česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Městys Hustopeče nad Bečvou
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vyhlášení voleb do Poslanecké sněmovny PČR

V pátek 8. října a v sobotu 9. října 2021 se na základě rozhodnutí prezidenta České republiky budou konat volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Volit se bude také na Velvyslanectví ČR v Zambii.

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR se konají ve volebních okrscích v ČR a taktéž ve zvláštních volebních okrscích v zahraničí. Místem konání voleb v zahraničí tím bude i Velvyslanectví ČR v Zambii (4 Twin Palm Road, Kabulonga, Lusaka).

V zahraničí je možné volit na voličský průkaz , nebo pokud je volič zapsán ve zvláštním volebním seznamu (vedeném zastupitelským úřadem ČR). O vydání voličského průkazu je nutno požádat v místě, kde je volič podle svého trvalého bydliště zapsán ve volebním obvodu/okrsku. Naopak voliči zapsaní ve zvláštním volebním seznamu vedeném u velvyslanectví, pokud chtějí volit v ČR, musí ve stanovených lhůtách požádat o vydání voličského průkazu, nebo o vyškrtnutí ze zvláštního seznamu voličů. Potvrzení o vyškrtnutí se poté buď zasílá na úřad, v jehož obvodu je volební okrsek v ČR (dle místa trvalého bydliště), nebo se předá žadateli, který ho předloží přímo volební komisi v den voleb. Žádosti o zápis do zvláštního seznamu voličů vedeného u Velvyslanectví ČR v Zambii je možné podávat do 29. srpna 2021.

Základní lhůty týkající se vyhlášených voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR:

od vyhlášení voleb je možné žádat o zápis do zvláštního seznamu voličů (vedeného na zastupitelském úřadě); voliči v tomto seznamu zapsaní mohou od téže doby žádat o vydání voličského průkazu

40 dní před konáním voleb (tedy 29. 8. 2021) končí lhůta pro předání nebo doručení žádostí o zápis do zvláštního volebního seznamu voličů

15 dnů před konáním voleb (tedy 23. 9. 2021) začíná lhůta pro předávání voličských průkazů osobám, které o to požádaly

7 dnů před konáním voleb (tedy 01. 10. 2021) končí lhůta pro doručení písemných žádostí o vydání voličského průkazu

2 dny před konáním voleb (tedy 06. 10. 2021) končí lhůta pro osobní doručení žádosti o vydání voličského průkazu.

Detailní informace a aktualizace k přípravě a konání voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a upozornění na zákonné lhůty týkající se voleb budou zveřejňovány postupně.

Rozhodnutí prezidenta bylo dne 31.12.2020 zveřejněno ve Sbírce zákonů ČR pod č. 611/2020 Sb.