace pochvalují pro jeho odolnost a schopnost pracovat v rozličném náročném terénu. Zetor se dobře osvědčil i svou universálností v použití. Slouží jako tahač, pomáhá zachraňovat uvízlá vozidla, převáží těžký náklad a v neposlední řadě pomáhá razit nové cesty. Zetor tak mimo jiné přispívá k úspěšnému tažení tamních správců parku v jejich boji proti pytlákům.

Kromě traktorů značky Zetor se v Zambii dobře prodaly výrobky českých firem ZDT a Farmet. V tomto případě se jedná o metače hnojiva, přívěsy a další zemědělskou mechanizaci.

Generání ředitel společnosti Agriserve Agro, pan Renier van Vuuren k tomu velvyslanci Česka v Zambii řekl: „Mám obrovskou důvěru v potenciál českých strojů a strojních zařízení k uplatnění se na trhu v Zambii a sousedních zemích. Tyto stroje přesně odpovídají potřebám farmářů v Zambii. Výhodou je vysoká kvalita a konkurenceschopná cena.“

Radek Rubeš, velvyslanec, Zastupitelský úřad České republiky v Lusace, Zambie

První majitel Zetoru v Zambii

První majitel Zetoru v Zambii

Zetor v přírodní rezervaci v Zambii

Zetor v přírodní rezervaci v Zambii