česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Wikipedia Commons
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rozšíření konzulární působnosti velvyslanectví

Velvyslanectví České republiky v Lusace od 1. září 2021 přebírá konzulární působnost pro Konžskou demokratickou republiku. Diplomatická působnost zůstává Velvyslanectví České republiky v Kinshase.

S účinností od 1. září 2021 konzulární činnosti pro Konžskou demokratickou republiku vykonává Velvyslanectví České republiky v Lusace s tím, že Velvyslanectví České republiky v Kinshase nadále v zemi vykonává zahraniční službu podle § 11 odst. 2 a § 16 odst. 1 písm. a) zákona o zahraniční službě. Úřad v Kinshase také zajišťuje také konzulární ochranu českých občanů, kteří v zemi pobývají, případně se zde dostali do potíží.

Velvyslanectví ČR v Lusace nově přijímá od občanů a rezidentů KDR žádosti o Schengenská víza (ty lze ovšem podat také v Kinshase v Evropském vízovém centru), dlouhodobá víza a pobyty a nabízí konzulární služby, zejména v oblasti legalizací, zápisu matričních událostí, státního občanství a cestovních dokladů. KDR stejně jako Zambie, Zimbabwe a Malawi spadá mezi země s velmi vysokým rizikem nákazy COVID-19 a nabízené vízové a konzulární služby se odvozují z aktuálně platného ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví České republiky stanovujícího podmínky pro vstup na území ČR.

Dosud konzulární činnosti pro KDR vykonávalo Velvyslanectví ČR v Abuji. O přesunu rozhodl Ministr zahraničních věcí ČR J. Kulhánek v červnu 2021. Pro tento účel byla spuštěna také francouzská verze webových stránek.