česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: JBSA
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Opatření v Zambii, Zimbabwe a Malawi v souvislosti s šířením nemoci COVID-19

Níže přinášíme přehled platných opatření v Zambii, Zimbabwe a Malawi přijatých v rámci boji proti šíření onemocnění COVID-19.

Obecně lze konstatovat, že kapacita zdravotnického systému v Zambii, Zimbabwe či Malawi nedostačuje pro efektivní zabránění šíření viru 2019-nCOV a léčbu pacientů s onemocněním COVID-19. Zdravotnická zařízení a telefonní spojení ve všech třech zemích jsou na nízké úrovni, zejména ve venkovských oblastech. Nemusí být dostupné ani základní léky a čisté jehly. Tísňové služby jsou omezené. Zdravotnická zařízení obecně neodpovídají evropským standardům z pohledu přístrojového vybavení a dostupnosti zdravotnického materiálu.

Upozorňujeme všechny cestovatele, že níže uvedená opatření podléhají častým změnám, jsou aplikována nejednotně a získat aktuální informace ze státní správy daných zemí je velmi komplikované. Doporučujeme proto vždy kontaktovat ambasádu dané země příslušnou pro Českou republiku (kontakty: Zambie, Zimbabwe, Malawi) a konzultovat nejnovější opatření a omezení pro cesty přímo se zástupci dané země.

(Níže uvádíme stav platný k 12. květnu 2020.)

ZAMBIE

  • Situace: Kumulativně 267 případů, 7 úmrtí, 117 vyléčených, 143 aktuálně hospitalizovaných. V sobotu 9. května oznámen skok o 85 (!) nových případů, což představuje nárůst skoro o 45%! Novým epicentrem je hraniční přechod s Tanzanií Nakonde (mezi nakaženými jsou řidiči kamionů, pracovníci imigračních a celních úřadů na této hranici či pracovníci hotelů a ubytovacích zařízení). Hranice a město Nakonde je proto do odvolání uzavřeno. Reálný počet nakažených ale může být mnohonásobně vyšší, počet provedených testů je nízký. Nemocnice Tubalange v okrese Chilanga (20 km od centra Lusaky) byla označena za primární izolační středisko pro případy COVID-19. Další izolační centrum bylo zřízeno v Lewy Mwanawasa Hospital, v regionech jsou využívána centra připravená v minulých letech pro boj s epidemií eboly v DR Kongo. 
  • Opatření: Od pátku 20. března jsou uzavřeny všechny školy a univerzity (částečné otevření plánováno pro závěrečné ročníky základních a středních škol na 1. června 2020), od 27. března pak musejí být uzavřeny bary, diskotéky. Zakázána jsou setkání nad 50 lidí. Od pátku 17. dubna je povinné nošení roušek na veřejných místech. Od 8. května dochází k postupnému zmírňování jednotlivých opatření: Církve mohou pořádat bohuslužby při dodržení hygienických pravidel, znovu smí otevřít restaurace, posilovny a kina. Obchodní centra jsou otevřená.
  • Cestování: Hranice nejsou oficiálně uzavřeny, země ale pozastavila vydávání turistických víz až do odvolání. Mezinárodní lety smí přijímat pouze Mezinárodní letiště Kennetha Kaundy v Lusace. Všechny aerolinky kromě Ethiopian Airlines zrušily své lety do Zambie, etiopská společnost prozatím pouze omezila četnost letů na ´třikrát týdně. Mezinárodní autobusová doprava byla přerušena. Všichni přijíždějící pasažéři musejí do čtrnácti denní karantény. Od 17. dubna 2020 musí všichni rezidenti a cizinci přijíždějící do Zambie podstoupit tuto karanténu ve vládou určeném izolačním centru na vlastní náklady! Velvyslanectví v tuto chvíli nedisponuje informacemi o kvalitě, vybavení a zařízení, případně ceně těchto vládou určených lokalit. Všem cestovatelům do Zambie proto důrazně doporučujeme vzít toto nařízení v potaz!

ZIMBABWE

  • Situace: V zemi zaznamenáno kumulativně 36 případů, 4 úmrtí, 9 vyléčených, 26 aktuálně hospitalizovaných. Celkově provedeno 10 944 rychlotestů a 9 593 PCR testů. 60% případů komunitní přenos. Vláda určila dvě nemocnice, v Harare a Bulawayo, k léčbě případů COVID-19. Obě ale trpí akutním nedostatkem ochranných prostředků, lůžek intenzivní péče, ventilátorů a dalšího vybavení. Část lékařů a zdravotních sester zahájila stávku jako protest proti nečinnosti vlády. Počet případů je potenciálně mnohem vyšší, testování je limitované.
  • Opatření: Nadále platí zákaz vycházení (prozatím do 17. května), opustit domovy lidé smí jen pro nákupy a do lékárny. Veřejná doprava byla zrušena. Nasazení ozbrojených složek pro zajištění dodržování pravidel. Veřejná shromáždění s výjimkou pohřbů (max. 50 lidí) byla zakázána. Kompletní zákaz rekreačních aktivit (bazény, bary, restaurace, sportoviště), návštěvy v nemocnicích omezeny na jednu denně. jednotlivé obchody mohou otevřít, pokud veškerý jejich personál byl negativně testován na onemocnění COVID-19 a při dodržování hygienických pravidel (včetně pravidelného měření teploty a povinného nošení roušek, povinné znovutestování po 14 dnech od otevření). 
  • Cestování: Pozemní hranice uzavřeny. Mezinárodní letiště otevřena, nepravidelné spojení Ethiopian Airlines do Addis Abeby. Do země smí vstoupit pouze vracející se rezidenti a občané. Povinná 7- denní karanténa, po které následuje PCR test a dobrovolná dodatečná karanténa dalších 7 dní.

MALAWI

  • Situace: Zaznamenáno kumulativně 56 případů, 3 úmrtí, 14 vyléčených. Mnoho případů jsou zdravotníci, experti proto volají po vyšší ochraně zdravotnického personálu.. Toto číslo je ovšem nepravděpodobně významně podhodnocené, testování na přítomnost viru je velmi omezené. Není zřejmé, která zdravotnická zařízení byla vybrána specificky pro léčbu pacientů s COVID-19.
  • Opatření: Prezident 20. března 2020 vyhlásil stav národní katastrofy. Uzavřeny školy od 23.3., veřejná setkání včetně svateb, pohřbů a předvolebních setkání (zemi v červenci čekají volby) omezeny na maximálně 100 účastníků. Prezident dne 19. dubna vyhlásil zákaz vycházení s četnými přísnými opatřeními, implementaci tohoto nařízení ale zastavil soud pro přílišnou zátěž na nejchudší obyvatele Malawi a nedostatečnou pomoc státu těmto ohroženým skupinám. Soudní řízení pokračuje, jednotlivá opatření jsou proto aplikována chaoticky a nejednotně. 
  • Cestování: Hranice až na tři přechody pro esenciální služby zůstávají uzavřené, byly zrušeny všechny mezinárodní lety a mezinárodní autobusová doprava, malawská vláda  zrušila platnost víz vydaných před 20. březnem 2020 a pozastavila vydávání víz při příjezdu

​Nadále doporučujeme všem cestovatelům registraci v databázi DROZD. Celosvětová opatření proti šíření viru 2019-nCov shrnuje článek MZV ČR zde.V případě dotazů kontaktujte Velvyslanectví ČR v Lusace na nouzové lince +260 966 732 849, případně Honorární konzuláty ČR v Harare a Lilongwe