česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Wikipedia Commons
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podmínky pro cestování z/do ČR platné od 27. dubna

Vláda ČR dne 23. dubna 2020 rozhodla o ukončení platnosti opatření omezujícího možnost vycestovat z území ČR. Velvyslanectví ČR v Lusace níže informuje o podmínkách případného vstupu do zemí působnosti zastupitelského úřadu, tj. Zambie, Zimbabwe a Malawi.

VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY
Informace o podmínkách vycestování z ČR naleznete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR, případně Ministerstva vnitra ČR.

VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT

  • Zambie: Hranice sice zůstávají oficiálně otevřeny, země ale zastavila vydávání všech turistických víz. Vstup do země je tak umožněn pouze na business víza a speciální typy víz, dále vracejícím se občanům a rezidentům. Vláda nadále doporučuje do země necestovat. Pozemní hranice jsou oficiálně otevřeny, průchozí jsou ale pouze do Tanzanie a DR Kongo (ostatní sousední země své hranice uzavřely), mezinárodní lety smí odbavovat pouze Kenneth Kaunda International Airport v Lusace, pravidelné spojení zajišťuje pouze Ethiopian Airlines 3x týdně z Lusaky do Addis Abeby.
  • Zimbabwe: Pozemní hranice uzavřeny pro veškerý tranzit kromě nákladní dopravy, vstup do země umožněn pouze vracejícím se rezidentům a občanům země. Letecké spojení nepravidelné a zajišťované pouze lety Ethiopian Airlines.
  • Malawi: Pozemní hranice uzavřeny mimo zajištění základních služeb, vláda pozastavila vydávání víz a suspendovala všechna vydaná turistická víza. Mezinárodní lety zrušeny.

DOPRAVA:
V Zambii a Malawi veřejná doprava funkční, kromě přeshraničních spojů. V Zimbabwe veřejná doprava zrušena v rámci platného omezení pohybu (režim v platnosti do 3. května 2020, ale pravděpodobně bude prodloužen).

OPATŘENÍ:
Ve všech třech zemích povinná karanténa (Zambie a Malawi 14 dní, Zimbabwe 21 dní). Do Zimbabwe a Malawi umožněn vstup pouze vracejícím se rezidentům a občanům. V Zambii musí všichni cestující do 14-denní karantény ve vládou určeném zařízení na vlastní náklady (seznam zařízení a ceny za jejich služby prozatím nebyl zveřejněn). 

ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Výše uvedené stránky jsou spíše informativního charakteru, nelze je brát jako autoritativní zdroj informací kvůli nepravidelné aktualizaci. Pro nejaktuálnější informace o podmínkách vstupu do země doporučujeme vždy kontaktovat ambasádu dané země příslušnou pro Českou republiku (kontakty: ZambieZimbabweMalawi). 

MZV na na webu i nadále doporučuje cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu rozsáhlých restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době aplikovávána většinou zemí, a dále s ohledem na výrazné komplikace v dopravě. Před případnou cestou do zahraničí MZV doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.

Vláda rozšířila i okruh cizinců, kteří mohou za jasně stanovených podmínek vstoupit na území Česka. Usnesení vlády č.443 ze dne 23.4.2020 navíc dává občanům České republiky (ČR) možnost vyhnout se při návratu karanténě, pokud předloží maximálně čtyři dny starý negativní PCR test na COVID-19. U pendlerů končí povinnost vycestovat ve 14denním cyklu. Pokud pravidelně předloží negativní test, mohou cestovat za prací každý den. Informace o podmínkách vycestování naleznete na webových stránkách Ministerstva vnitra ČR.

Usnesení č. 443 rovněž rozšiřilo povinnost pro pro občany Evropské unie, kteří vstupují na území České republiky za účelem výkonu ekonomické činnosti, nebo studia na vysoké škole předem oznámit datum a způsob vstupu na území České republiky prostřednictvím online formuláře, který je k dispozici na webu MZV (v příloze samotné usnesení vlády a vzor lékařského potvrzení o výsledku testu PCR).